Kanibalové

Kanibalové - Fotografie z představení Kanibalové v Divadle Komedie. | foto: Divadlo Komedie

Do Komedie vtrhli Kanibalové

Nejen láska, ale i hrůza prochází žaludkem. Alespoň ve hře George Taboriho Kanibalové, kterou v české premiéře a režii Jana Nebeského uvedlo v sobotu pražské Divadlo Komedie v koprodukci s ústeckým Činoherním studiem. Druhá premiéra bude 10. dubna v Ústí nad Labem. V inscenaci účinkují jak ústečtí, tak pražští herci, pro každé město scénograf Jan Štěpánek vytvořil vlastní, odlišnou scénu. Hlavní roli Strýčka hraje člen činohry Národního divadla Alois Švehlík.

Tabori, potomek maďarských Židů, kteří zahynuli v krematoriu koncentračního tábora v Osvětimi, vykládá zrůdnost holocaustu na příběhu skupiny osvětimských vězňů, kteří se octnou před závažnou otázkou: sníst, nebo nesníst mrtvého, stále ještě vypaseného spoluvězně Špekouna - osvětimskou „anomálii“, zachránit si tak život a vydat svědectví, nebo se nepodvolit zvrácené situaci?

Zachovat lidskost i v nedůstojných, nelidských podmínkách volí nakonec část vězňů v čele se Strýčkem, jehož předobrazem byl Taboriho noblesní otec. Přežívají však ti, kteří si nacpou břicha.

Kanibalové jsou Taboriho prvotinou, poprvé provedenou v New Yorku. Zatímco v Americe měla hra jen běžný ohlas, pravý poprask vyvolala při evropské premiéře v roce 1968 v Německu.

Umělecký šéf Komedie David Jařab vzkypělé emoce při domácím uvedení neočekává, byť se hrou může mnoho diváků vnitřně nesouhlasit. „Hru jsme vybrali proto, že se dotýká našeho tématu střední Evropy. Nezapůsobí asi jako v Německu, ale stěží může někoho nechat zcela chladným,“ říká.

Kanibalové

George Tabori

režie

Jan Nebeský
překlad     Josef Balvín
dramaturgie Kateřina Šavlíková
scéna Jan Štěpánek

kostýmy

Jana Preková
hrají

Alois Švehlík
(Strýček)
Matúš Bukovčan
(Hirschler, přeživší)
Jaroslav A. Haidler
(Heltai, přeživší)
Karel Dobrý
(Klaub, student medicíny)
Roman Zach
(Cikán)
Martin Finger
(Weiss, kuchař)
Richard Fiala
(Chlapec Ramaseder)
Dan Dittrich
(Špekoun)
Jiří Štrébl
(Schrekinger, Anděl smrti)

Divadlo Komedie

1. premiéra 5. dubna 2003 v divadle Komedie
2. premiéra 10. dubna v Malém divadle Setuza, Ústí nad Labem
Provokující na Kanibalech je totiž způsob, jakým Tabori svědectví podává. Žádné moralizování, vyvolávání hrůzy nebo odsuzování nacistických zločinců, ale černý humor, s jakým si vězni evokují kulinářské speciality, groteskní výstupy postav, zakomponované minihry ve hře. Na bizarní hostinu totiž vzpomínají potomci přeživších, vyhládlí vězni zase nechávají ožívat zážitky z minulosti.

Soutěžit o vstupenky na představení můžete  ZDE 

„Žádný Schindlerův seznam,“ komentuje ředitel a herec Činoherního studia, představitel vězně Heltaie Jaroslav A. Haidler. „Vnímáme holocaust jako památník, Evropa chodí kolem Židů po špičkách, protože tak strašně trpěli, až je o tom neslušné mluvit. Jenže to se naopak musí rozkrojit a jediný, kdo si takhle svatokrádežný přístup může dovolit, je právě Tabori.“

Podle Haidlera je na druhou stranu na textu znát, že jde o autorovu prvotinu. „Text je hodně popisný, s podrobnými scénickými poznámkami. Režisér Nebeský zbavil hru balastu a podíval se na ni zcela po svém. Inscenace nesleduje jen morální téma, ale naopak vyzdvihuje hravost. Nicméně základní motiv, totiž to, kde končí lidskost a začíná pouhé přežívání, v inscenaci samozřejmě zůstal.“