Anna Kareninová je čím dál aktuálnější, ale netěší mě to, říká Martin Huba

  8:42aktualizováno  13:56
Osmnáctý ročník mezinárodního festivalu Divadlo uvede 14. a 15. září v inscenaci Anna Kareninová Slovenského národního divadla. V dramatizaci Tolstého románu se představí i například Zuzana Fialová, Táňa Pauhofová či Martin Huba. Právě on on-line odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Martin Huba bude odpovídat na dotazy čtenářů v úterý 14. září od 13 hodin. | foto: Monika Tomášková

Odpovědi Martina Huby najdete zde

Slovenský herec byl hostem on-line rozhovoru

Inscenace získala pět nominací na divadelní cenu Dosky a dvě z nich pak obdržela - za nejlepší režii (Roman Polák) a kostýmy. "Zajímavá scénografie, dynamické proměny prostoru, elegantní kostýmy a vynikající výkony herců Slovenského národního divadla vytvářejí neobyčejně působivé jevištní dílo," říká dramaturgyně Kamila Černá.

Režisér totiž nechal postavy milostného příběhu balancovat a padat na symbolickém kluzišti, přičemž jediné, co jim vždy zbývá, je postavit se zpět na nohy. "Dramatizovat Annu Kareninu není jednoduché. Nesoustředili jsme se jen na milenecký vztah Anny a Vronského, ale přivedli jsme na jeviště i jiné linie tohoto díla, navíc stejně podstatné. Je to inscenace o hledání lásky, ale i o hledání Boha," uvádí režisér Roman Polák.

"Mám pocit, že otázky harmonického soužití muže a ženy, nevyhnutná přítomnost potencionálního hříchu v tomto vztahu, možná ustící až do opuštění dítěte, otázka otci při obědě: ´Kde je máma a kdy se vrátí?´... Já bych rád souhlasil, že je to už dost neaktuální, obávám se však, že se aktuálnost těchto problémů, a možná i těch otázek dětí, spíše zhušťuje, než vytrácí. Ne že by mě to těšilo...," uvedl v on-line rozhovoru Martin Huba na téma stálé aktuálnosti Tolstého díla.

Představení Anna Kareninová bude uvedeno ve Velké budově plzeňského Divadla J. K. Tyla 14. září od 19 hodin a 15. září od 18:30.

Martin Huba (*1943)

Syn herce Mikoláše Huby a operní zpěvačky Mimi Kišonové-Hubové absolvoval herectví v Bratislavě. Poté působil v Košicích, odkud přešel do Slovenského národního divadla. Od roku 1999 hostuje na českých i slovenských scénách, věnuje se i divadelní režii.

Martin HubaNa svém kontě má řadu výrazných dramatických rolí, jakými jsou Molièrův Misantrop, Shakespearův Hamlet, Richard II. nebo Prospero (Bouře), Čechovův Strýček Váňa a Veršinin (Tři sestry), Gogolův Ževakin (Ženitba), Garderobiér Ronalda Harwooda či Rostandův Cyrano z Bergeracu.

Za svou práci Huba získal i řadu ocenění. V Česku obdržel Cenu Alfréda Radoka za ztvárnění role Bruscona (Bernhard: Divadelník) v Divadle Na zábradlí a dvakrát byl nominován na Cenu Thálie: za roli Rosmera (Ibsen: Rosmersholm) v Národním divadle v Brně a za roli Sira (Garderobiér) v Divadle v Dlouhé. V roce 2003 mu Václav Havel, prezident České republiky, udělil Medaili za zásluhy I. stupně, za vynikající umělecké výsledky.

Český lev - Martin HubaFilmoví diváci jej znají například ze snímků Kuře melancholik (1999), Musíme si pomáhat (2000), Horem Pádem (2004), Krev zmizelého (2005), Štěstí (2005) a Obsluhoval jsem anglického krále (2006). Za roli vrchního Skřivánka v tomto filmu získal Českého lva za mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

Zdroj: Národní divadlo, Praha

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Správce ve filmu S čerty nejsou žerty bych neopakoval, řekl Preiss v Rozstřelu

Legendární věta správce z pohádky S čerty nejsou žerty „na doživotí – do konce života“ se o Vánocích znovu vrátí na...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co je ještě znásilnění, ptá se spisovatelka a nebojí se být osobní

Spisovatelka Saskia Noortová se nebojí být osobní. V knize Stromboli jí byl inspirací krach vlastního manželství i...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Velkodrůbežář, holding. Happy Chicken však slibuje víc než politickou satiru

V řece plavou divné ryby a nic nevypadá jako v dobách dětství a mládí. Tak uvádí pražské Divadlo pod Palmovkou páteční...

KVÍZ: Národní divadlo slaví. Co o něm víte?

V neděli se oslavovala svoboda našeho národa a 18. listopadu si připomínáme to, co dal národ sobě: v roce 1883 bylo v...

Saxana potřetí. Pak už na mě s tou čarodějnicí nechoďte, říká Černocká

Po slavném filmu Dívka na koštěti z roku 1971 a jeho naopak dost neslavném pokračování Saxána a Lexikon kouzel z roku...

O hlavu rozbíjel vejce natvrdo. Beatrice Landovská píše nejen o otci

Dětství strávené v zákulisí divadel, kde zrovna hrál její tatínek Pavel, popisuje Beatrice Landovská ve své knize Nikdy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz