Umučení Mela Gibsona. Do Varů míří muž, který se Hollywoodu znelíbil

  18:05aktualizováno  18:05
Největší hvězda letošního filmového festivalu v Karlových Varech vzbuzuje v posledních letech více kontroverze než nadšení. Mel Gibson je úspěšný režisér a ještě úspěšnější herec, který toho za posledních osm let příliš nenatočil a v Hollywoodu to nemá lehké.

Mel Gibson je novou tváří druhého pokračování série Expendables. | foto: Profimedia.cz

Martin Riggs ze Smrtonosných zbraní, William Wallace ze Statečného srdce, pokerový Maverick, Nick Marshall, který ví, po čem ženy touží. A dále oscarový režisér, který několikrát získal cenu pro nejvíce sexy muže světa.

Ti všichni přijedou v podobě Mela Gibsona do letošních Varů. Oznámení největší hvězdy 49. ročníku filmového festivalu však vzbudilo vedle nadšení i velkou míru povážlivě zdvižených obočí. Gibson totiž už osm let není v Hollywoodu v kurzu a herecky spíše paběrkuje. Do Varů třeba přijíždí jako další tvář třetího pokračování Expendables, tedy nového dílu žánrové série, která je postavena na recyklaci prošlých akčních tváří.

GLOSA: Kazan, Vávra, Stone a teď Gibson

Už zase kádrujeme

Mel Gibson ve filmu Moje letní prázdniny

Úspěšná herecká a režisérská kariéra se Gibsonovi začala hroutit v červnu roku 2006, kdy jeho vůz na dálnici v Malibu zastavila policejní hlídka. Za volantem našla opilého herce s otevřenou lahví tequily.

"Jste Žid, co? Zkurvení Židi. Můžou za všechny války na světě," křičel na ně tehdy. Nad nevybíravým slovníkem si okamžitě začali mnou ruce ti, kteří upozorňovali na skrytý antisemitismus Gibsonova kontroverzního filmu Umučení Krista.

Herec se tehdy za svůj přešlap veřejně omluvil. Přiznal, že v rodině zdědil sklony k alkoholismu a že s ním už roky střídavě bojuje. I když už tehdy začaly z Hollywoodu znít hlasy k úplnému bojkotu jakékoli spolupráce, zdálo se, že to Gibson ustojí.

Další skandál na sebe nenechal dlouho čekat. Měsíc po incidentu s policií se rozešel se svojí ženou, se kterou strávil 26 let života a společně vychovali sedm dětí. Gibson začal randit s ruskou klavíristkou a modelkou Oksanou. Ta na něj po třech letech vytáhla obvinění z domácího násilí a audiozáznam telefonních hádek, kde je opět slyšet hercův nevybíravý slovník. "Vypadáš jako zkurvená děvka a jestli tě znásilní parta negrů, můžeš si za to sama, jasný? Říkám ti to jasně: Klidně tě dostanu pod kytky. Rozumíš tomu? Klidně to udělám. Rozumíš tomu?"

Gibsonovi zastánci tvrdí, že ne vše, čím se snažila modelka herce usvědčit, bylo pravdivé. Herec byl odsouzen k tříleté podmínce a s Oksanou se musel finančně vyrovnat (více zde). Hlasový záznam, kde Gibson bez okolků používá v Americe tak horké slovo "negr", mu však zřejmě definitivně zkazil profesní pověst.

Fotogalerie

Ať už tu režisérskou, od filmu Apocalypto zatím nenatočil nic, či tu hereckou. Do rolí začíná být zlehka obsazován až začátkem tohoto desetiletí a vyslovený hit ho zatím míjí. A účastí ve filmech Machete zabíjí či již zmiňovaní Expendables se to asi nezlepší.

"Opil se a řekl něco, co neměl. Ale to občas děláme všichni. Myslím, že jsme všichni pokrytci," vyjádřil se podle serveru The Wrap pro Playboy na Gibsonovu obhajobu herec Gary Oldman.

"A ten policista, co ho tenkrát zatknul, slovo 'negr' nebo 'zkurvený Žid' nikdy nepoužil?" ptá se dále řečnicky herec. V rozhovoru pro Playboy uvedl Gibsona jako jasnou oběť přehnané americké korektnosti, která žila ve "městě ovládaném Židy", čímž myslel Hollywood. Dlužno dodat, že i Oldman svým vyjádřením vzbudil rozruch a za větu na adresu Hollywoodu se později omluvil.

Oldmanova slova však dokazují, že Gibsonův případ v Americe rezonuje i po osmi letech od prvního skandálu a že nad zavrženým mužem možná přeci jen pomalu roztávají ledy. Na oscarové snímky, velké role a opětovné zástupy nadšených žen to však zatím rozhodně nevypadá.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Je klidná, čeká ji Dobrá smrt. Vznikl mimořádný film o eutanazii

Tomáš Krupa natočil mimořádný film. Plně pozitivní, přestože mluví o smrti, nadto dobrovolné. Léčivý, neboť divák se...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz