RECENZE: Měsíční náckové udělají pro legraci vše. Vytvoří ProtektoRATH

  16:35aktualizováno  16:35
Kontroverzním trailerem se představuje českým divákům stejně kontroverzní film Iron Sky. Snímek o nacistech, kteří desetiletí čekali na odvrácené straně Měsíce s úmyslem obsadit Zemi a nastolit na ní konečně pořádek, spoluvytvářeli fanoušci a je to na něm vidět. V dobrém i ve zlém.

Z filmu Iron Sky | foto: Film Europe

Dosud nesouzený poslanec David Rath je opět terčem posměchu. Tentokrát ale nejde o lidovou tvořivost. Na paškál si ho vzala společnost Film Europe, která chce prostřednictvím kauzy sociálnědemokratického politika finsko-německo-australský film zviditelnit. Bývalého hejtmana ukázka představuje jako muže, který dá jméno novému státnímu zřízení na Zemi. "Meine Damen und Herren, přivítejme ProtektoRATH!" burcuje davy slovenský herec Richard Stanke v úloze německého důstojníka.

Příběh díla, za nímž stojí režisér Timo Vuorensola, fascinuje hlavně způsobem, jakým se prosadilo. Od začátku totiž počítá s fanoušky. Asi polovinu rozpočtu (7,5 milionu eur) pokryly zdroje z Finska, zbytek peněz dodaly fondy z Německa a Austrálie. Milionem eur ale přispěli i filmoví fandové. Ti se mohli na tvorbě díla podílet nejen finančně, ale také reklamou a hlavně nápady. Příznivci projektu, který se vyvíjel šest let, tak mohli mluvit třeba do jmen postav, 3D modelu vesmírné lodě i do merchandisingu. Tvůrci produktů, které snímek propagovaly, za odměnou získali třeba lístky na premiéru.

Z filmu Iron Sky

Setkání s Jamesem Washingtonem je pro nacisty šok

Z filmu Iron Sky

Klaus Adler nemá pro vetřelce pochopení

Tým Iron Sky také bravurně ovládl práci se sociálními sítěmi. Sto padesát tisíc fanoušků na facebooku a milion a půl zhlédnutých videí na YouTube je velice slušná práce. Prostřednictvím těchto kanálů pak mohla fanouškovská obec sledovat dokumenty o vzniku díla v reálném čase.

Jak to celé dopadlo

Záleží na tom, na které straně Měsíce stojíte. Skalní fandy asi není třeba řešit, ty film jistě potěší. Pro ostatní je tu trailer a základní synopse. Můžete si na ní otestovat, jestli u vás Iron Sky má šanci, nebo nikoliv.

Představte si, že byla NASA posledních sedm dekád slepá a hluchá a nevšimla si, že na odvrácené straně Měsíce roste obrovská pevnost ve tvaru hákového kříže. Nacisté zázrakem přežili a čekají, až budou moci s obrovskou letkou vesmírných plavidel zaútočit na Zemi a nastolit na ní pořádek.

Iron Sky

Mělo se to stát o něco později, než v roce 2018, když ale na Měsíci přistane černý astronaut James Washington, rozhodne se měsíční vůdce Klaus Adler zaútočit o něco dříve. Nejdříve ale musí jeho první zástupce najít baterky do chytrého telefonu zajatého astronauta, jeho prostřednictvím může šílená karikatura Einsteina, nacistický vědec doktor Richter, rozpohybovat svůj zastaralý počítač.

Od začátku je jasné, že se film ani nepokouší zastírat, jak mimořádně je absurdní. I když to divák přijme, přesto v něm hlodá obava, jak dlouho dokáže Ocelové nebe letět na křídlech šílených nápadů a fandovské nadšení. Vždyť dialogy mezi prvním zástupcem vůdce a krásnou Renatou od začátku působí jako zahřívací oťukávání z laciného porna. Peta Sergeantová v roli pobočnice prezidentky nesnesitelně přehrává  a afroamerický astronaut, který protrpí nucenou árizaci, by zase pár hereckých kurzů sám potřeboval.

Poněkud nepodařeně působí odkaz na často parodovanou "mnichovskou" scénu s hysterickým Hitlerem, stejně jako několik dalších nápadů, které z příběhu otravně trčí a jsou v něm jenom proto, že si je vyžádali fanoušci. Pokud ale podlehnete celkovému étosu, chyby snadno odpustíte.

Budete si tak moci užít karikaturu americké prezidentky Palinové, která řeční jako Joseph Goebbels a kvůli růstu preferencí se neštítí rozpoutat ani vesmírnou válku. Přijmete také laciné útěky na poslední chvíli, zázračné prozření fanatické následovnice nacistické propagandy i legrační bitky na kapitánském můstku ničivého vesmírného korábu. Iron Sky je uskutečněním infantilního snu, zábavnou hrou, která sama sebe nebere vážně. Pokud zaujmete stejný postoj, určitě si tuhle taškařici užijete.

Hodnocení iDNES.cz: 70 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Ženy, pozor! Muži vám fušují už i do červené knihovny

Záběr z filmu Studnářova dcera

Leckdo si stýská, že obrazovka je samá krev, ale ve skutečnosti žánr krimi vede těsný souboj se sladkobolnou...

PRVNÍ DOJMY: Recyklovaný Kameňák. I reklamy jsou vtipnější a kratší

Ze seriálu Kameňák

Původní Kameňák čítal pět dílů včetně posledního Vánočního Kameňáku plus několik filmů o filmu, ale pořád to nestačilo....

VIDEO: Drogy nebo alkohol? Dík, nic nesháníme. Startuje seriál Kameňák

Seznamte se s hrdiny z Kameňákova

Dosavadní vítěz pátečních televizních večerů Strážmistr Topinka dostane konkurenci. Na Nově proti němu odstartuje...

Najdete na iDNES.cz