Záběr z představení Tumor: Polyamor

Záběr z představení Tumor: Polyamor | foto: Vojtěch Brtnický

Spojili rakovinu s polyamorickými vztahy. O obojím se prý málo mluví

  • 4
Propojit rakovinu a lásku se už podruhé rozhodli divadelníci z pražského A studia Rubín a mezinárodního uskupení T.I.T.S. Kus z názvem Tumor: Polyamor totiž řeší problematiku metastází a zároveň polyamorických vztahů. Možná trochu překvapivě totiž tvůrci nacházejí mezi těmito dvěma kontroverzními tématy paralely.

Novinka Tumor: Polyamor, která je k vidění v pražském A studiu Rubín, navazuje na předchozí kus Tumor: karcinogenní romance. Zde se tým okolo režisérky Nely H. Kornetové poprvé pokusil najít paralely mezi zhoubnou chorobou a láskou. Nyní tvůrci hledají spojitost mezi rakovinou a polyamorií, tedy milostnými vztahy, kterých se účastní víc jedinců.

Podle tvůrců je totiž problematika rakoviny sice hojně diskutovaná vědecky, ovšem nějaká širší společenská diskuze už chybí. Téma se přitom dotýká nejen samotných pacientů, ale i jejich blízkých. Stejně to prý je i s fenoménem polyamorie. „Veřejná diskuze je v počátcích. A i když je tento životní styl, či filosofie ve většinové evropské společnosti stále menšinový, lidé, kteří v něm žijí, podléhají zjednodušujícím a odsuzujícím reflexím,“ upozorňují divadelníci.

Záběr z představení Tumor: Polyamor

Jak se k tak nečekanému spojení témat tvůrci vlastně dostali? „Nápad přišel až po prvním projektu, ve kterém jsme poprvé netradičně spojili téma lásky s tématem rakoviny. Vyplynulo to z uměleckého hledání, jak takové temné téma uchopit nějakým nám vlastním a lidským způsobem. Naprosto (smrtelně) vážně ale zároveň s nadhledem,“ vysvětluje režisérka. Tumor: Polyamor je podle ní nejen pokračováním, ale i prohloubením tématu řešeném v Karcinogenní romanci.

O tom, že by se rakovině a polyamorii věnovali zvlášť, tvůrci neuvažovali. „Spojení prožívání vztahu se svým partnerem, jako prožívání vztahu se svou nemocí, byl klíčem k něčemu, pro nás, zajímavějšímu. Kombinace témat polyamorie, či ještě lépe řečeno etické konsensuální nemonogamie, s rakovinou se na první dobrou může zdát podivná a random, ale při bližším ohledávání tomu tak není. Celý tým ta kombinace uhranula a už nebyla cesta zpět,“ přiznává Kornetová.

Pro teenagery i babičku

Koho může taková produkce oslovit? „Víceméně všechny moje tvůrčí počiny dělám pro lidi, kterých se to jakkoliv může dotknout. Nechci tvořit pro VIP intelektuální špičku, ale ani se podbízet,“ upozorňuje režisérka. „Já chci na představení teenagery, moje spolužáky i babičku. Tvořím tak, jak nejlépe umím a dívám se na to tak, že tvořím ten nejlepší dar, o kterém jen ještě nevíte, že ho chcete dostat. A navíc jelikož téma rakoviny zná každý minimálně z druhé, nicméně blízké, ruky, a téma lásky snad úplně každý, tak doufám, že je představení pro všechny od náctiletých po stoleté,“ dodává.

Předchozí počin Tumor: karcinogenní romance se prý setkává s úspěchem právě mezi diváky, kteří mají s rakovinou osobní zkušenost. Tvůrci navíc publiku nabízejí, že po představení za nimi mohou přijít a podělit se o své vlastní zážitky a zkušenosti.

RECENZE: Krev, mléko, třpytky, Ukrajinky. Antiku lze pojmout všelijak

V novince Tumor: Polyamor se představí herecká trojice Jaro Viňarský, Matthew Rogers a Tereza Těžká. „Všichni žijou a rozvíjejí vztah s více partnery. Nemonogamně a eticky. Se souhlasem všech zúčastněných,“ vysvětluje jejich výběr režisérka.

Nela H. Kornetová prý s uskupením T.I.T.S. a Rubínem zvažuje ještě třetí díl. Případný kus Tumor: Oh God by se měl dotýkat problematiky rakoviny a lásky spirituální. Aktuální Polyamor měl premiéru 21. září, nejbližší reprízy jsou v Rubínu v plánu na 22. a 23. listopadu. V tomtéž měsíci dojde i na reprízu předchozí Karcinogenní romance, ve Studiu Alta ji budou hrát 6., 17. a 18. listopadu.