Anna Kareninová je čím dál aktuálnější, ale netěší mě to, říká Martin Huba

  8:42aktualizováno  13:56
Osmnáctý ročník mezinárodního festivalu Divadlo uvede 14. a 15. září v inscenaci Anna Kareninová Slovenského národního divadla. V dramatizaci Tolstého románu se představí i například Zuzana Fialová, Táňa Pauhofová či Martin Huba. Právě on on-line odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Martin Huba bude odpovídat na dotazy čtenářů v úterý 14. září od 13 hodin. | foto: Monika Tomášková

Odpovědi Martina Huby najdete zde

Slovenský herec byl hostem on-line rozhovoru

Inscenace získala pět nominací na divadelní cenu Dosky a dvě z nich pak obdržela - za nejlepší režii (Roman Polák) a kostýmy. "Zajímavá scénografie, dynamické proměny prostoru, elegantní kostýmy a vynikající výkony herců Slovenského národního divadla vytvářejí neobyčejně působivé jevištní dílo," říká dramaturgyně Kamila Černá.

Režisér totiž nechal postavy milostného příběhu balancovat a padat na symbolickém kluzišti, přičemž jediné, co jim vždy zbývá, je postavit se zpět na nohy. "Dramatizovat Annu Kareninu není jednoduché. Nesoustředili jsme se jen na milenecký vztah Anny a Vronského, ale přivedli jsme na jeviště i jiné linie tohoto díla, navíc stejně podstatné. Je to inscenace o hledání lásky, ale i o hledání Boha," uvádí režisér Roman Polák.

"Mám pocit, že otázky harmonického soužití muže a ženy, nevyhnutná přítomnost potencionálního hříchu v tomto vztahu, možná ustící až do opuštění dítěte, otázka otci při obědě: ´Kde je máma a kdy se vrátí?´... Já bych rád souhlasil, že je to už dost neaktuální, obávám se však, že se aktuálnost těchto problémů, a možná i těch otázek dětí, spíše zhušťuje, než vytrácí. Ne že by mě to těšilo...," uvedl v on-line rozhovoru Martin Huba na téma stálé aktuálnosti Tolstého díla.

Představení Anna Kareninová bude uvedeno ve Velké budově plzeňského Divadla J. K. Tyla 14. září od 19 hodin a 15. září od 18:30.

Martin Huba (*1943)

Syn herce Mikoláše Huby a operní zpěvačky Mimi Kišonové-Hubové absolvoval herectví v Bratislavě. Poté působil v Košicích, odkud přešel do Slovenského národního divadla. Od roku 1999 hostuje na českých i slovenských scénách, věnuje se i divadelní režii.

Martin HubaNa svém kontě má řadu výrazných dramatických rolí, jakými jsou Molièrův Misantrop, Shakespearův Hamlet, Richard II. nebo Prospero (Bouře), Čechovův Strýček Váňa a Veršinin (Tři sestry), Gogolův Ževakin (Ženitba), Garderobiér Ronalda Harwooda či Rostandův Cyrano z Bergeracu.

Za svou práci Huba získal i řadu ocenění. V Česku obdržel Cenu Alfréda Radoka za ztvárnění role Bruscona (Bernhard: Divadelník) v Divadle Na zábradlí a dvakrát byl nominován na Cenu Thálie: za roli Rosmera (Ibsen: Rosmersholm) v Národním divadle v Brně a za roli Sira (Garderobiér) v Divadle v Dlouhé. V roce 2003 mu Václav Havel, prezident České republiky, udělil Medaili za zásluhy I. stupně, za vynikající umělecké výsledky.

Český lev - Martin HubaFilmoví diváci jej znají například ze snímků Kuře melancholik (1999), Musíme si pomáhat (2000), Horem Pádem (2004), Krev zmizelého (2005), Štěstí (2005) a Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Za roli vrchního Skřivánka v tomto filmu získal Českého lva za mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Zdroj: Národní divadlo, Praha

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Lístky, prosím. Diváci zakusí předvolební manipulaci s informacemi

Záběr z premiérového uvedení imerzivního kusu Pozvání v pražské Usedlosti...

Je lepší vyčkávat? Věřit v obrat? Zasáhnout? Takové otázky kladou návštěvníkům autoři novinky „Lístky, prosím“. Už ve...

RECENZE: Smrt a dívka. Hra o židovské malířce zapůsobí silou příběhu

Shaina Silver-Bairdová jako Charlotte Salomonová se svými malbami

Skladatel Aleš Březina se kromě filmové hudby asi nejvíc zapsal do povědomí operou o procesu s Miladou Horákovou „A...

Nestojí o to, abych jim psal scénář pro Streepovou, říká Peter Quilter

Britský dramatik Peter Quilter na návštěvě v Divadle Ungelt

Jeho jméno je spjato s populárními životopisnými hrami, podle kterých vznikly snímky s Meryl Streepovou i Renée...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz