Centrum Karlových Varů.

Centrum Karlových Varů. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nová vyhláška stopne noční hluk ve Varech, klid bude už od desáté večer

  • 17
Na poslední chvíli odsouhlasili karlovarští zastupitelé novelu vyhlášky o nočním klidu. Její nové znění už není v rozporu s českou legislativou. Doposud totiž měli místní i přespolní možnost v noci na neděli hlučet až do půlnoci. To ovšem zákon neumožňuje, noční klid v pátek i ve svátek začíná vždy úderem dvaadvacáté hodiny.

I když zastupitelé s mírnými úpravami novou vyhlášku odsouhlasili, boj s nočním klidem pro ně ještě neskončil. Pokračovat bude na prosincovém zasedání. 

„Už teď je pozdě. Vyhláška měla být schválená v září,“ upozornila zastupitele vedoucí právního odboru magistrátu Dana Sárová s tím, že schválení skutečně nesnese odkladu. „Jinak by hrozilo, že ministerstvo vnitra vyhlášku zruší úplně a budeme se řídit přestupkovým zákonem, který nesnese žádné výjimky,“ naznačila možný problém právnička města.

Právě výjimky z vyhlášky byly problémem, který nejvíce zajímal opoziční zastupitele. V nové vyhlášce jsou totiž jasně vyjmenované akce, při kterých je povoleno noční klid buď zkrátit, nebo zrušit úplně. Jiné akce se na tento seznam dostanou jen těžko. 

„Jsou to skutečně výjimečné akce, jako je třeba filmový festival či kulturní léto. Základem je, že podle nálezu Ústavního soudu je nutné tyto výjimky vymezit natolik určitě, aby s nimi mohli dopředu počítat,“ vysvětlila Sárová. 

Jindřich Čermák (Piráti) oponoval tím, že by vyhláška jako taková mohla být krátkým dokumentem, ke kterému by se každoročně schvalovaly povolené akce. „Vyhlášku jako takovou nerozporujeme, ale hledáme mechanismy, jak uspokojit žadatele o výjimky,“ konstatoval Čermák. 

Uvedl také, že tímto způsobem řada měst postupuje. „Například Brno má takových výjimek na 18 stránek A4. Ale tam nejsou v těle vyhlášky, každoročně se schvaluje jejich nový seznam,“ argumentoval zastupitel. 

Řada měst pak podle něj má přímo na svých webových stránkách jednoduchý formulář se žádostí o výjimku. „Namátkou Turnov či Dvůr Králové nad Labem,“ doplnil Čermák.

„Takové příklady nemám moc ráda,“ reagovala na Čermákovu argumentaci právnička Sárová. „S kolegy jsme při tvorbě karlovarské vyhlášky zjistili, že se často stane, že města mají přijaté normativní akty, které nejsou v souladu s právem. Těmi bych se nerada inspirovala,“ podotkla.

Jediná přijatá změna vyhlášky tak vzešla z pera bývalého primátora a současného hejtmana Petra Kulhánka (KOA). Ten prosadil návrh, že by Karlovarské kulturní léto, které tvoří nejdelší úsek mezi „vyvolenými“ akcemi, bylo ještě delší. Původní prázdninové měsíce tak ve vyhlášce doplní ještě červen a září. Výjimka se ovšem bude vztahovat výhradně na akce pořádané v rámci programu kulturního léta a musí ji posvětit radní.

Majitelé podniků se ozvou

Daleko větší problém, než bylo schvalování vyhlášky, však zastupitelé očekávají na příštím zasedání. Tam totiž vládnoucí koalice předloží návrh na zkrácení provozní doby podniků v okolí křižovatky ulic Jaltská a Dr. Davida Bechera. 

Opoziční zastupitelé už při posledním setkání naznačili, že budou mít celou řadu dotazů. Ty chtějí na plénu vznést i podnikatelé, kterých by se toto omezení dotklo. 

„Materiál jsem zatím nečetl. Uvidíme, co v něm bude, a podle toho budeme postupovat dál,“ uvedl František Volf, majitel prostor, v nichž dnes funguje klub Molly.

Provozovatelé pěti podniků v ulicích Jaltská a Dr. Davida Bechera chtějí podle něj postupovat jednotně. „Mám už domluveného právníka, který by případně zastupoval všech pět subjektů, kterých se vyhláška dotkne. Ozvat se chceme i na prosincovém zastupitelstvu, kde se bude vyhláška projednávat,“ doplnil František Volf.