Věhlasná karlovarská Goethova vyhlídka má šanci na svoji obnovu

  9:29aktualizováno  9:29
Opuštěná Goethova vyhlídka v karlovarských lázeňských lesích má šanci na svoji obnovu. Magistrát chce rozhlednu svěřit do nájmu. Ve hře je některý ze soukromých zájemců, ale také městská hvězdárna.

Goethova vyhlídka, opuštěná a nevyužitá stavba s rozhlednou v lázeňských lesích, by se měla dočkat obnovy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Goethova vyhlídka nás dlouhodobě trápí, je zavřená a chátrá. Předchozí pokusy zprovoznit ji, to znamená pronajmout ji zájemcům o provozování restaurace, selhaly. Nájemci ji opouštěli, zřejmě když zjistili, jak je to finančně náročné," poznamenal karlovarský primátor Petr Kulhánek při prohlídce opuštěné rozhledny.

Fotogalerie

Vedení města teď hledá způsob, jak zajistit její obnovu a znovuotevření. Magistrát chce nejprve získat představu jak bude případná obnova finančně nákladná. Podle toho budou směřovat další kroky.

Město už vyhlásilo, že je stavba k pronajmutí. Ve hře je několik možností. Buď pseudogotickou stavbu opět pronajmout soukromé firmě (jeden ze zájemců nabízí, že by ji opravil a provozoval na své náklady), nebo ji svěřit městské společnosti.

Goethova vyhlídka

Budova s rozhlednou z roku 1889 střídala během své existence jména téměř stejně jako po roce 1989 nájemce. Stavba, které dali stejně jako například karlovarskému divadlu či někdejší Vřídelní kolonádě podobu vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer, je od roku 2006 veřejnosti uzavřena. Vyhlídku zatím využívají pouze mobilní operátoři k šíření signálu.

"V posledním půlroce jsme diskutovali i s Miloslavem Spurným, vedoucím karlovarské hvězdárny, zda by to pro ně nemohl být vhodný objekt, který by si mohla vzít nedaleká hvězdárna pod svou správu," sdělil primátor.

"V budově vyhlídky bychom otevřeli radioamatérské centrum pro děti a muzeum s výstavou od rádia krystalky až po mobil. Různé přístroje by si mohli návštěvníci vyzkoušet," naznačil Miloslav Spurný.

"Provozovali bychom také kavárnu. Vyhlídku by šlo uvést do provozu postupně. Vše je ale otázka financí," uvedl Miloslav Spurný.

Spodní část rozhledny, tvořená kamenným zdivem, je značně poškozena. Některé kameny jsou uvolněné, v mnoha spárách chybí pojivo. Oproti tomu nadzemní cihlové zdivo i interiéry působí zachovale. Povrch podlahy samotné vyhlídky je nově izolován.

Zda získá vyhlídku do své správy městská hvězdárna nebo někdo ze soukromých zájemců, je zatím otevřené. "Rozhodnout bychom chtěli určitě do konce roku," oznámil karlovarský primátor.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz