Juraj Herz se vrací v hororu s protézou a skleněným okem

  17:42aktualizováno  17:42
Ponurý sklep, polská protéza a skleněné oko vyrobené v Hollywoodu: tak nějak to vypadá, když se na plac vrátí tuzemská legenda hororového žánru Juraj Herz.

Juraj Herz režíruje svůj nový film | foto: Jana Rabenhauptová

Horory se v Česku netočí každý den, a tak není divu, že když se v západočeské Valeči objevila auta naložená kanystry umělé krve, byl to pro místní šok. Vysvětlení bylo ovšem zcela prozaické: Juraj Herz se do pošmourného pohraniční vydal natáčet nový film.

Z pohádek diváci prchali, na horor přijdou

Autor proslulého Spalovače mrtvol si pro svou novinku, snímek Tma, vybral scénář Martina Němce, a konečně se tak vrátil k žánru, který je mu nejvlastnější.

Ivan Franěk ve filmu Tma"Po Spalovači mrtvol jsem měl připravené čtyři další hororové filmy, a protože mi ani jeden  nedovolili točit, vrhnul jsem se  na pohádky. Vzniklo Deváté srdce a Panna a netvor a děti s brekem utíkaly z kina, svůj vztah k hrůzným filmům jsem v nich zkrátka nezapřel. Na příležitost natočit horor jsem ovšem čekal léta, přišla vlastně až se scénářem Martina Němce," říká tvůrce, který se do dějin českého filmu zapsal adaptací Havlíčkových Petrolejových lamp, thrillerem Morgiana, ale například i komedií Holky z porcelánu.

"Zatímco spolužáci ze základky čutali fotbal, já se bál při povídkách Edgara Alana Poea. A tatínek mi z cesty do Kanady a USA nepřivezl modýlek chevroletu ani Pepka námořníka, ale naturalistickou figurku hraběte Draculy i se dvěma netopýry. Znal mě dobře,“ vysvětluje Martin Němec. Děsivé příběhy hltal od útlého dětství, točit je prý ale překvapivě vůbec nezamýšlel. "Impulzem k napsání scénáře byla touha dělat hudbu k hororu. Protože mi ale nikdo takovou nabídku nedal, musel jsem si vymyslet sám i ten film," směje se Němec. 

Ve sklepě strašilo, ale dítě spalo klidně

Slabost pro strašidelné příběhy nicméně nemají jen zúčastnění tvůrci. "Rozhodně se nevyžívám v krvácích, ale pro filmy, kde se to děsivé odehrává na reálném pozadí, mám zkrátka slabost," přiznává Lenka Krobotová, která v Herzově snímku hraje hlavní ženskou postavu Lucii. Natáčení absolvovala se synem v náručí a  vůbec to prý nevadilo.

Lenka Krobotová ve filmu Tma"Výsledkem by měl být sice horor, ale natáčení tomu neodpovídalo. Juraj Herz není z režisérů, kteří herce straší, aby dosáhli větší autenticity. Na place jsme měli pořád veselo. Pravda, občas jsem za synem přišla hororově zřízená, ale jemu to bylo fuk. Ve svých pěti měsících spokojeně spí, ať se kolem děje, co se děje," směje se Krobotová, která mimochodem právě od Herze dostala i svou vůbec první roli. "To mi ale bylo čtrnáct, točili jsme seriál Wolfgang Amadeus Mozart a já si víc než pana režiséra pamatuju, že jsme bydleli v drahém zápaďáckém hotelu, všichni měli k dipozici spoustu dobových kostýmů a já z toho byla paf." 

Roli hlavního hrdiny, umělce Marka, který se rozhodne opustit kariéru hudebníka a usadí se v opuštěném rodinném domě na samotě, aby tam maloval obrazy, svěřil Herz do rukou charizmatického Ivana Fraňka (Tajnosti), českého herce žijícího ve Francii. Ten se Herzovi hodil nejen typově: uchvátil ho i svými životopisnými údaji.

Záběr z natáčení filmu Tma"Zjistili jsme, že toho máme neskutečně hodně společného. Kromě vášně pro hororový žánr například i fakt, že Ivanovo datum narození odpovídá mému telefonnímu číslu. A taky že nebýt skoro stejných náhod v našich životech, ani jeden z nás by dneska nežil," prozradil režisér, který do dalších rolí obsadil Michala Dlouhého, Zuzanu Kronerovou, Boříka Procházku či Andyho Hryce.

Sníh se musí rozpouštět

Film, o jehož realizaci měl svého času zájem také Vladimír Michálek, vznikal převážně ve Valeči nedaleko Lubence a nutno říct, že pohraničí si filmaři nevybrali náhodou. "Jako dítě prý Martin Němec do téhle oblasti jezdil a při práci na scénáři se mu její atmosféra sama připomněla. Když pak do Valeče poslal filmaře, museli uznat, že lepší místo by se hledalo jen těžko. Ta vesnice má zvláštní kouzlo," prozradila za filmaře Uljana Donátová, která Tmě zajišťuje tiskový servis.

Natáčet se začalo v říjnu, už v listopadu ale přišla první komplikace v podobě počasí. "Začalo sněžit. Neplánovaně, samozřejmě. Sníh jsme rozpustili, ale pokles teplot odskákal Ivan Franěk virózou a pár dní musel točit jenom scény, ve kterých se příliš nemluví. Přišel o hlas," vzpomíná Donátová.

Práce na filmu budou pokračovat v lednu, kdy se má natáčet úvodní scéna koncertu Lili Marleen v Lucerna Music Baru. Pokud vše dopadne podle plánu, premiéry se diváci dočkají v létě příštího roku.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

Najdete na iDNES.cz