Díky zkratce přes Německo budou lidé snadněji cestovat za prací

  9:15aktualizováno  9:15
Karlovarský kraj společně se saským okresem Vogtland se chystá vzkřísit trasu z Plesné do Aše. Pokud přijde evropská dotace, mohla by zkratka přes Německo fungovat do dvou let.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Nápad obnovit kdysi hojně využívanou silniční trasu z Plesné do Aše přes německý Bad Brambach začíná dostávat konkrétnější obrysy. Pro česká i německá města je nová silnice nadějí na zvýšení turistického ruchu a prosperity.

„Pro nás je to zásadní záležitost. Města Plesná a Bad Brambach spolu v historii spolupracovala a na to se nám podařilo navázat. Navštěvují se děti ve školkách, žáci škol i obyvatelé. Do Německa se jezdí za nákupy i za prací, do města přicházejí němečtí turisté. Díky nové silnici bychom mohli tuto spolupráci ještě zintenzivnit,“ přiblížil plány do budoucna starosta Plesné Petr Schaller.

V současné době vede do Německa pouze úzká asfaltová stezka pro pěší a cyklisty. To je problém například pro hosty nedalekých lázní Bad Elster, kteří při cestě automobilem musí použít oficiální přechod. Odtud často zamíří například do Chebu či Františkových Lázní, a Plesnou tak minou.

„Určitě by to ve městě povzbudilo turistický ruch. Zároveň s rozšířením přibližně kilometr dlouhé stezky na hranice se počítá i s úpravami náměstí, kde by měl vzniknout nový kruhový objezd. Na řadu přijde i oprava mostu přes potok. Vyrostou tu nová parkovací místa a v plánu je i rekonstrukce veřejného osvětlení. Navíc by se na tamním potoce Plesná v rámci projektu realizovala protipovodňová opatření,“ vysvětlil starosta.

Zkratkou do Aše a pak hned na německou dálnici

Zkratka přes Německo by byla výhodná i při cestě do přibližně 8 kilometrů vzdálené Aše. V současné době je trasa víc než třikrát delší a trvá přes půl hodiny. Z Aše je to navíc co by kamenem dohodil do Selbu a odtud už jen krůček na německou dálniční síť.

„Tuto iniciativu samozřejmě podporujeme. Nová silnice povede k rozvoji cestovního ruchu, naši lidé se navíc rychleji dostanou do dalších částí našeho okresu, na Plesensko a Lubsko,“ řekl starosta Aše Dalibor Blažek.

O nové spojení mají zájem i v Německu. Důkazem je dohoda o obnově historického přeshraničního spojení Plesná - Bad Brambach - Aš, kterou před časem zástupci české a německé strany podepsali v Bad Brambachu.

Partnery projektu jsou na české straně Karlovarský kraj, správa a údržba silnic kraje a město Plesná. Na straně německé pak dohodu podpisem stvrdil prezident okresu Vogtland Rolf Keil a připojili se i političtí představitelé obce Bad Brambach.

„Doufám, že nebude dlouho trvat a my se budeme moci projet po nově obnovené silnici, která umožní občanům nejen snadněji cestovat za prací, ale také poznávat nová místa v našich regionech,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik.

Projekt, na který by kraj chtěl z Programu na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko získat více než sto milionů korun, by měl být předložen ke schválení na jaře příštího roku. Pokud kraj s žádostí uspěje, mohla by být nová silnice hotova již na jaře roku 2017.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Násilník zaútočil na muže nožem, bodal jej do hrudníku a pořezal na hlavě

Ilustrační snímek

Kriminalisté vyšetřují pokus o vraždu v Dolním Žandově na Chebsku. Jeden muž tam po hádce zaútočil nožem na druhého a...

Městští architekti chtějí manuál pro veřejná karlovarská prostranství

Petr Kropp, hlavní architekt Karlových Varů.

První rok existence má za sebou Kancelář architektury města Karlovy Vary. V jejím čele stojí architekt Petr Kropp,...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Najdete na iDNES.cz