Národní pustí diváky mezi herce. Na jevišti si můžou pronést repliku

  15:59aktualizováno  15:59
Tři speciální akce, kterými představí své tři scény, chystá Národní divadlo pod názvem Nová krev. Diváci se dostanou přímo k hercům a nahlédnou do zákulisí budov. „Bude to setkání s divákem, hercem a budovou,“ shrnul umělecký šéf činohry Daniel Špinar.

Motiv z plakátu k chystané hře Spolu/Sami | foto: Národní divadlo

V neděli 11. října to bude Zábor ve Stavovském divadle, v neděli 1. listopadu Šaráda na Nové scéně a konečně 22. listopadu Výprava v hlavní budově. „Všechny tři akce připravujeme jako zábavnou hru na divadlo,“ řekl umělecký šéf činohry Daniel Špinar.

„Budou to zážitkové interaktivní večery s překvapením,“ dodal. Cílem tří večerů je, aby se diváci něco dozvěděli o historii budov a setkali se tváří v tvář s herci. „Ty tři večery jsou stmelovací i pro herce samotné. Někteří z nich se totiž nepotkají třeba tři roky,“ doplnil Špinar, který se začínající sezonou plně nastupuje do funkce uměleckého šéfa činohry naší první scény.

Fotogalerie

Každá akce bude specifická přímo pro danou budovu. Stavovské divadlo připomene událost z roku 1920, kdy čeští herci zabrali budovu Němcům, kteří ho v tu dobu měli v pronájmu. Diváci nahlédnou na zkoušku, kde bude německý režisér Karl Gut nacvičovat novou komedii s německou herečkou Johannou von Pidermann. „Diváci se potkají s tehdejším ředitelem Národního divadla a dozví se, proč T. G. Masaryk do Národního už nikdy nevstoupil,“ láká na akci mluvčí scény Tomáš Staněk. Zájemci se do hlediště Stavovského divadla dostanou výjimečně zadem, kam se divák běžně nepodívá.

Rekvizita s lebkou

Nová scéna pod vedením moderátorů Martiny Preissové a Davida Matáska ve své Šarádě zopakuje událost z roku 1983, kdy byla slavnostně otevřena. „Nebude chybět návštěva z míst nejvyšších a kopec ‚dobré zábavy‘,“ láká divadlo. „Bude to osmdesátková lidová zábava, proslov bude mít i pan Husák,“ vysvětluje Špinar. Diváci se v průběhu večera podívají do neobvykle řešeného zákulisí Nové scény.

Zahájení sezony

Národní otevře sezonu v neděli 6. září. Odpoledne v 15:00 na piazzetě pod širým nebem zahraje pro děti Studio DAMŮZA pohádku „Lakomá Barka“. Od 16:00 Divadlo Spektákl přiveze na žebřiňáku „Frašku o Dušanově duši“. Na piazzetě dále vystoupí pěvkyně Jitka Svobodová s árií z opery Jana „Rudá Marie“, tanečníci Baletu Národního divadla a Laterny magiky, zazní i písnička z nové Havelkovy inscenace „V rytmu swingu buší srdce mé“. Večerem provede Filip Rajmont.

Jako poslední přijde 22. listopadu na řadu historická budova Národního divadla. „Diváky vezmeme na místa, kde možná byli, ale některé věci jistě nezažili. Například hádku Františka Palackého a Karla Sladkovského o tom, kdo na poklepe na základní kameny,“ popisuje Staněk. Etapami Národního divadla provedou stálice scény jako Iva Janžurová, Jana Preissová, Taťjana Medvecká, Jana Boušková, Václav Postránecký, František Němec, Alois Švehlík, Jiří Štěpnička a další.

„Herci budou hrát různé postavy - Libuše, hasič, Gabriela Preissová a budou rozmístěni po budově Národního divadla. Diváci budou na cestě svědky tří až pětiminutových sekvencí z dějin divadla,“ přibližuje akci Špinar. „Vyvrcholí to tím, že si divák bude moci vylézt na jeviště Národního divadla a říci jednu repliku i s rekvizitami, jako je lebka či širák,“ dodal šéf činohry.

Vstupenky budou v prodeji od této neděle, kdy první scéna symbolicky zahajuje sezonu. Na piazzetě Národního divadlo totiž proběhne Barování Sandry Novákové a Filipa Rajmonta (viz box). Do nové sezony vstupuje činoherní soubor Národního divadla s novými vizuály k celkem devíti premiérám. Autorkou konceptu je Tereza Vlčková.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Díky thrillerovému konci světa chytá Divadlo Bez zábradlí druhý dech

Karel Heřmánek ml.

Opravdový thriller slibuje pražské Divadlo Bez zábradlí v novince Po konci světa, kterou v pátek večer uvádí v...

RECENZE: K milostnému trojúhelníku od Havlíčka opravdu stačí tři

Denisa Pfauserová, Lukáš Jurek a Stanislava Jachnická v inscenaci Ta třetí

Podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka připravili ve Vršovickém divadle Mana inscenaci Ta třetí se Stanislavou...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Najdete na iDNES.cz