Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Síla bluesrocku je věčná, říká kytarista, student i učitel Štěpán Kordík

  9:15
Vytříbená bluesrocková muzika, které však nechybí energie a mladický elán. Tak by se dala popsat tvorba karlovarské bluesrockové skupiny Steven’s. Skupina za poměrně krátkou kariéru získala kladné recenze na své album a vyrazila i do sousedního Polska. V jejím čele stojí kytarista Štěpán Kordík z Pily u Karlových Varů.

Kytarista Štěpán Kordík věří, že bluesrock má lidem stále co nabídnout. Aktuálně se svou skupinou Steven’s natáčí druhé album. | foto: Foto: Natálie Čornyjová

Ten je k vidění i s celou řadou hudebních projektů, píše hudební články a recenze, studuje vysokou školu a zároveň pracuje jako učitel. Štěpán Kordík zkrátka dokazuje, že při správné organizaci času se toho dá stihnout opravdu hodně.

Místní fanoušci už na vaši kapelu Steven's narazili. Jaké však byly vaše hudební začátky, kdy vás napadlo, že byste chtěl být muzikant?
Na to si vzpomínám naprosto přesně. V dětství jsem se účastnil masopustního průvodu v naší obci a strašně se mi líbilo, jak tam hráli pánové na kytaru. Krátce na to mi táta koupil CD kytaristy Joea Bonamassy. Začal jsem tedy sám zkoušet hrát. První píseň, co jsem uměl na dědovu starou kytaru, byla Old Time Rock’n’roll od Boba Segera.

Poměrně rychle jsem se prokousal rockovou klasikou, trochu i jazzem a muzika se stala nedílnou součástí mého života. Poté jsme s Honzou Řehákem založili první kapelu. Zkoušeli jsme v zahradní boudě na mizernou aparaturu, ale mělo to něco do sebe. Z prvních koncertujících kapel bych připomněl Funky Monx a revival Red Hot Chilli Peppers.

Můžete popsat vznik kapely Steven’s a zatím největší úspěch?
Se Steven’s jsme vylezli na světlo v roce 2021 prvním singlem. Vzniku předcházelo období covidu, během kterého jsem začal psát písničky. Původně jsem chtěl mít sólo projekt. Tato myšlenka ovšem rychle přerostla v plnohodnotnou bluesrockovou kapelu, hlavně díky skvělým spoluhráčům.

Kromě mě tvoří základ Steven’s Honza Řehák, Honza Donz a Miki Kopecký. Poté jsme na koncerty přibrali vokalistky Kristýnou Gubišovou a moji sestřičku Majdu Kordíkovou. Na větší akce bereme dechovou sekci. Mezi největší úspěchy řadíme vítězství v soutěži Blues Aperitiv, zařazení našich skladeb do rádiových vysílání a výlety do zahraničí. Letos máme v plánu natočit a vydat druhé album.

Řada kapel vydává nahrávky pouze digitálně. Vy jste ovšem u prvního alba nabídli i fyzický nosič. Myslíte, že CD a LP mají stále opodstatnění?
Spoustu lidí si i dnes rádo koupí fyzický nosič. Ať už jako suvenýr z koncertu, nebo proto, že fyzický nosič má nejlepší dostupnou kvalitu zvuku. Se Steven’s jsme se rozhodli vydat vinyl. Máme k deskám vztah a mít nahrávku kapely na elpíčku je krásný pocit. Doba gramofonů se do jisté míry vrací, za což jsme rádi.

Debutové album zaznamenalo pozitivní ohlasy. Jak vzniká druhé? A kdy bude k mání?
Pozitivní ohlasy nás velmi těší. Zároveň ale víme, kde máme mezery, a budeme se snažit, abychom je na příštím albu vychytali. Druhé album točíme na několika místech. Bicí byly nasnímány ve studiu Svárov. Další nástroje se nahrají ve studiu Cyber Baobab Miroslava Chyšky. Ten má na starost mix, master a koprodukci. Zbylou část zvládneme nahrát u mě doma. Pokud všechno klapne, bude nahrávka k mání na podzim.

Řada začínajících kapel získá úspěch, ale pak se rychle rozpadne. Máte recept, jak se tohoto nebezpečí vyvarovat?
Jedna věc je umět hrát, ale myslím, že důležitější je přístup jednotlivce. Zdravá pokora a vytrvalost jsou zásadní. Pokud je v kapele jeden tahoun a ostatní věří jeho úsudku, je šance na setrvání na scéně vysoká. U nás si navíc velmi vážím toho, že jsme v kapele kamarádi, co spolu rádi tráví čas.

Jak hodnotíte podmínky pro mladé kapely? Daří se dostat Steven’s mezi lidi?
Počáteční záležitosti, jako je zkušebna, základní kapitál a třeba studio, to si do jisté míry musí kapela zařídit sama. Zájem o mladé kapely je, jen se musí dostat ke správným lidem. My jsme si díky zmiňovanému vítězství v soutěži zahráli v různých městech po republice a nabídky na hraní se začaly nabalovat. Na některých místech chodí lidé rádi objevovat muziku i naslepo, což je skvělé.

Už jste koncertovali v Polsku. Máte v plánu jezdit do zahraničí více?
Pokaždé, když jsme vyjeli za hranice, tak to stálo za to. Poláci i Němci jsou vděčné publikum a vždy nás srdečně přivítali. Dovedu si představit, že po vydání druhé desky s manažerem naplánujeme sérii koncertů v zahraničí. Tím, že hrajeme bluesrock a texty máme v angličtině, je pro zahraniční promotéry snazší nás někam dramaturgicky zařadit.

Hrajete bluesrock, ne rádiový pop. Je to pro vás komplikace, nebo výhoda?
Nepodléháme mantinelům současné populární hudby a naše cílovka je užší skupina lidí. Zato se ale většinou jedná o náročnější posluchače, kteří umí ocenit hudbu v nejširším slova smyslu. Populární trh je přesycený a bluesrock poslouchá méně lidí. Na druhou stranu je větší šance, že nás díky tomu objeví. Takže je to vlastně výhoda. Navíc síla bluesrocku je věčná.

Kromě Steven’s hrajete i v dalších projektech. Můžete některé zmínit?
Už dlouho hraji v bluesovém duu Crossroad Bros se zpěvákem Ricardem Delfinem. Dále vystupuji v duu Jazzpresso se skvělou zpěvačkou Emou Novákovou. Oboje mě baví. Z ostatních kapel zmíním například KVeen, David Kraus band a loni jsme po letech ukončili působení skupiny Funky Monx.

Z názvu KVeen usuzuji, že koncertujete s repertoárem kapely Queen. Jak nápad vznikl? Inspiroval vás film Bohemian Rhapsody?
Za KVeeny může doslova úspěch filmu. Díky němu jsem pronikl do jejich tvorby a ze srandy jsem zmínil, že bych si písničky chtěl zkusit zahrát. Na to se nabalilo několik muzikantů a už to bylo. S KVeen nás to baví, ale nechceme hrát moc často, aby nám repertoár nezevšedněl.

Spolupracujete také se známými hudebníky. Mohl byste některé zmínit?
Ve studiu jsem spolupracoval s Terezou Kerndlovou, jednou jsem zaskočil i v její kapele. V létě jsem zaskočil také v kapele Davida Krause. To byla skvělá zkušenost, a možná toho s ním bude více. Hrál jsem i v Karlovarském symfonickém orchestru, když se realizoval projekt s DJ a hostovala Tonya Graves. Byla plná energie a na setkání s ní rád vzpomínám.

Štěpán Kordík

věk: 25 let

bydliště: Pila u Karlových Varů

hudebník, učitel na ZUŠ a ZŠ, student pedagogické fakulty

záliby: hudba, cestování, příroda, rekreačně sport

Nejsou vám cizí ani vystoupení na plesech. Baví vás tato stránka muziky? Chtějí návštěvníci i novější repertoár? Jaká píseň na plese nesmí chybět?
S dobrou partou mě baví hrát v podstatě cokoliv, a tu my na plesech máme. Repertoár se rozšiřuje o moderní písně, ale staré dobré odrhovačky jsou pořád v kurzu. Na správném plese nesmí chybět Sladké mámení. (smích)

Píšete i hudební články a recenze. Jak jste se k tomu dostal?
Na Facebooku jsem narazil na status známého, který je vydavatelem hudebního magazínu Headliner, že zrovna shání redaktory. Jelikož se mě dlouho držela myšlenka, že bych chtěl psát hudebně zaměřené články, tak jsem se ozval. Baví mě, že objevuji muziku, ke které bych se normálně nedostal.

Kromě kytary ovládáte několik dalších hudebních nástrojů. Jaké to jsou?
Primárně se považuji za kytaristu a je to také nástroj, se kterým jsem se zatím dostal nejdál. Od kytary to není daleko k baskytaře. Chvíli jsem na ni i hrál v kapele. Občas hraji na bicí. Učil jsem se s naším bubeníkem Honzou, když začínal. Na fakultě máme povinný klavír a jsem za to rád, sám bych se k němu asi nedokopal.

V deváté třídě jsem začal hrát na saxofon, inspirovala mě k tomu hlavně rock’n’rollová sóla. Na ten si občas zahraji na plesech. Poslední dobou se věnuji i foukací harmonice. V blues má široké uplatnění a nechybí ani na koncertech Steven’s. Největší výzvou je ale stále zpěv. Umět alespoň základy na více nástrojů se hodí hlavně při skládání a aranžování písní.

Zmínil jste klavír na fakultě. Jaký obor studujete? Není to společně s hudbou a zaměstnáním chaos?
Studuji pedagogickou fakultu v Plzni a letos bych měl končit. Blázinec to je, hlavně v pololetí a na konci roku. Ale když sem tam vyjde volná neděle, tak se to dá.

V civilním životě jste učitel. Ve které škole pracujete?
Učím pátým rokem na karlovarské Základní umělecké škole Antonína Dvořáka a prvním rokem na Základní škole jazyků Karlovy Vary, zde primárně matematiku. Moc mě to baví. Mám pro své žáky pochopení a snažím se jim vše vysvětlit co nejjednodušeji.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?
Když člověk plánuje, Bůh se směje. Radši neplánuji. Pokud bude v mojí budoucnosti nadále přítomna láska a hudba, budu šťastný.

Autor:
  • Nejčtenější

Tisíce středoškoláků vzdávají školu. Tratí na výdělcích, stát pak na daních

20. dubna 2024  13:56

Každý dvacátý středoškolák v Česku dobrovolně vzdá studium. Redakce iDNES.cz to zjistila ze...

Strážníci vytáhli osvědčený recept na neplatiče pokut. U dvou fungoval hned

19. dubna 2024

Premium Dva notoričtí neplatiči pokut z řad motoristů uvázli v síti karlovarských strážníků. Díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chovatel na Chebsku našel desítky mrtvých ovcí, zřejmě je roztrhali vlci

19. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  13:30

Vlčí smečka napadla chov ovcí v Paliči u Lipové na Chebsku. Soukromý chovatel po jejich útoku sčítá...

Byla to moje blbost, řekl mladík, který zapálil obchod. Obžaloba žádá podmínku

22. dubna 2024  15:23

Podmíněný trest navrhuje státní zástupce Jan Kasal pro dvacetiletého Mária Baigera, který v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidiči opět projedou po mostech na Karlovarsku, ze kterých utekli stavbaři

25. dubna 2024  14:25

Téměř s rok a půl dlouhým zpožděním oproti původnímu plánu začaly motoristům sloužit dva mosty přes...

Hrad Vildštejn otevírá brány dětem, připravil jim Univerzitu hra(d)ní

27. dubna 2024  9:47

Přibližně před rokem napadlo Zuzanu Pumrovou a Jaroslava Bílka z hradu Vildštejn ve Skalné, že...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Putovní socha ozdobila lázně, dříve už ji obdivovali třeba na Harvardu

26. dubna 2024  14:48

Dílo světoznámého umělce Tonyho Cragga zdobí od pátečního poledne park Střed v Mariánských Lázních....

Číšník, údržbář i pradlena v jednom. Personál malého kempu musí umět vše

26. dubna 2024  12:53

Číšník, pomocník v kuchyni, údržbář, nákupčí nebo pradlena. To jsou mimo jiné činnosti, které musí...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...