Anna Kareninová je čím dál aktuálnější, ale netěší mě to, říká Martin Huba

  8:42aktualizováno  13:56
Osmnáctý ročník mezinárodního festivalu Divadlo uvede 14. a 15. září v inscenaci Anna Kareninová Slovenského národního divadla. V dramatizaci Tolstého románu se představí i například Zuzana Fialová, Táňa Pauhofová či Martin Huba. Právě on on-line odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Martin Huba bude odpovídat na dotazy čtenářů v úterý 14. září od 13 hodin. | foto: Monika Tomášková

Odpovědi Martina Huby najdete zde

Slovenský herec byl hostem on-line rozhovoru

Inscenace získala pět nominací na divadelní cenu Dosky a dvě z nich pak obdržela - za nejlepší režii (Roman Polák) a kostýmy. "Zajímavá scénografie, dynamické proměny prostoru, elegantní kostýmy a vynikající výkony herců Slovenského národního divadla vytvářejí neobyčejně působivé jevištní dílo," říká dramaturgyně Kamila Černá.

Režisér totiž nechal postavy milostného příběhu balancovat a padat na symbolickém kluzišti, přičemž jediné, co jim vždy zbývá, je postavit se zpět na nohy. "Dramatizovat Annu Kareninu není jednoduché. Nesoustředili jsme se jen na milenecký vztah Anny a Vronského, ale přivedli jsme na jeviště i jiné linie tohoto díla, navíc stejně podstatné. Je to inscenace o hledání lásky, ale i o hledání Boha," uvádí režisér Roman Polák.

"Mám pocit, že otázky harmonického soužití muže a ženy, nevyhnutná přítomnost potencionálního hříchu v tomto vztahu, možná ustící až do opuštění dítěte, otázka otci při obědě: ´Kde je máma a kdy se vrátí?´... Já bych rád souhlasil, že je to už dost neaktuální, obávám se však, že se aktuálnost těchto problémů, a možná i těch otázek dětí, spíše zhušťuje, než vytrácí. Ne že by mě to těšilo...," uvedl v on-line rozhovoru Martin Huba na téma stálé aktuálnosti Tolstého díla.

Představení Anna Kareninová bude uvedeno ve Velké budově plzeňského Divadla J. K. Tyla 14. září od 19 hodin a 15. září od 18:30.

Martin Huba (*1943)

Syn herce Mikoláše Huby a operní zpěvačky Mimi Kišonové-Hubové absolvoval herectví v Bratislavě. Poté působil v Košicích, odkud přešel do Slovenského národního divadla. Od roku 1999 hostuje na českých i slovenských scénách, věnuje se i divadelní režii.

Martin HubaNa svém kontě má řadu výrazných dramatických rolí, jakými jsou Molièrův Misantrop, Shakespearův Hamlet, Richard II. nebo Prospero (Bouře), Čechovův Strýček Váňa a Veršinin (Tři sestry), Gogolův Ževakin (Ženitba), Garderobiér Ronalda Harwooda či Rostandův Cyrano z Bergeracu.

Za svou práci Huba získal i řadu ocenění. V Česku obdržel Cenu Alfréda Radoka za ztvárnění role Bruscona (Bernhard: Divadelník) v Divadle Na zábradlí a dvakrát byl nominován na Cenu Thálie: za roli Rosmera (Ibsen: Rosmersholm) v Národním divadle v Brně a za roli Sira (Garderobiér) v Divadle v Dlouhé. V roce 2003 mu Václav Havel, prezident České republiky, udělil Medaili za zásluhy I. stupně, za vynikající umělecké výsledky.

Český lev - Martin HubaFilmoví diváci jej znají například ze snímků Kuře melancholik (1999), Musíme si pomáhat (2000), Horem Pádem (2004), Krev zmizelého (2005), Štěstí (2005) a Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Za roli vrchního Skřivánka v tomto filmu získal Českého lva za mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Zdroj: Národní divadlo, Praha

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Dlouhý si zahraje v Bergmanovi, Brodway uvádí muzikál z hitů Vondráčkové

Michal Dlouhý a Michaela Badinková v inscenaci Scény z manželského života

Mezi divadelními novinkami poloviny března zaujme adaptace Machiavelliho Vladaře v pražském Divadle Komedie i nové...

RECENZE: Nebe mlčí, doly bdí. Hladová země jde až za hranici kýče

Bohdana Pavlíková a Petr Buchta v kusu Hladová země

Novodobý mýtus o městě, které se chtělo odrazit ode dna, a tak vyrvalo své bohatství z břicha samotné země. Poeticky...

Vilhelmová si zahraje Medu Mládkovou, představení oslaví její stovku

Tatiana Vilhelmová jako Meda Mládková

Pod jednoduchým a výmluvným názvem Meda vzniká speciální představení, které chce přímo v Sovových mlýnech oslavit život...

Najdete na iDNES.cz