Ve věznicích chybí desítky dozorců, v kraji jsou na tom nejhůře v Ostrově

  8:50aktualizováno  8:50
Zhruba šest desítek strážných a dozorců v současné době chybí ve třech věznicích v Karlovarském kraji. Nejkritičtější je situace v ostrovské věznici, kde aktuálně chybí 24 dozorců a osm strážných.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vedení věznice však zatím nevyužilo možnosti obrátit se na jiná nápravná zařízení s žádostí o personální výpomoc. „Napříč vězeňskou službou jsou organizační jednotky s mnohem složitější personální situací, které potřebují výpomoc ostatních,“ uvedla Zdeňka Stöckbauerová, mluvčí ostrovské věznice.

I proto dozorci a strážní z Ostrova donedávna jezdili sami na výpomoc jinam. „Situace je kritická především v pražských věznicích a ve Valdicích,“ konkretizovala Petra Kučerová, mluvčí Vězeňské služby České republiky, místa, kde je nedostatek lidí ve služebním poměru nejhorší.

Doplňovat stavy dozorců a strážných přitom podle jejích zkušeností není vůbec jednoduché. „Máme ale náborovou kampaň, o kterou je docela zájem,“ naznačila Kučerová.

O služební poměr u Vězeňské služby usilovalo podle Kučerové dva a půl tisíce lidí. Problém ovšem je, že zdaleka ne všichni projdou sítem náročných testů.

„Mnoho lidí odpadne při fyzických či psychologických testech,“ potvrdila mluvčí správy věznic. I proto z těch, kteří projevili zájem, zatím nastoupila pouhá pětina lidí.

Všechny dostupné možnosti při shánění nových posil využívají i v ostrovské věznici. Podle Zdeňky Stöckbauerové se snaží lidi oslovit i formou inzerce či prezentace na sociálních sítích.

„Spolupracujeme i s Úřadem práce a zástupci vězeňské služby se pravidelně účastní burz práce. Formou přednášek na středních školách v rámci celého Karlovarského kraje se pak snažíme oslovit i mladé adepty práce u vězeňské služby,“ konstatovala mluvčí ostrovské věznice.

Aktivita vedení věznice má u veřejnosti odezvu. Personalisté měsíčně mluví přibližně s desítkou zájemců o služební poměr ve Vězeňské službě. I v Ostrově se ovšem potýkají s poměrně velkou neúspěšností adeptů.

„Vzhledem k přísným výběrovým podmínkám spojeným s požadavky na zdravotní způsobilost, s nutností splnit fyzické a především psychologické testy, je úspěšnost žadatelů přibližně šedesátiprocentní,“ uvedla Zdeňka Stöckbauerová.

I přes tyto překážky se ovšem s 1. listopadem situace v ostrovské věznici zlepšila. „Na post strážných jsme do služebního poměru přijali čtyři nové příslušnice vězeňské služby,“ potvrdila mluvčí věznice.

V Horním Slavkově a Kynšperku jsou na tom o něco lépe

Ve zbylých dvou věznicích v kraji, Horním Slavkově a v Kynšperku nad Ohří, je situace s počtem strážných a dozorců o něco lepší.

„V Kynšperku nad Ohří chybí ve služebním poměru 18 dozorců a strážných, v Kynšperku nad Ohří pak osm,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová.

„Situace se nevyvíjí ideálně, ale v krizové situaci nejsme,“ uvedl Jiří Hrubý, mluvčí hornoslavkovské věznice. „Uvidíme, jestli se nedostatek lidí podaří v dohledné době vyřešit, nebo jestli budeme muset hledat jiná řešení,“ řekl.

Stejně jako v Horním Slavkově i v Ostrově sanují nedostatek strážných a dozorců z vlastních zdrojů. „Stávající příslušníci musí sloužit přesčasy. Za to je jim třeba poděkovat,“ vyzdvihla práci kolegů Zdeňka Stöckbauerová.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Další z rubriky

Student přinesl do školy krabici marihuany, prozradil se videem na síti

Ilustrační snímek

Na velké problémy si zadělal devatenáctiletý mladík z Nejdku na Karlovarsku. Nejprve své kamarádce dal dávku pervitinu,...

Karlovy Vary prodaly rybník, jehož voda před časem vyplavila prodejnu

Hasiči odčerpávají vodu z rybníka v Rosnicích na Karlovarsku. Rybník je...

Nevyužívané vodní plochy se zbavily Karlovy Vary. Soukromému zájemci město prodalo rybník u odbočky ze čtvrti Stará...

Silnice na Boží Dar je opět otevřená, do města už jezdí autobusy

Silnice vedoucí do Božího Daru pokryl sníh, dopravu ztěžuje i silný vítr....

Silničáři po několika dnech otevřeli silnici I/25 na Boží Dar a dále na státní hranici s Německem. Do krušnohorského...

Najdete na iDNES.cz