Jan Svěrák dokončuje natáčení filmu o válečných letcích

Natáčení filmu Tmavomodrý svět o československých stíhacích letcích v době druhé světové války dokončuje v těchto dnech režisér Jan Svěrák, jehož užší štáb se v sobotu vrátil z Jihoafrické republiky. "Natáčení by mělo skončit do konce července. Nyní se budou točit poslední trikové záběry," sdělila ČTK mluvčí filmového štábu Magdaléna Bičíková.

V Jihoafrické republice se natáčely převážně záběry letadel nad mořem. Filmaři snímali například pád letadla do moře. Používali při tom maketu, kterou si přivezli. Natáčení se podle Bičíkové "lehce protáhlo", ale všechny termíny jsou v předem určených časových mantinelech. Premiéra, plánovaná na květen 2001, není v žádném případě ohrožena, dodala.

Tvůrci Tmavomodrého světa:
Režie: Jan Svěrák
Scénář: Zdeněk Svěrák
Kamera: Vladimír Smutný
Hudba: Ondřej Soukup
Střih: Alois Fišárek
Zvuk: Zbyněk Mikulík
Architekt: Jan Vlasák
Produkce: Roman Bartoníček
Producenti: Eric Abraham a Jan Svěrák
Herci: Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerald

Podle spoluproducenta Erika Abrahama bylo natáčení v Jihoafrické republice výhodnější než původně plánované natáčení v Evropě. V jižní Africe bylo totiž už v červnu a červenci chladné počasí, které vyhovovalo náladě scén, které bylo třeba natočit. Natáčení tam bylo také levnější než v Evropě. Bičíková dodala, že Abraham je rodák z Jihoafrické republiky a dlouho tam žil. "To znamená, že také mohl využít kontakty, které již měl," uvedla. Abraham se Svěrákem spolupracoval již na jeho oscarovém filmu Kolja.

Hlavní roli v novém filmu hraje Ondřej Vetchý, v roli jeho nejlepšího přítele se objeví sedmnáctiletý student pražské konzervatoře Kryštof Hádek. Scénář filmu, jehož námětem jsou osudy československých stíhačů ve službách Britského královského letectva, napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák. Příběh začíná v březnu 1939 a je vyprávěn v 50. letech z vězení na Mírově. Zdeněk Svěrák na tiskové konferenci před zahájením natáčení řekl, že při psaní filmu využil vedle literárních pramenů i příběhy, které mu vyprávěli váleční hrdinové Antonín Liška a František Fajtl.

Rozpočet filmu v česko-německé koprodukci činí zhruba 6,5 milionu amerických dolarů (asi 240 milionů korun). Projekt podpořila Česká televize, osmimilionovým grantem přispěl fond na podporu kinematografie, 21,6 milionu korun Svěrák získal od evropského fondu Eurimages.