Hnutí ANO žádá o přepočítání hlasů v Mariánských Lázních

  14:26aktualizováno  14:26
Počet hlasů, které v Mariánských Lázních získali politici ve volbách, se zřejmě bude přepočítávat. Hnutí ANO totiž podalo ke Krajskému soudu v Plzni návrh na přezkum výsledků voleb.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Pavel WellnerMAFRA

Pokud soudci na návrh kývnou, volební komise se ve všech okrscích opět sejdou a volební lístky i hlasy přidělené jednotlivým kandidátům budou muset znovu spočítat.

„V některých okrscích se v počtech hlasů objevily velké anomálie. Ale zaregistrovali jsme i další problémy. Dokonce i lidé, kteří se kolem voleb pohybují, nás upozornili na to, že s největší pravděpodobností není všechno v pořádku,“ uvedl důvody k podání návrhu předseda místní organizace ANO Miloslav Chadim. Konkrétní informace ale nesdělil.

Jako příklad uvedl oficiální volební výsledky, kdy podle statistiků získali vítězní Piráti 22,49 procenta hlasů, ANO v těsném závěsu „jen“ 22,45 procenta všech hlasů. Rozdíl čtyři setiny procenta se ale podle něj zásadně odrazil v počtu mandátů. Zatímco Piráti usedli v jednadvacetičlenném zastupitelstvu do šesti křesel, na ANO jich zbylo jen pět.

„Ty čtyři setiny procenta jsou opravdu mizivý rozdíl. Po přepočítání to jsou hlasy přibližně třiceti lidí. Takovou váhu že má jedno křeslo v zastupitelstvu? To přece není možné,“ poukázal Chadim na nesrovnalost, která hned po volbách udivila řadu lidí.

Výsledky voleb v Mariánských Lázních najdete zde

Hnutí proto prostřednictvím specializované advokátní kanceláře podalo soudu žádost, aby umožnil počet hlasů zkontrolovat. Jak řekl Miloslav Chadim, na rozhodnutí má soud celkem dvacet dnů. Pokud bude jeho rozhodnutí kladné, je pravděpodobné, že se konání ustavujícího zastupitelstva v Mariánských Lázních možná až o měsíc posune.

„Počkáme a uvidíme, jaký bude verdikt soudu. Když už nic jiného, alespoň poukážeme na to, že stávající volební systém je špatný,“ dodal Chadim.

Stávající starosta a lídr mariánskolázeňských Pirátů Martin Kalina už před časem uvedl, že by jej nepřekvapilo, pokud by členové ANO k takovému kroku přistoupili. „Na přepočítání hlasů mají zákonný nárok, pokud k tomu najdou nějaký legitimní důvod. To důkazní břemeno je v tuto chvíli na nich,“ dodal Kalina.

Autor:

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Další z rubriky

Voda ničí zimní stadion. Cheb řeší, zda ho opravit, nebo nechat dosloužit

Zimní stadion v Chebu.

Chebský zimní stadion poškozuje podzemní voda. Hydrogeologický posudek ukázal, že vlhkost je pro konstrukce stadionu...

Každý má hluboko v sobě odpovědi na otázky, které si klade, říká koučka

Akreditovaná osobní koučka Alena Wendlerová

Mentální, osobnostní nebo prostě jen koučink. Slova, se kterými se v posledních letech setkáváme čím dál častěji....

Sokolovští policisté hledají seniorku, rodina ji neviděla dva týdny

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté pátrají po pohřešované 73leté Jaroslavě Graňákové z Horního Slavkova. Zmizení oznámila její...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz