Malé české zjevení jménem Redakce

  • 9
Jsou zkrátka schopní, jak říkává sám o sobě jeden z hrdinů tohoto seriálu, svéráz Mrázek. Druhá řada Redakce se slavně uzavře epizodou Nevěra, jíž vévodí velké herecké sólo Milana Šteindlera a vtipně přiléhavá situace kolem mimořádných odměn. A za týden plynule naváže už třetí sérií.

Tři ucelené "třináctky" během necelého roku, to je mezi českými seriály malé zjevení: v rychlosti i ve vytrvalosti.

První domácí odnož Přátel či Sexu ve městě se už stala svého druhu kultem, přijmeme-li výstižné pojmenování publicisty Tomáše Baldýnského, že kultovní dílo je takové, které má málo lidí hodně rádo.

Ale v případě Redakce oněch milovníků zase tak málo není. Ačkoli se nevysílá v hlavním čase, udržuje si průměrnou sledovanost téměř 1,5 milionu diváků.

Přitom není divu, že poráží třeba Receptář na Primě, zaměřený na starší ročníky a na venkov: přednost Redakci totiž dávají mladí. V cílové skupině od 15 do 34 let věku sleduje Redakci téměř půl milionu diváků, zatímco na všechny ostatní stanice se z téhle generace dívá asi 360 tisíc lidí.

Dále peoplemetry změřily, že Redakci si oblíbili lidé z měst a z velkoměst. Tedy přesně ti, na které autoři mysleli a k nimž sami patří.

A plánují dál, třebaže mluvčí Novy Veronika Šmítková uvedla, že "v otázce čtvrté řady a celovečerního filmu Redakce ještě není rozhodnuto".

I kdyby však třetím třináctidílným blokem skončili, to podstatné už jim nikdo neodpáře: prolomili tradiční školu českých televizních románů. Tedy klasický model, kdy jeden vlk samotář seriál dva roky píše, druhý jej rok točí, rok dokončuje – a pak se svorně diví, že publikum už dávno žije jinými tématy.

Naproti tomu Redakce vypěstovala na zelené louce západní styl: věcně hravou práci v týmu, ze kterého se postupně vyloupnou talenty specialistů na zápletky, gagy či dialogy.

Herectví bez siláckých divadelních gest, režii bez sebestředných okras a zejména příjemnou všudypřítomnou relativizaci vyprávění, které divákovi nepředstírá, že v každé chvíli jde vážně o život.

Naopak Redakce s nadsázkou zlehčuje i chvíle, kdy o život zdánlivě vskutku jde.

Jistě i Redakce mohla a může být lepší, nicméně jako průkopnická zkušební laboratoř seriálu pro jedenadvacáté století má nárok na vstupenku do televizní Síně slávy. Kdyby ji však uplatnila, přestala by být kultem právě těch, jimž jsou umělecky důstojné pocty z duše protivné.

,