Všechny příběhy obyčejného šílenství. Vychází soubor Zelenkových her

  11:42aktualizováno  11:42
Nakladatelství Akropolis vydává texty filmového a divadelního režiséra Petra Zelenky, který patří v současné době k nejúspěšnějším českým dramatikům. Kromě nejnovější hry Job Interviews se v ní dostalo na všechny Zelenkovy texty.

Z filmu Příběhy obyčejného šílenství | foto: Archiv Febiofestu

Autor texty z let 2001 až 2012 s editorkou Lenkou Jungmannovou a nakladatelem Filipem Tomášem představí tento pátek v Dejvickém divadle v Praze. Právě v tomto divadle Zelenka v roce 2001 uvedl jako svůj autorský divadelní režijní debut Příběhy obyčejného šílenství. Vzápětí byly v anketě divadelních kritiků vyhodnoceny jako nejlepší hra roku a získaly Cenu Alfréda Radoka.

Publikace obsahuje ještě hry Odjezdy vlaků (premiéra 2004 v bratislavském Divadle Astorka Korzo ´90 a pod názvem Herci v roce 2008 v Divadle Ta Fantastika v Praze), Teremin (2005 v Dejvickém divadle), Očištění (2007 v Krakově), Ohrožené druhy (2011 Národní divadlo Praha) a Dabing Street (2012 v Dejvickém divadle). Na text Job Interviews (premiéra 2014 v Českých Budějovicích) už se v knize nedostalo. Všechny hry mají doma i v zahraničí desítky překladů a nastudování.

"Když Zelenka debutoval v roce 2001 na divadle Příběhy obyčejného šílenství, nikdo netušil, že se stanou jeho nejznámější a nejúspěšnější hrou," napsala v připojené studii Jungmannová. Podle ní se tak stalo právem, neboť fenomén "obyčejného šílenství", o němž pojednává, natolik postihl soudobou společnost, že jím lze v širším smyslu označit veškerou produkci takzvané nové vlny českého dramatu.

Podle editorky lze za charakteristické znaky Zelenkových dramat považovat neobvyklé a lehce zvrácené, podstatou většinou paradoxní, přesto však jaksi uvěřitelné příhody postav. "Žánrově jsou vlastně všechny jeho hry tak či onak moralitami, neboť kritizují život mediálně simulovaný a zároveň nahrazovaný konzumací médií," dodala. Za další typický rys Zelenky-dramatika označila to, že jde zároveň o autorského režiséra, který si píše předlohy k vlastním divadelním inscenacím.

Fotogalerie

Ze soupisu jeho her vyplývá, že Příběhy obyčejného šílenství doma uvedlo sedm scén, v zahraničí překročil počet nastudování padesátku. Odjezdy vlaků byly inscenovány devětkrát, Teremin třikrát, Očištění čtyřikrát, Ohrožené druhy dvakrát a Dabing Street jednou.

Jitka Sloupová z pražské agentury Aura-pont eviduje premiéry Zelenkových her například i na profesionálních scénách v Belgii, Nizozemsku, Polsku, Chorvatsku, Francii, Slovinsku, Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku, Lotyšsku, Moldavsku, Německu, Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Uvedeny byly i v USA, Kanadě, Izraeli a Španělsku.

Neúnavný je Zelenka i v kinematografii. Na kontě má od roku 1996 pět celovečerních filmů, tři divadelní záznamy, seriály Terapie a Terapie II. K většině titulů napsal scénáře.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

O smrti a neřestech, tedy pro dospělé, varují loutky vyrobené podle soch

Příprava marionet podle Braunových soch pro představení Jedem s medem

Představení není primárně určeno dětem! Jasná informace doprovází nejnovější loutkové představení souboru Geisslers...

Zemřel brněnský herec a režisér František Derfler, signatář Charty 77

František Derfler, portrét z 80. let.

V sobotu odpoledne zemřel sedmasedmdesátiletý František Derfler, herec, režisér, pedagog a dlouholetý principál Divadla...

Mim Vizváry coby pacient na operačním sále slibuje nevídané triky

Radim Vizváry

Novocirkusová skupina Losers Cirque Company měla projekt v plánu už hodně dlouho. Na jejích oficiálních stránkách po...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz