Protagonisté Rusalky v Šárce bojovali před tisíci diváků s vedrem

  19:20aktualizováno  19:20
Především s vedrem bojovali v sobotu odpoledne protagonisté Dvořákovy opery Rusalka při uvedení v prostoru někdejšího přírodního divadla v pražské Šárce. Diváci, jichž se tu podle organizátorky Renée Nachtigallové sešlo stejně jako loni na 12 tisíc, seděli v areálu, dnes už zarostlém stromy.

Představení opery Antonína Dvořáka Rusalka v přírodním divadle v pražské Šárce se konalo 6. září | foto: ČTK

. Tradice

Tradice hraní na scéně, která měla v letech 1913 až 1922 i na dnešní dobu neuvěřitelnou kapacitu 18 tisíc diváků, byla obnovena v roce 2005 zásluhou Originálního hudebního divadla a Městské části Praha 6, která ji i letos podpořila více než milionovou dotací.

"Každý rok říkáme, že je to už naposled. Když to bylo poprvé, tak jsme tomu věřili. Při repríze Prodané nevěsty tomu nikdo moc nevěřil a třetí rok, kdy tu vůbec poprvé zazněla Rusalka, si mnozí mysleli, že si děláme legraci. Zájem lidí nás ale pokaždé překvapil," řekl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Připomněl, že v prvních dvou ročnících usedlo v provizorních podmínkách pět, respektive osm tisíc diváků, loni jich bylo na 12 tisíc.

"Víme už, co bude příští rok. Víme, kdo bude příští rok zpívat. Víme, že to bude mimořádné překvapení, ale zatím více neprozradíme," dodal.

Představení opery Antonína Dvořáka Rusalka v přírodním divadle v pražské Šárce se konalo 6. záříPublikum sledovalo na přírodní scéně, na které se objevilo stylizované jezírko pokryté zelenou plachtou, pár pařezů, lavička a ohniště s kotlem, u něhož ježibaba prováděla své "čury mury fuk", Helenu Kaupovou v titulní roli, Aleše Brisceina jako prince, Ivanu Šakovou v roli cizí kněžny, Luďka Veleho jako vodníka a Yvonu Škvárovou jako ježibabu.

Z improvizovaného pódia je doprovázel orchestr opery Národního divadla v Praze řízený Janem Chalupeckým. Choreografovi Pavlu Šmokovi občas zatrnulo při výstupech tanečníků Státní opery, navyklých na rovnou plochu.

Představení opery Antonína Dvořáka Rusalka v přírodním divadle v pražské Šárce se konalo 6. září

A pak už začal hastrman chytat svou "uličnickou havěť", Rusalka se stala člověkem, jeden z pařezů se ve druhém jednání změnil v zámeckou kašnu, když ho lemovala zlatá mříž, a na scénu vjeli dva živí koně. I to diváci odměnili potleskem, stejně jako jednotlivé árie. Na jevišti se objevil i živý pes, který při závěrečných ovacích dostal věnec buřtů.

"Úskalí podobných produkcí tkví právě v tom, co diváci nejvíc obdivují - doslova přírodní podmínky. Když se člověk motá do závoje, zakopává o kořeny a má mnohem vzdálenější kontakt s dirigentem. Je to mnohem dobrodružnější než v klasické opeře. Asi to lidé mají rádi. Rádi vidí, jak s tím zápasíme a chtějí věřit tomu příběhu," řekla sopranistka Helena Kaupová. I ona se domnívá, že děj je ve skutečné přírodě opravdovější, než na kašírované scéně kamenného divadla.

. Šárecké přírodní divadlo

Založili jej divadelní podnikatel Antonín Fencl, sólista opery pražského Národního divadla Emil Pollert a dramatik a režisér Jaroslav Kvapil. V půvabné scenérii se hrály opery, operety i výpravná činoherní dramata se stovkami účinkujících a komparzistů - první byla před 95 lety velkolepá inscenace opery Prodaná nevěsta. Do roku 1922 tu bylo uvedeno 16 inscenací. Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten i prostorem pro orchestr. Celková hrací plocha obsáhla 4000 metrů čtverečních.

Autor:

Nejčtenější

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

RECENZE: Jak český král Vladislav v lázni seděl a Dalibora soudil

Svatupluk Sem jako král Vladislav obklopený lazebnicemi v inscenaci Smetanova...

Nová inscenace Smetanova Dalibora v Národním divadle se nestane událostí. Režie je ilustrativně-pantomimická a zpěváci...

Získejte vstupenky na jednu z nejlepších her Letních shakespearovských slavností

Anna Fialová, Dobrý konec všechno spraví

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Kromě čtyř premiér nabízí i osvědčené kusy z minulých ročníků,...

RECENZE: A do pyžam! Nohovi s Langmajerem ostatní jen přihrávají

Lucie Zedníčková a Libor Jeník v představení A do pyžam!

Letní scéna Harfa to avizuje už v anotaci: „Jedna z nejúspěšnějších komedií známého autora Marca Camolettiho si neklade...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz