Německo vrací nacistickou kořist

- Německá vláda zřídila novou webovou stránku, která obsahuje katalog tisíců uměleckých děl ukradených nacisty. Cílem stránky je vrátit tyto cennosti jejich právoplatným majitelům. Seznam však netvoří jen umělecké předměty pohřešované, ale i položky z bývalé Hitlerovy sbírky, o něž se zatím nikdo nepřihlásil.
Stránka je k dispozici v německé a anglické verzi. Připravuje se i mutace ruská.

Německá vláda se chce tímto projektem alespoň částečně revanšovat lidem a institucím, které nacistický režim poškodil.

Příležitost pro svědky
Zájemce může vyhledávat v celém katalogu. Zadá část jména autora či názvu pohřešovaného díla a zobrazí se mu základní charakteristiky a všechny dostupné informace o tom, kdy a kde bylo dílo naposled viděno, či jak zmizelo nebo dokonce - kde se nachází nyní.

Podle možností jsou k dispozici i fotografie předmětu, aby ho mohl identifikovat i laik.

Tisíce a tisíce položek
Velkou část katalogu tvoří cennosti s velkolepé sbírky, již hodlal vybudovat Adolf Hitler v Linzi. Objevena byla na konci druhé světové války. Přestože se stovky předmětů podařilo vrátit jejich původním majitelům, více než dva tisíce položek je rozeseto po německých státních muzeích a na své vrácení teprve čekají.

Sbírka byla v šedesátých letech zestátněna. Muzea nyní budou jistě jen nerada klenoty z této kolekce vracet.

Patří mezi ně i slavné obrazy ze 16. století, například benátského malíře Jacopa Tintoretta, či malby méně známých autorů Andrease Achenbacha a Hanse Makarta, kteří patřili mezi Hitlerovi oblíbence.

Součástí internetového katalogu jsou i stovky předmětů pohřešovaných v soukromých sbírkách.

Kradli i spojenci
Stránky nezapomněly ani na cennosti ukradené spojeneckými vojsky při okupaci Německa.

Rusko vlastní více než 200 tisíc předmětů z tohoto "vítězného" lovu.

Patří mezi ně Gutenbergova bible, plátna od Moneta a Matisse a nedocenitelný pět tisíc let starý takzvaný Priamův poklad, který objevili němečtí archeologové v roce 1872 v Turecku. H. Schliemann tak geniálním způsobem prokázal pravdivost úseku řecké mytologie o městě Tróji.