Miloš Forman se syny Matějem a Petrem

Miloš Forman se syny Matějem a Petrem - zkouška opery Dobře placená procházka, Národní divadlo Praha (25. února 2007) | foto: ČTK

Forman se syny finišuje s náplastí pro Šlitra

Režisér Miloš Forman společně se syny Petrem a Matějem dokončuje v Národním divadle operu Dobře placená procházka. Původně semaforská inscenace bude mít premiéru v neděli 22. dubna.

"Tohle je moje první tisková konference před tím, než je dílo hotovo. Na to nejsem zvyklý," přivítal Miloš Forman novináře na setkání ve "zlaté kapličce".

"Národní divadlo je poctěno, že se Miloš Forman se syny ujal práce na Dobře placené procházce. Znamená to pro nás velkou prestiž," podotkl nový ředitel ND Ondřej Černý.

Forman přiznal, že filmová režie je proti té divadelní jednodušší. "U filmu si naaranžuji záběr, dám to kameramanovi, jdu se prospat, natočí se to a hotovo. Tady se musíte celý den soustředit. Něco zkoušíte a druhý den zjistíte, že je to úplně jinak," vysvětlil.

Sekta v Procházce
Oscarovému režisérovi nabídl práci na inscenaci bývalý ředitel ND Daniel Dvořák. Forman jej s díky odmítl, přesvědčit se nechal až Dvořákovým otcem, který ho učil dějiny výtvarného umění. "Pohrozil mi, že mi nedá zápočet," žertoval Forman.

Dal si ale podmínku, že Dobře placenou procházku připraví v týmu se syny Petrem, který je spolu s ním podepsaný pod režií, a Matějem. Ten dostal za úkol poradit si se scénografií.

Všichni Formani přiznávají, že převedení komorní "buffopery", kterou Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem napsali v roce 1965 pro Semafor, na prkna první české scény nebylo snadné. Konkrétní ale nejsou.

"Berte to tak, že to byl úkol. Zadání znělo: Tady máte Dobře placenou procházku a udělejte ji na jevišti Národního divadla. Prostě jsme se pokusili, uvidíme, jak to dopadne," řekl Petr Forman.

Rodinný tým každopádně původní text doplnil ještě několika písničkami ze hry Jiřího Suchého Sekta. "Jsou to překrásné skladby a s těmi Šlitrovými si výtečně rozumí," myslí si Miloš Forman.

Národní není Semafor
V nové inscenaci se Suchý objeví v roli listonoše. "Mám ohromný respekt. Chvílemi mě přepadá i úzkost. A dělat v Národním s úzkostí v duši, to je velký handicap. Snad to do premiéry překonám," přiznal.

Jednou z hlavních rolí dostala i Suchého kolegyně ze Semaforu Jitka Molavcová. Alternace jsou ale rozděleny tak, že se společně se Suchým na jevišti Zlaté kapličky nesetkají.

"Toto není Semafor, je to úplně nová inscenace," podotkl Miloš Forman. Jedinou výjimkou bude speciální představení, které si objednal fanklub Semaforu.

Podle Petra Formana jsou alternace všech rolí absolutně rovnocenné, a proto není důvod rozdělovat je na první, druhé a třetí. I Miloš Forman je s prací herců nadmíru spokojen.

Hudba, humor, poezie
Zvláštní péče musela být věnována hudební partituře - tu originální totiž zničily povodně. K dispozici byl jen zápis klavírního základu a filmová adaptace. Marko Ivanovič tak měl plné ruce práce s instrumentací a přepisem do not.

"Uchopil jsem to volněji, není to věrná kopie, ale pocta Semaforu. Hraje to velký sedmdesátičlenný orchestr, který je částečně symfonický a částečně big band," uvedl Ivanovič.

Podle tvůrců v inscenaci zůstane zachována původní poetika představení ze šedesátých let. "Myslím si, že v téhle inscenaci je všechno, co si kdysi Suchý se Šlitrem vymysleli. Tedy hudba, humor a poezie," řekla Jitka Molavcová.

"Na celé věci mě mrzí jediná věc - že tu není Jiří Šlitr. On byl velmi ctižádostivý. Dokonce si přál, aby se Procházka dostala na Broadway, ale neuspěli jsme. Tohle by pro něj byla taková náplast," dodal Suchý.