Třešťské divadelní jaro

Třešťské divadelní jaro - Divadelní spolek Kroměříž zahrál v závěru Třešťského divadelního jara své nastudování hudební komedie Liliomfi. | foto: Petr Lemberk, MF DNES

Dobronínští sklízeli v Třešti ovace a ceny

T ř e š ť - Divadelní přehlídky opět ovládly Českomoravskou vrchovinu, v Třešti končilo Třešťské divadelní jaro a v Jihlavě se konal první ročník festivalu JID 20 - 01. Třešťské divadelní jaro po čtrnáctidenním maratonu uvítalo v pátečním večeru hosty přehlídky, a sice divadelní spolek Kroměříž s hudební komedií Liliomfi. Soubor tuto hru v Třešti zahrál coby svou předpremiéru. Zároveň byl páteční večer pro divadelníky zajímavý také kvůli slavnostnímu vyhlášení výsledků.

Divácký zájem provázel přehlídku již od jejího začátku, kdy se v sobotu desátého března uskutečnilo první představení, a to divadelního ochotnického spolku z Kamenice nad Lipou Stromy umírají vstoje. Návštěvníci pak mohli vidět například hudební komedii Limonádový Joe, Pyšnou princeznu, Knihu džunglí, absurdní drama Král umírá, muzikál Štěňata, komedii Manžel pro Opalu či Ligu proti nevěře. "Na letošním Třešťském divadelním jaru se uskutečnilo čtrnáct představení. Ta provázely dvě výstavy, divadelní bál a koncert skupiny Tutti Třešť. Na přehlídku přišlo dva tisíce šest set osmdesát lidí. To je v průměru sto devadesát dva lidí na představení. Hrálo zde dvě stě třicet čtyři herců, souborů bylo třináct, protože odpadla Základní škola Demlova z Jihlavy z důvodu chřipky. Šest představení bylo soutěžních," uvedla vedoucí pořádajícího Městského kulturního střediska v Třešti Jana Vondráková.

Soutěžní představení hodnotila odborná porota ve složení předsedkyně Marie Kotisové, Vladimíra Zajíce, Petra Vaňka a Milana Schejbala z Artamy, uměleckého šéfa Horáckého divadla v Jihlavě Michaela Junáška a Jaroslavy Chalupové ze Svazu českých divadelních ochotníků. Tato porota se rozhodla nenominovat žádné ze soutěžních představení na národní přehlídku Divadelní Třebíč.

Čestné uznání získal za roli Oliviera Milan Řezníček a za roli Žanety Kateřina Dubová v muzikálu Štěňata v nastudování Na Kop Tyátru Jihlava. Ceny za herecké výkony v rolích získal Pavel Holík v inscenaci Ó Elido dobronínských Zmatkařů. Další ceny získali Petr Coufal a  Ludmila Dostálová za výkony ve stejné hře. Cenu za inscenaci získal režisér Petr Žák opět za Ó Elido. Porota se rozhodla doporučit na přehlídku dvě představení, a sice absurdní drama Král umírá v nastudování spolku Rotunda ze Znojma a inscenaci Ó Elido Zmatkařů z Dobronína.

"Coby pořadatelé jsme s tímto jubilejním ročníkem spokojeni. Návštěvnost byla velmi dobrá, ale co jsme se bavili s porotou, letos byla úroveň představení, která by splňovala kritéria národní přehlídky, nižší. Loni zde bylo spousta ambiciózních souborů, letos se neurodilo. Bylo zde hodně začínajících souborů. Měli jsme strach z tolika představení, ale lidé přišli," řekla Vondráková.

Málokde je krajská přehlídka čtrnáctidenní. Většinou se ochotníci sejdou na přehlídkách o víkendu. V jeden den tak může divák vidět například tři i více představení. "Děláme čtrnáctidenní přehlídku z jednoho důvodu. V Třešti je divák, který je ochoten čtrnáct dní do divadla chodit. Na přehlídkách, kde opravdu hrají v jednom dni tři soubory, se hraje většinou pro druhé soubory. U nás využíváme toho, že lidé chodí. Děláme to pro ně. Byla by škoda diváka o divadlo ochudit. Kvůli porotě jsme pak přehlídku rozdělili do dvou částí, aby zde nemusela žít celý týden," sdělila Vondráková.

Příští, čtyřicátý první ročník se možná bude konat dříve. "Třešťské divadelní jaro je v období, kdy se konají také jiné přehlídky, protože jde o poslední termín, kdy nominovat divadla na národní přehlídku. Chceme navíc přehlídku vylepšovat, a s termínem hneme dopředu. Takže by se příští ročník mohl konat na začátku března," dodala Vondráková.