Hračky agenta 007 jsou v Praze, přijela i československá bondgirl

  • 3
Slavné Aston Martiny, okouzlující Lotus Esprit, ale také ohořelý supersport Jaguar či otlučené Landrovery Defender zaparkovaly na výstavě Bond in Motion na pražském Výstavišti. Návštěvníci se mohou těšit na zhruba 75 exponátů aut, letadel, člunů a dalších rekvizit z filmů o agentovi jejího Veličenstva. Výstava potrvá do 31. března příštího roku.

Vstupné na výstavu je 495 korun, za VIP lístek s šampaňským a přednostním vstupem je 500 korun navíc. Výstavu Bond in Motion už mohli vidět lidé v Bruselu, kde ji podle pořadatelů navštívilo přes sto tisíc lidí.

Československá stopa

„Povedlo se mi ulovit autogram Maryam, která hrála Bondovu dívku ve filmu The Living Daylight z roku 1987,“ září Radek Hora, jeden z největších českých fanoušků Jamesa Bonda.

Film s názvem Dech života byla první bondovkou, která se promítala v českých kinech. To bylo v roce 1992. Bondgirl Maryam d’Abo, proslavená rolí Kary Milovy, violoncellistky z Československa a přítelkyně generála Koskova, která agenta 007 v Dechu života okouzlí, podepsala Horovi plakát.

„Je to originální plakát z té doby, povedlo se mi ho znárodnit v kině, protože tenkrát nebyly možnosti, jak si ho legálně pořídit,“ omlouvá se Hora.

Maryam d'Abo ve filmu Dech života (1987)

Britská herečka dorazila na zahájení výstavy s dalšími osobnostmi, které se s agentem 007 potkaly. Přijel třeba supervizor zvláštních efektů Chris Corbould, který dohlížel na všechny Bondovy skopičiny v devíti filmech a celkem pracoval na zvláštních efektech v patnácti bondovkách. Nebo Carole Ashbyová, která se objevila ve dvou bondovkách z osmdesátých let: Chobotnička a Vyhlídka na vraždu.

„Je to určitě úspěch pro Českou republiku a pro všechny Bondovy fanoušky, kteří v České republice jsou. A je jich hodně, což dokládá i návštěvnost bondovek. Máme privilegium, že se tato výstava dostala k nám hned po Velké Británii, Americe, Spojených Arabských Emirátech a Belgii. A opravdu to není jednoduché, protože takový kolos si vyžaduje velké úsilí,“ komentuje pro iDNES.cz Radek Hora, který byl v 90. letech zakladatelem a předsedou fanklubu Jamese Bonda.

„Bylo to ještě před dobou internetu, takže jsme řešili všechny věci poštou. Také členství ve velkých fanklubech v Británii jsme platili šeky,“ vzpomíná Hora.

Tragicky neúspěšný Ian Fleming: Bondovo cynické svůdnictví byla autorova pomsta ženám

Na filmy o agentovi 007 chodí v Česku mezi čtyřmi sty tisíci a půl milionem diváků. „Myslím si, že po revoluci chtěl český divák tyto pohádky pro dospělé vidět a návštěvnost to opravdu dokazuje,“ komentuje Hora. „Jako fanoušek jsem začínal těsně po revoluci, kdy do videopůjčoven přicházely bondovky na videokazetách. Jako prvního jsem viděl Rogera Moore, v Bondovce Špion, který mě miloval,“ jmenuje Radek Hora svou nejoblíbenější bondovku. Rád má ale samozřejmě všechny.

„Bond je pořád oblíbený, a bude dál,“ říká Hora. „Mixuje atraktivní prostředí po celé zeměkouli, krásná auta, krásné ženy a zajímavé záporáky, protože záporák je asi tím, co dělá každou bondovku.

Momentálně žijí fanoušci královského agenta výběrem herce pro příští díly. „Je to zatím tajemství produkční společnosti. Mým favoritem je Henry Cavill, který je známý hlavní rolí v Supermanovi. Doufám, že v příštím roce se určitě dozvíme, kdo bude Bonda hrát – a v tom dalším že se už začne natáčet,“ uzavírá pro iDNES.cz přední český bondolog.

Který dosavadní agent 007 byl podle vás nejlepší?

celkem hlasů: 1338
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pátek 15. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Bondův arzenál

Na výstavě Bond in Motion, která začíná 9. prosince, jsou k vidění klíčové rekvizity z filmů o Bondovi. Především jsou to desítky aut, na nichž si Bond vždy zakládal. Zájemci tak na výstavě uvidí Aston Martin DB5 z bondovky Není čas zemřít z roku 2021 nebo Aston Martin Vantage Volante V8 z filmu Dech života z roku 1987.

K poslednímu zmíněnému filmu organizátoři výstavy uvádějí, že natáčení scén na zamrzlém jezeře v Rakousku bylo tak náročné, že byla třeba dvě reálná vozidla a pět jejich maket. Spotřeba náhradních dílů během natáčení pak byla údajně tak velká, že v továrně Aston Martin došly nárazníky a čelní skla.

Návštěvníci se mohou těšit i na skutečný Aston Martin DBS z filmu Casino Royale z roku 2006, který se natáčel v Česku.

Vedle aut jsou na výstavě Bond in Motion k vidění také čluny, motocykly, vrtulníky, letadla a další technika. Součástí instalace jsou také zmenšené modely, které se při natáčení používaly k vytvoření speciálních efektů pro některé akční scény nebo kaskadérské kousky, například horská lanovka z filmu Moonraker. Všechny vystavené kusy jsou originály.

Výstava Bond in Motion v Praze

Podle promotéra výstavy Nicolase Borensteina se na přípravách expozice pracovalo rok. Výstavu lidé najdou ve dvou Křižíkových pavilonech propojených proskleným tunelem. Je rozdělena do částí inspirovaných čtyřmi živly, tedy vodou, vzduchem, ohněm a zemí.