Loupežníka doplní vernisáž obrazů

  • 1
Na pátek 9. listopadu 2001 přichystalo mladoboleslavské divadlo svou další premiéru, ranou hru Karla Čapka Loupežník. Součástí večera, v němž bude nové představení uvedeno, je slavnostní vernisáž obrazů Elišky Peroutkové v galerii divadla. "Loupežník byl v boleslavském divadle od jeho vzniku uveden několikrát, naposledy v roce 1988," připomněl ředitel divadla František Skřípek a doplnil, že od rozdělení někdejšího souboru na kladenský a boleslavský je Loupežník prvním dílem Karla Čapka nastudovaným místními herci.
Ačkoli bylo toto rané dílo sepsáno na začátku Čapkovy dráhy dramatika, na aktuálnosti prý neztrácí. "Zpracovává totiž téma, které nikdy nevyčpí," podotkl Skřípek. "Znázorňuje věčný rozpor mezi mládím a stářím, přitom žádná ze stran nakonec neprohrává, každá si zachovává určitou svou pravdu." Inscenaci pomůže získat oblibu také netradiční scénická hudba či obsazení Stanislava Wabiho Daňka do role zpěváka-průvodce příběhem. Daněk je rovněž autorem i interpretem hudby. "V představení uslyší diváci pouze mou kytaru, jiný nástroj nezazní," upozornil hudebník. Sám hudebně děj doprovází či supluje zpěv ptactva.

V roli Loupežníka se boleslavskému obecenstvu představí Miroslav Šimůnek, dvojroli sester Mimi a Loly nazkoušela Dagmar Teichmannová, která se před časem neúspěšně utkala s Kristýnou Novákovou v konkursu o roli Jindřišky v Hřebejkových Pelíškách. Profesora hraje Petr Bucháček, další role obsazují známé tváře boleslavské scény - Milan Koníček, Miroslav Babuský, Luděk Jiřík a jiní. Páteční večer premiéry Čapkovy hry Loupežník bude zpestřen vernisáží obrazů pražské malířky Elišky Peroutkové v divadelní galerii. "Její obrazy osloví každého vnímavého člověka, znalce umění i svátečního návštěvníka galerií, protože hovoří k jeho duši," myslí si tisková mluvčí mladoboleslavského městského divadla Ivana Matoušková.

Podle ní lze díla Peroutkové nazvat postmoderními, vystavěnými ze srozumitelných, všem známých reálií, protože dobře zachycují nejen křižovatky moderního světa a vyprávějí životní příběhy, ale jsou navíc prostoupeny poselstvím naděje a porozumění. Opakují se v nich náměty naplněného lidského údělu, přirozenost stárnutí i pocitu štěstí, může-li člověk projít životní poutí s hlavou neskloněnou. Některé obrazy pražské výtvarnice čerpají náměty z české historie, literatury a kultury. "Vypovídají o smysluplnosti prostých věcí a citů, učí vnímat krásu, jsou poetické," dodala Matoušková. Výstava pražské výtvarnice Elišky Peroutkové v galerii městského divadla v Mladé Boleslavi potrvá do středy 12. prosince.