Krize kina nevyprázdnila, miliardovou tržbu překročila Alenka a Toy Story

  11:34aktualizováno  11:34
Vzdor krizi se i letos chodilo do kina a před koncem roku je už jasné, které filmy nejvíce táhly. Miliardu dolarů v celosvětových tržbách překročily dva: obě pohádky ve 3D vznikly za dvě stě milionů dolarů.
Vůbec nejúspěšnější titul roku, třetí díl série Toy Story: Příběh hraček, jenž překročil miliardovou hranici o třiašedesát milionů, spadá mezi animovaná díla - a přinejmenším v této kategorii patří též k oscarovým favoritům.

Nečekané propadáky

TOP ten 2010

Toy Story 3 1 063
Alenka v říši divů 1 023
Počátek 817
Shrek: Zvonec a konec 731
Twilight sága: Zatmění 695
Harry Potter a Relikvie smrti 635
Iron Man 2 617
Já, padouch 529
Jak vycvičit draka 492
Souboj titánů 492
Robin Hood 311

Pozn.: Tržby v milionech dolarů.

Druhý, o čtyřicet milionů "chudší" miliardář, Alenka v říši divů, se liší tím, že umělé bytosti kombinuje s herci, trojrozměrnou podobu získal až dodatečně a jeho oscarové šance vidí odborníci v technických profesích. Svorně však oba přírůstky do zatím sedmičlenné skupiny historických miliardových děl stvrzují, že divák roku 2010 žádal hlavně zábavnou podívanou.

Nicméně zrodily se i hity jiného typu. "Bronzové" místo obsadila rafinovaná sci-fi Počátek. Stála sice "jen" 160 a utržila "jen" 817 milionů dolarů, zato se v internetovém hodnocení fanoušků probojovala k nejvyšším známkám roku.

Do první padesátky nejúspěšnějších filmů všech dob pronikl z letošních premiér ještě čtvrtý Shrek, který nasbíral přes 730 milionů, pokračování upírské ságy s názvem Zatmění s necelými sedmi sty miliony a první část závěrečné epizody série Harryho Pottera - Relikvie smrti, jejíž nynější účet kolem 635 milionů o Vánocích ještě naroste.

Z filmu Shrek: Zvonec a konec

Z filmu Shrek: Zvonec a konec

Z filmu Počátek

Leonardo DiCaprio ve filmu Počátek

Více než půlmiliardové tržby si připsaly také komiks Iron Man 2 či animovaná hříčka Já, padouch, těsně pod nimi zůstal jiný animovaný šlágr Jak vycvičit draka a nová verze Souboje titánů. Ovšem pak už začíná široké pole nečekaných propadáků v čele s Robinem Hoodem, který sice vydělal přes tři sta milionů dolarů, ale dvě stě milionů utratil za výrobu.

Pod třemi sty miliony zůstaly i další předpokládané trháky - akční sci-fi Resident Evil: Afterlife, pokračování Sexu ve městě, komedie Machři, fantasy Percy Jackson - Zloděj blesku či Čarodějův učeň, akční Postradatelní nebo road movie s Julií Robertsovou Jíst, meditovat, milovat.

Král českých kin se zrodil už na jaře: komedii Jiřího Vejdělka Ženy v pokušení od té doby navštívil více než milion diváků.

Půl milionu zájemců u nás dosud našel Harry Potter a Relikvie smrti – 1. část, skoro půl milionu už má však i domácí Román pro muže a čtvrt milionu Občanský průkaz. Nicméně divácká věrnost národní tvorbě zná i výjimky, třeba film Hlava-ruce-srdce navštívilo při víkendovém startu ve třinácti kinech 474 diváků.

Vše o filmu Občanský průkaz

V mezinárodním internetovém známkování nejlepších filmů dějin si nejlépe vedly Počátek a třetí Příběh hraček, jež zmiňují i první oscarové předpovědi.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

Hanzlíkovo Léto s gentlemanem odstartovalo v kinech až na čtvrtém místě

Hrdinové filmu Léto s gentlemanem

Jaromír Hanzlík jako herecký hrdina i scenárista snímku Léto s gentlemanem se zřejmě minul se svým generačním publikem....

TELEVIZIONÁŘ: Anthony Hopkins jako pivní magnát si únos vychutná

Anthony Hopkins ve filmu Únos Freddyho Heinekena

Neexistuje nic, co by Anthony Hopkins nezahrál, neřkuli zahrál špatně. Tudíž i v titulní roli Únosu Freddyho Heinekena...

Zemřel herec Bruno Ganz, nejznámější filmový Hitler

Febiofest 2010 - Bruno Ganz

Ve věku 77 let zemřel v Curychu švýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz. Informovala o tom v sobotu agentura DPA...

Najdete na iDNES.cz