Milan Šteindler nikomu nevěří a vesele točí

  11:35aktualizováno  11:35
Jsou režiséři, kteří každý druhý rok natočí film. A pak jsou takoví, co za třináct let dokončí tři filmy, ale diváci je znají lépe než jejich "pracovitější" kolegy. K nim patří i Milan Šteindler, který se do povědomí lidí zapsal i jako herec a spoluzakladatel divadla Sklep. Tento notorický surfař po televizních kanálech, který celý život touží být rentiérem, v pátek slaví pětačtyřicáté narozeniny.
Už před pár lety si Šteindler svérázně předělal teenagerovské heslo "nevěřte nikomu, komu je přes dvacet". Nejprve si spolu s ostatními pomalu stárnoucími Sklepáky posunul hranici na třicítku a čtyřicítku a nakonec si motto upravil na lapidární "nevěřte nikomu". Ale ani tohle heslo jako většina toho, co Šteindler říká, se nesmí brát moc vážně.

Nadsázka a absurdní humor je jeho druhou přirozeností už od čtrnácti let, kdy s Davidem Vávrou zakládal divadlo Sklep. Ze zábavy pro ozvláštnění předpubertálních večírků se postupně vyklubal jeden z nejvýraznějších divadelních souborů osmdesátých let.

Šteindler a Sklep patří neodmyslitelně k sobě, stejně nerozlučné je však i Šteindlerovo partnerství s pohyblivými obrázky. V roce 1985 absolvoval režii na FAMU a oboru zůstal věrný - velkou část jeho práce dnes tvoří natáčení reklam a videoklipů, které nesou jasně rozpoznatelný rukopis. Stačí připomenout reklamu na barvu, která přežije i vaši tchyni nebo klip skupiny Lucie, kde místo muzikantů účinkovali Sklepáci.

Oč je Šteindler plodnější v krátkých útvarech, o to méně má příležitosti u celovečerních filmů. Debut Vrať se do hrobu sice natočil už v roce 1989, ale na další film čekal pět let. Výsledek stál za to - další spolupráce s Halinou Pawlowskou, která napsala i scénář Vrať se do hrobu, vynesla Šteindlerovi znovu přízeň diváků i kritiky. Film Díky za každé nové ráno posbíral čtyři České lvy a Šteindler získal i cenu za nejlepší režii na moskevském filmovém festivalu.

Pak nastala další (osmiletá) pauza, až před pár týdny se dostal na plátna kin Šteindlerův třetí celovečerní film - Perníková věž. Pokud se budou pauzy mezi Šteindlerovými filmy prodlužovat stejným tempem jako dosud, dočkají se diváci jeho dalšího snímku v roce 2013.

Ačkoli se k filmové režii Šteindler dostane jen vzácně, jeho jméno se v titulcích českých filmů objevuje často. Zahrál si ve Vorlově Pražské pětce nebo ve snímku Kopytem sem, kopytem tam Věry Chytilové. Hynek Bočan si ho vybral jako velitele komunistického tábora ve filmu Bumerang; do role estébáka obsadil Šteindler sám sebe i ve filmu Díky za každé nové ráno.

Přes všechna filmová a divadelní snažení je však Šteindler asi nejznámější díky svému bodrému lektorovi Egonovi z netradičního televizního kursu němčiny Alles Gute. To však asi milovníka filmů Alfreda Hitchcocka, spokojeného manžela a dvojnásobného otce netrápí a v podkroví branického domu si po večerech dál spokojeně surfuje po televizních kanálech.

Milan Šteindler a Petr Čtvrtníček.

Milan Šteindler.

O režiséru Milanu Šteindlerovi se ví, že umí točit humorné reklamy.

Milan Šteindler při natáčení filmu Perníková Věž

Milan Šteindler

Milan Štaindler, Jan Dolanský a Radek Kuchař

Režisér Milan Šteindler s herci Janem Dolanským a Radkem Kuchařem

Milan Šteindler na tiskové konferenci k filmu Perníková věž

Milan Šteindler na tiskové konferenci k filmu Perníková věž

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz