Chybí tu společenské drama s přesahem, zhodnotil Mathé scénáře Za scénou

  15:58aktualizováno  2. července 12:48
Filmová nadace v pondělí na karlovarském festivalu ocenila nejlepší nerealizované scénáře. Hostem pořadu Za scénou proto byl předseda výboru nadace, pedagog, producent a bývalý ředitel České televize Ivo Mathé. „Žánr, který nám chybí, je společenské drama. Látka, která není jen rodinná a komorní, ale má přesah,“ řekl Za scénou.

„Ve scénářích hledám příběh a hodnoty, která má mít bez ohledu na žánr. Ty jsou každý rok zastoupeny všechny. Nestalo se nám, že by chyběla pohádka, krimi komedie nebo historické drama,“ uvádí. Letos se vybíralo ze sto šesti přihlášených děl. Porotcům se jednotlivé scénáře dostávají do rukou anonymně.

„Teď už můžu říct, že jsem dříve rozeznal text Jiřího Hubače, ale jinak nikoho. Takto profilovaní autoři už dnes nejsou, ačkoliv další kolegové z poroty je samozřejmě mohou rozeznat,“ podotýká.

O výsledné částce, kterou Filmová nadace scénář podpoří, rozhodují její momentální finanční možnosti. „Aby ale autoři opravdu pocítili pomoc nadace, tak částka nemůže jít pod sto tisíc korun,“ vysvětluje.

Letos na karlovarském festivalu ocenila v rámci hlavní kategorie scenáristy Jiřího Mička a trojici spoluautorů Zuzana Kirchnerová, Tomáš Bojar a Kristina Májová. Scenáristky Eliška Kováříková a Klára-Noemi Bělorová si odnesly ceny v kategorii Hvězda zítřka pro autory ve věku do 33 let.

Fotogalerie

„Slavík za mříží Jiřího Mička je inspirovaný životními osudy salesiánského kněze Václava Filipce, pronásledovaného komunistickým režimem v padesátých letech minulého století. Autorské trio Zuzana Kirchnerová, Tomáš Bojar a Kristina Májová sepsalo přesvědčivé a okolnostmi vynucené italské road movie české matky a její postiženého syna,“ okomentoval Ivo Mathé letošní dva vítězné náměty Karavan a Slavík za mříží.

V současné chvíli se natáčí nebo jsou v přípravách oceněné scénáře k filmům Šarlatán, Modelář nebo Il Boemo. Za jeden z nejlepších scénářů, který se doposud nedočkal realizace, považuje Mathé dílo od Daniely Fischerové s názvem Spolu.

„Myslím, že je to snad jeden z nejlepších scénářů, který tu byl napsán po roce 1995. Skvělá látka i zápletka. Je to příběh českých siamských dvojčat, které se proslavily jako varietní umělkyně. Není to jen show, ale hlavně psychologicky hodně napínavá látka, bohužel je to těžké natočit,“ říká.

Současným a mladým tvůrcům Ivo Mathé radí, aby se rozhodli využívat hlavně nových distribučních kanálů. „Mladý divák není ten, který by se vrhal do kinosálů. On vnímá audiovizuální tvorbu přes stínítko svého počítače a nerozlišuje, pro jaký kanál bylo to či ono dílo původně určeno. Už se nebude rozlišovat, jestli někdo píše a tvoří pro kino nebo televizi,“ myslí si.

Srovnání s filmovou tvorbou šedesátých let by podle Mathého měli současné umělci brát jako inspiraci, zároveň by se však od ní měli odrazit.

Za scénou

Za scénou je pořad, který vzniká ve spolupráci iDNES.tv a kulturní rubriky iDNES.cz a MF DNES. Divákům nabízí zajímavé hosty ze světa filmu, hudby nebo literatury (archiv pořadu najdete zde).

Logo pořadu Za scénou

„Potřebovali by výraznější ohodnocení a prostředí, ve kterém by se takto vedle sebe mohli vyvíjet,“ podotýká. Tvorba z počátku devadesátých let byla podle Mathého nové vlně bližší a souvisí to podle něj s náladou ve společnosti i politickou situací. „Prostředí a okolí tomu přálo,“ říká.

Ivo Mathé vystudoval FAMU, kde dodnes vyučuje. Zároveň je prezidentem České filmové a televizní akademie, expertem Státního fondu kinematografie nebo členem Evropské filmové akademie. Od roku 2005 do roku 2013 byl rektorem Akademie múzických umění v Praze.

Filmová nadace podporuje scenáristickou přípravu české hrané filmové tvorby pravidelně od roku 2006. Zabývá se také hledáním cest k realizaci podpořených scénářů nebo vzdělávání v oblasti audiovizuální tvorby. Zakladateli nadace jsou Barrandov Studio a energetická skupina Innogy.

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování...

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz