Diváci televize Nova milují Novoty Petra Novotného

  11:41aktualizováno  11:41
- Televize Nova jako by si na sobotním rozdílení cen Anno '98 pro nejoblíbenější tváře této stanice zopakovala svého Silvestra. Ještě před začátkem přímého přenosu zněly z režie pokyny, kdy tleskat a jak vytvořit "fotbalovou náladu". Vítězům čtenářské ankety časopisu Ano předávali trofeje v podobě stylizovaného psa Nováka vesměs známí zpěváci, kteří účinkovali i v silvestrovské estrádě - a hlavně hned dvakrát stanul na pódiu její průvodce Petr Novotný.
Podle hlasů diváků se totiž stal nejoblíbenějším showmanem roku 1998 a také jeho cyklus Novoty získal titul pořad roku. "Pro mě je to neuvěřitelné," reagoval Novotný, "vím, co všechno musí umět showman." Sám prý ale netančí, nezpívá, ani na herectví jej nevzali: "Já asi opravdu umím jen žvanit."
"Na počátku vysílání bývala zábava na Nově spíše popelkou," připomněl dramaturg Jan Czech; zato nyní desítku divácky nejúspěšnějších pořadů tvořilo devět zábavných cyklů plus Televizní noviny. Z okruhu hlavní zpravodajské relace Novy také tradičně vzešli další vítězové. Zpravodajem roku se stal Martin Severa, který před kamerami žertem odhodil svůj knírek. Titul nejoblíbenější žena Novy vyhrála jeho kolegyně Eva Jurinová, mezi muži kraloval další průvodce Televizních novin Zbyněk Merunka, který prohlásil, že prožívá "nejšťastnější den svého života". Bez překvapení se obešla rovněž oblast publicistiky, již opět ovládl Radek John. Krom Petra Novotného se tak mezi laureáty "Nováků" objevilo jediné nové jméno: za osobnost roku diváci označili hokejového brankáře Dominika Haška, minulý vítěz - prezident Václav Havel - skončil na druhém místě, třetím byl Václav Klaus. "Ankety se zúčastnilo přes šedesát tisíc hlasujících," uvedl provozní ředitel společnosti Ano Milan Soška. Před rokem byl zájem o málo vyšší - kolem sedmdesáti tisíc lidí.
Výsledky ankety pak v zákulisí rozvířily dva hlavní okruhy debat. První se týkal typu "novácké" zábavy, kterou podle Czecha ani publikum "nedonutilo jít pod slušnou úroveň", což Bolek Polívka komentoval suchým "No, uděláme tečku." Naznačuje snad i divácký úspěch, že se Nova napříště vydá ještě cílevědoměji cestou estrád - tedy žánru, jenž podle Novotného "nenutí k hlubšímu zamyšlení, ale má všechny bavit"? Mluvčí Novy Kateřina Savičová se záhadně usmívá: "Zeptejte se za pár dní, až budeme představovat celé nové programové schéma."
Druhý směr diskusí se týkal poněkud zmatečních kategorií ankety. Například Bára Štěpánová, moderátorka Gilotiny, se ocitla na druhém místě v kategorii publicistů. "Asi se z toho psychicky zhroutím," bavila se, "druhá za Radkem Johnem a čtvrtá v kategorii žena roku, to jsou i ve sportu ta nejhorší umístění." O tom, že je v soutěži Novy vedena jako publicistka, se prý dověděla až minulý týden. "Jenže já jsem přece herečka, zrovna točím pro Českou televizi irskou pohádku s režisérkou Jitkou Němcovou, s Jurajem Deákem studuji Anouilhovu hru a dostala jsem z Kavčích hor nabídku obnovit svůj pořad Šíšou," divila se "publicistka" Štěpánová. "Podklady k anketě dostáváme z Novy," vysvětlil šéfredaktor časopisu Ano Miloš Kučera, "pokud tedy třeba Gilotinu připravuje redakce publicistiky, pak Bára Štěpánová spadá do kategorie publicistů." To ovšem herečku pobavilo ještě víc: "Pořad Gilotina totiž vzniká pod zpravodajskou redakcí, takže správně bych asi měla být v rubrice zpravodaj."
"Interní" oblibu osobností Novy prověří ceny TýTý, čtenářská anketa Týdeníku Televize, v níž se utkávají všechny tři tuzemské stanice. Vyhlášení vítězů vysílá Česká televize v přímém přenosu 6. února; novinkou se stane cena pořad roku, kterou vedle diváků poprvé udělí také odborná kritika. Profesionální ceny za televizní tvorbu chce v budoucnu udílet rovněž Česká filmová a televizní akademie, jež nyní pracuje na co možná přesném vymezení jednotlivých soutěžních kategorií

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Rebecca Fergusonová: Jemná drsňačka ze severu, co se prosadila v Hollywoodu

Švédská herečka Rebecca Fergusonová při představení filmu Mission: Impossible -...

Kdyby chtěla, mohla by být s trochou štěstí další velkou akční hvězdou. Raději ale na plátně zkouší i jiné věci....

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz