RECENZE: Měsíční náckové udělají pro legraci vše. Vytvoří ProtektoRATH

  16:35aktualizováno  16:35
Kontroverzním trailerem se představuje českým divákům stejně kontroverzní film Iron Sky. Snímek o nacistech, kteří desetiletí čekali na odvrácené straně Měsíce s úmyslem obsadit Zemi a nastolit na ní konečně pořádek, spoluvytvářeli fanoušci a je to na něm vidět. V dobrém i ve zlém.

Z filmu Iron Sky | foto: Film Europe

Dosud nesouzený poslanec David Rath je opět terčem posměchu. Tentokrát ale nejde o lidovou tvořivost. Na paškál si ho vzala společnost Film Europe, která chce prostřednictvím kauzy sociálnědemokratického politika finsko-německo-australský film zviditelnit. Bývalého hejtmana ukázka představuje jako muže, který dá jméno novému státnímu zřízení na Zemi. "Meine Damen und Herren, přivítejme ProtektoRATH!" burcuje davy slovenský herec Richard Stanke v úloze německého důstojníka.

Příběh díla, za nímž stojí režisér Timo Vuorensola, fascinuje hlavně způsobem, jakým se prosadilo. Od začátku totiž počítá s fanoušky. Asi polovinu rozpočtu (7,5 milionu eur) pokryly zdroje z Finska, zbytek peněz dodaly fondy z Německa a Austrálie. Milionem eur ale přispěli i filmoví fandové. Ti se mohli na tvorbě díla podílet nejen finančně, ale také reklamou a hlavně nápady. Příznivci projektu, který se vyvíjel šest let, tak mohli mluvit třeba do jmen postav, 3D modelu vesmírné lodě i do merchandisingu. Tvůrci produktů, které snímek propagovaly, za odměnou získali třeba lístky na premiéru.

Z filmu Iron Sky

Setkání s Jamesem Washingtonem je pro nacisty šok

Z filmu Iron Sky

Klaus Adler nemá pro vetřelce pochopení

Tým Iron Sky také bravurně ovládl práci se sociálními sítěmi. Sto padesát tisíc fanoušků na facebooku a milion a půl zhlédnutých videí na YouTube je velice slušná práce. Prostřednictvím těchto kanálů pak mohla fanouškovská obec sledovat dokumenty o vzniku díla v reálném čase.

Jak to celé dopadlo

Záleží na tom, na které straně Měsíce stojíte. Skalní fandy asi není třeba řešit, ty film jistě potěší. Pro ostatní je tu trailer a základní synopse. Můžete si na ní otestovat, jestli u vás Iron Sky má šanci, nebo nikoliv.

Představte si, že byla NASA posledních sedm dekád slepá a hluchá a nevšimla si, že na odvrácené straně Měsíce roste obrovská pevnost ve tvaru hákového kříže. Nacisté zázrakem přežili a čekají, až budou moci s obrovskou letkou vesmírných plavidel zaútočit na Zemi a nastolit na ní pořádek.

Iron Sky

Mělo se to stát o něco později, než v roce 2018, když ale na Měsíci přistane černý astronaut James Washington, rozhodne se měsíční vůdce Klaus Adler zaútočit o něco dříve. Nejdříve ale musí jeho první zástupce najít baterky do chytrého telefonu zajatého astronauta, jeho prostřednictvím může šílená karikatura Einsteina, nacistický vědec doktor Richter, rozpohybovat svůj zastaralý počítač.

Od začátku je jasné, že se film ani nepokouší zastírat, jak mimořádně je absurdní. I když to divák přijme, přesto v něm hlodá obava, jak dlouho dokáže Ocelové nebe letět na křídlech šílených nápadů a fandovské nadšení. Vždyť dialogy mezi prvním zástupcem vůdce a krásnou Renatou od začátku působí jako zahřívací oťukávání z laciného porna. Peta Sergeantová v roli pobočnice prezidentky nesnesitelně přehrává  a afroamerický astronaut, který protrpí nucenou árizaci, by zase pár hereckých kurzů sám potřeboval.

Poněkud nepodařeně působí odkaz na často parodovanou "mnichovskou" scénu s hysterickým Hitlerem, stejně jako několik dalších nápadů, které z příběhu otravně trčí a jsou v něm jenom proto, že si je vyžádali fanoušci. Pokud ale podlehnete celkovému étosu, chyby snadno odpustíte.

Budete si tak moci užít karikaturu americké prezidentky Palinové, která řeční jako Joseph Goebbels a kvůli růstu preferencí se neštítí rozpoutat ani vesmírnou válku. Přijmete také laciné útěky na poslední chvíli, zázračné prozření fanatické následovnice nacistické propagandy i legrační bitky na kapitánském můstku ničivého vesmírného korábu. Iron Sky je uskutečněním infantilního snu, zábavnou hrou, která sama sebe nebere vážně. Pokud zaujmete stejný postoj, určitě si tuhle taškařici užijete.

Hodnocení iDNES.cz: 70 %


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz