Výstava přibližuje utrpení dětí za války

Zlín - Tragický příběh židovské dívky Anny Frankové za drzhé světové války i podobné osudy obyvatel Zlínska ukazuje výstava Anna Franková - Odkaz pro současnost, která je ve foyer zlínského Městského divadla. Na několika panelech mohou návštěvníci výstavy sledovat život malé Anny v amsterodamském úkrytu, kde ve strachu strávila s rodinou několik let.Veškeré informace o filmovém festivalu najdete zde.

 Výstava vznikla na základě zápisků, které si během války ve svém deníku Anna pečlivě vedla. Po válce je vydal její otec Otto, který jako jediný vládu nacistů přežil. Sama Anna byla nakonec zavražděna v koncentračním táboře.

Putovní výstavu připravila Nadace Anny Frankové v Amsterodamu.

"Její příběh je aktuální i dnes. Diskriminace a rasismus s koncem války nevymizely. Annin příběh nám pomáhá si uvědomit hodnotu pojmů tolerance a vzájemná úcta i význam lidských práv," přibližuje motto výstavy Levien Rouw z amsterodamské nadace.

"Na tomto konkrétním tragickém životním příběhu je pro každého z nás podstata holocaustu daleko zřetelnější. Dokáže promluvit nejen k dospělým, ale i k dětem," říká Marcel Sladkowski ze zlínského Státního okresního archivu.

Osud Anny Frankové výstava zasazuje díky dobovým dokumentům do širšího historického kontextu. Nechybí ani varování před šířícím se neonacismem v současnosti.

Pracovníci Státního okresního archivu ve Zlíně výstavu doplnili o čtyři panely. Dva z nich přibližují osud zlínského židovského lékaře Ornsteina, který v březnu 1939 neunesl příchod okupantů, zavraždil své dvě děti, pokusil se zabít i manželku a pak sám skončil život skokem z desátého patra hotelu Společenský dům (dnes Moskva).
Romská komunita v Luhačovicích
"V Luhačovicích se celkem  dařilo skloubit život lázeňského města a romské komunity. Tragicky do toho zasáhla válka a v roce 1943 byli všichni Romové odvezeni do Uherského Brodu a odtud ve dvou transportech do Osvětimi. Konce války se z 68 dočkali pouze tři. Panely podávají tento příběh očima jednoho člena této komunity, Jaroslava Heráka, o němž se zachovalo nejvíce dokumentů," říká pracovník archivu David Valůšek.

Část výstavy připravila také organizace Ukrývané děti ve spolupráci s Židovským muzeem. V rámci projektu Zmizelí sousedé zde současní studenti přibližují osudy svých židovských spoluobčanů ze Vsetína, kteří se stali obětí holocaustu.

Výstava v divadle potrvá dva týdny.

Autor výstavy Anna Franková - odkaz pro současnost Levien Rouw z amsterdamské Nadace Anny Frankové při vernisíži v Městském divadle ve Zlíně. (30.5.2001)