Pán prstenů - Glum

Pán prstenů - Glum | foto: Warner Bros

Maraton Pána prstenů přilákal skřety i elfy

Podivná společnost se sešla ve středu v kině Centrál v Českém Těšíně na Karvinsku. V hledišti vedle sebe seděli skřeti, dlouhovlasí elfové i stateční rytíři Rohanu.

Členové místního filmového klubu připravili maraton a promítli všechny části filmové trilogie Pán prstenů režiséra Petera Jacksona. Ti nejodvážnější si dopřáli celou jedenáctihodinovou porci.

"Pána prstenů miluji. Takže jsem si přehlídku nemohl nechat ujít. Přijel jsem kvůli ní až z Havířova," svěřil se jeden z diváků.

Dodal, že je připraven v těsném sledu zhlédnout všechny tři díly. "Jen se občas musím jít protáhnout ven, protože mě z toho sezení bolí zadek," dodal.

"Škoda, že ještě není dokončena filmová verze Hobita. To bychom tady mohli sedět až do půlnoci," řekl jeho kolega.

Organizátoři příznivcům díla J. R. R. Tolkiena připravili překvapení a objednali režisérské verze všech tří filmů. Celý maraton se tak protáhl o dvě hodiny záběrů, které tvůrčí tým do původních verzí nedal.

"Ani v půjčovnách tohle nebylo, rozšířené verze si koupili jen fajnšmekři. Je tam udělaná i nová hudba, vložit scény není problém, ale hudbou je musíte propojit," řekl  pořadatel Jakub Gajdica.

Kromě všech tří dílů Pána prstenů, tedy Společenstva prstenu, Dvou věží a Návratu krále, bylo součástí maratonu také povídání o autorovi knižní předlohy.


"Plánovali jsme i šermířskou ukázku. Časově jsme to ale nestihli," doplnil další pořadatel Jan Kidoň.

"Můžeme říct, že Pán prstenů dnes po dlouhé době vyprodal českotěšínské kino," pochvaloval si. Lístky dané do předprodeje si zájemci rozebrali už týden před maratonem.

"Celkem máme prodáno asi 250 vstupenek. Zájem nás velmi překvapil," řekl. Dodal, že právě proto vedení filmového klubu už nyní přemýšlí o další podobné akci. 

"Rozdali jsme mezi diváky anketní lístky a chceme zjistit, co by je zajímalo příště," uvedl. V úvahu tak podle něj přichází třeba několikahodinové promítání komedií či všechny díly Hvězdných válek, trilogie Matrix či kultovního seriálu Červený trpaslík.