Národní pustí diváky mezi herce. Na jevišti si můžou pronést repliku

  15:59aktualizováno  15:59
Tři speciální akce, kterými představí své tři scény, chystá Národní divadlo pod názvem Nová krev. Diváci se dostanou přímo k hercům a nahlédnou do zákulisí budov. „Bude to setkání s divákem, hercem a budovou,“ shrnul umělecký šéf činohry Daniel Špinar.

Motiv z plakátu k chystané hře Spolu/Sami | foto: Národní divadlo

V neděli 11. října to bude Zábor ve Stavovském divadle, v neděli 1. listopadu Šaráda na Nové scéně a konečně 22. listopadu Výprava v hlavní budově. „Všechny tři akce připravujeme jako zábavnou hru na divadlo,“ řekl umělecký šéf činohry Daniel Špinar.

„Budou to zážitkové interaktivní večery s překvapením,“ dodal. Cílem tří večerů je, aby se diváci něco dozvěděli o historii budov a setkali se tváří v tvář s herci. „Ty tři večery jsou stmelovací i pro herce samotné. Někteří z nich se totiž nepotkají třeba tři roky,“ doplnil Špinar, který se začínající sezonou plně nastupuje do funkce uměleckého šéfa činohry naší první scény.

Fotogalerie

Každá akce bude specifická přímo pro danou budovu. Stavovské divadlo připomene událost z roku 1920, kdy čeští herci zabrali budovu Němcům, kteří ho v tu dobu měli v pronájmu. Diváci nahlédnou na zkoušku, kde bude německý režisér Karl Gut nacvičovat novou komedii s německou herečkou Johannou von Pidermann. „Diváci se potkají s tehdejším ředitelem Národního divadla a dozví se, proč T. G. Masaryk do Národního už nikdy nevstoupil,“ láká na akci mluvčí scény Tomáš Staněk. Zájemci se do hlediště Stavovského divadla dostanou výjimečně zadem, kam se divák běžně nepodívá.

Rekvizita s lebkou

Nová scéna pod vedením moderátorů Martiny Preissové a Davida Matáska ve své Šarádě zopakuje událost z roku 1983, kdy byla slavnostně otevřena. „Nebude chybět návštěva z míst nejvyšších a kopec ‚dobré zábavy‘,“ láká divadlo. „Bude to osmdesátková lidová zábava, proslov bude mít i pan Husák,“ vysvětluje Špinar. Diváci se v průběhu večera podívají do neobvykle řešeného zákulisí Nové scény.

Zahájení sezony

Národní otevře sezonu v neděli 6. září. Odpoledne v 15:00 na piazzetě pod širým nebem zahraje pro děti Studio DAMŮZA pohádku „Lakomá Barka“. Od 16:00 Divadlo Spektákl přiveze na žebřiňáku „Frašku o Dušanově duši“. Na piazzetě dále vystoupí pěvkyně Jitka Svobodová s árií z opery Jana „Rudá Marie“, tanečníci Baletu Národního divadla a Laterny magiky, zazní i písnička z nové Havelkovy inscenace „V rytmu swingu buší srdce mé“. Večerem provede Filip Rajmont.

Jako poslední přijde 22. listopadu na řadu historická budova Národního divadla. „Diváky vezmeme na místa, kde možná byli, ale některé věci jistě nezažili. Například hádku Františka Palackého a Karla Sladkovského o tom, kdo na poklepe na základní kameny,“ popisuje Staněk. Etapami Národního divadla provedou stálice scény jako Iva Janžurová, Jana Preissová, Taťjana Medvecká, Jana Boušková, Václav Postránecký, František Němec, Alois Švehlík, Jiří Štěpnička a další.

„Herci budou hrát různé postavy - Libuše, hasič, Gabriela Preissová a budou rozmístěni po budově Národního divadla. Diváci budou na cestě svědky tří až pětiminutových sekvencí z dějin divadla,“ přibližuje akci Špinar. „Vyvrcholí to tím, že si divák bude moci vylézt na jeviště Národního divadla a říci jednu repliku i s rekvizitami, jako je lebka či širák,“ dodal šéf činohry.

Vstupenky budou v prodeji od této neděle, kdy první scéna symbolicky zahajuje sezonu. Na piazzetě Národního divadlo totiž proběhne Barování Sandry Novákové a Filipa Rajmonta (viz box). Do nové sezony vstupuje činoherní soubor Národního divadla s novými vizuály k celkem devíti premiérám. Autorkou konceptu je Tereza Vlčková.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Smrt a dívka. Hra o židovské malířce zapůsobí silou příběhu

Shaina Silver-Bairdová jako Charlotte Salomonová se svými malbami

Skladatel Aleš Březina se kromě filmové hudby asi nejvíc zapsal do povědomí operou o procesu s Miladou Horákovou „A...

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

Operní odboráři hrozí stávkou, chtějí hlavu ředitele Národního divadla

Ředitel Národního divadla Jan Burian (25. září 2018)

Nespokojenost v operách Národního divadla se stupňuje. Odborové organizace vyhlásily stávkovou pohotovost, jejich...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz