Luboš Xaver Veselý s anticenou Zlatý citron

Luboš Xaver Veselý s anticenou Zlatý citron | foto: ČTK

KOMENTÁŘ: Díky, že jste mě znectili. Jak autorům anticen vypálit rybník

  • 493
Do nudy ceremoniálů, kde vítězové děkují za poctu kolegům, rodičům a Bohu, může vnést šťávu dvojsečný institut takzvaných anticen. Zvláště když si pro potupu laureát statečně přijde, čímž se stane hodným potlesku, a v přímém přenosu si poví své, jak to při udílení Trilobitů předvedl Luboš Xaver Veselý.

Ponechme stranou, proč si Český filmový a televizní svaz vlastně vymyslel anticeny Zlatý citron, natožpak záhadu, kterak si osvojil pravomoc hodnotit zrovna průvodce pořadů. Ceny se vesměs rozdávají za dílo, nikoli „za styl moderování“, jak zaznělo ve zdůvodnění porotců, ale dejme tomu, že se pod audiovizuální trofeje může schovat i taková kategorie.

Zvláštní je rovněž sestava tria, nad nímž se symbolicky mačkal kyselý citron. Jaromír Soukup z TV Barrandov získal anticenu už podruhé, opět „za bizarní způsob moderování a práci s informacemi“ – porotci zřejmě stále berou Soukupovo dětinské varieté jako vážné politikum.

Michaela Jílková si anticenu vysloužila za moderování cyklu Máte slovo „pavlačovým způsobem, který se často pohybuje za hranicí kultivovaného sporu a kde hrubost a hra na emoce vítězí nad věcnými argumenty“. Ukřičený Hyde Park opravdu nesedí každému vkusu, nicméně právě na daném principu je pořad záměrně založen; unylé debaty se odehrávají jinde.

Konečně Luboše Xavera Veselého si porotci podali „za podbízivý styl moderování, při kterém nejen v soukromé stanici otevřeně projevuje své sympatie i antipatie a nevyhýbá se ani politickým postojům, což je zarážející vzhledem k jeho angažmá ve veřejnoprávním Českém rozhlase“. Jenomže právě v jeho případě pořadatelé nedomysleli dvě možné zrady.

Zaprvé, diváci nejsou mimoni, takže okamžitě v internetových diskusích hledali důvod. „Anticena je objednaná, protože Veselý kandiduje do Rady České televize,“ případně „Za mstivost v přímém přenosu mám platit koncesionářský poplatek“.

Zadruhé, Veselý si pro cenu uličkou hanby došel a s vědomím přímého přenosu svůj projev dokonale využil. „Děkuji za reklamu na pořady pana Xavera Veselého,“ shrnul jeden z diváků ironicky fakt, že nositel Zlatého citronu vyjmenoval, kde všude lze jeho pořady nalézt. Kromě toho zmínil, že „jediným arbitrem úspěchu nebo neúspěchu v naší branži je divák nebo posluchač“ a že se „snažíte zostudit nás, tvůrce, za vydatné podpory České televize“.

Psychologický efekt je nasnadě. Kdokoli a kdekoli se pro hanlivou trofej osobně dostavil, od herečky Halle Berryové se Zlatou malinou po režiséra Zdeňka Trošku s Plyšovým lvem, dočkal se za to respektu. Mimochodem Česká filmová a televizní akademie své „Plyšáky“ už před dvanácti lety zrušila s tím, že jsou dehonestující a ruší slavnostní ráz večera Českých lvů.

Ovšem vedle zkušenosti, jak se dají z veřejné pohany vytěžit naopak sympatie a jak v záři reflektorů vypálit odpůrcům rybník, se případ Veselý může vrátit Filmovému a televiznímu svazu jako bumerang. Kdo si totiž přečte spekulace, že anticena zavání odvetou za kandidaturu do Rady ČT, podívá se na Veselého protikandidáty.

A když zjistí, že své zástupce do ní navrhují třeba Český svaz včelařů, Klub českých turistů nebo Český klub zlatokopů, může dojít k závěru, že Zlatý citron je pořád ještě lepší kvalifikace.

Navíc sledovanost ceremoniálu, 19 tisíc diváků, nestojí za řeč, kdežto Veselého vystoupení vládne sítím. Jediný, kdo by se mohl proti groteskním anticenám právem ohradit, jsou vítězové Trilobitů. Protože kvůli humbuku kolem „záporáků“, kteří vracejí úder, se na „klaďasy“ zapomene.