Valeč vzkřísí jedinečný skleník, kterému se zbortila část zdi

  9:10aktualizováno  9:10
Unikátní skleník v areálu zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku se dočká obnovy. Ministerstvo kultury na znovuvzkříšení památky uvolnilo částku 34 milionů korun. Práce by měly skončit za dva roky.

Zámecký skleník ve Valči | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do zámeckého skleníku se tak po desítkách let znovu vrátí citronovníky, palmy nebo orchideje. „Rok 2021 je nejzazší termín. Já ale doufám, že se nám podaří skončit o trochu dříve,“ řekl kastelán zámku Tomáš Petr.

Součástí projektu je vedle kompletního statického zajištění stavby také oprava poškozených částí konstrukce a obnovení jeho funkce včetně zázemí a přístupových cest.

„Práce bychom chtěli zahájit ještě letos. V současnosti aktualizujeme projektovou dokumentaci a nesmím zapomenout na archeologický výzkum. Vlastní stavba tak zřejmě začne na podzim,“ upřesnil kastelán s tím, že obnova se týká nejen skleníku, ale i zámeckého zahradnictví, které se skleníkem sousedí. Součástí je také kompletní osázení skleníků teplomilnými rostlinami a vybavení mobiliářem.

Záchrana skleníku nevyčíslitelné hodnoty přichází na poslední chvíli. Před časem se totiž vyvalila původní barokní stěna unikátní stavby. Odborníci tehdy varovali, že bez potřebných oprav bude devastace památky pokračovat.

„Ano, bylo možné opravit jen tu stěnu jako havárii, ale nakonec padlo rozhodnutí, že nejlepší bude skleník kompletně zrekonstruovat tak, aby bylo možné jej nejen obnovit v původní podobě a zpřístupnit návštěvníkům,“ konstatoval kastelán.

Přestože se jedná o návrat k původní historické podobě, projekt předpokládá, že na provozu zrekonstruované památky se budou ve velkém podílet moderní technologie. Kromě solárních kolektorů zde nebude chybět akumulační nádrž, nad optimálními podmínkami pro zelené obyvatele skleníku pak bude bdít sada automatických čidel.

„Chceme provoz co nejvíce zefektivnit. Například vytápět jej budou kotle ze správní budovy, nebude chybět automat na pelety. Ale i tak bude provoz nákladný. Odhaduji, že voda a topení vyjde na čtvrt milionu korun ročně. K tomu je třeba připočítat mzdy zaměstnanců, kteří se budou o skleník starat,“ nastínil kastelán s tím, že náklady by se mohly významně snížit, pokud by se podařilo jedinečnou stavbu pronajmout.

„Máme představu, že by zde mohla vzniknout restaurace nebo kavárna. Návštěvnost by se jistě zvýšila, lidé jsou zvyklí za gastronomickými zážitky jezdit. Mohli by se tu cítit podobně jako majitelé zámku, kteří mezi exotickými rostlinami také trávili volné chvíle,“ konstatoval Tomáš Petr.

Podle jeho slov bude správa zámku usilovat o to, aby byl skleník otevřený celoročně s co nejdelší provozní dobou. V letních měsících by bylo možné posedět i na přilehlé terase, která nabízí kouzelný výhled do krajiny. „A v zimě, kdy v okolí napadne sníh, by si lidé mohli pod exotickou palmou vychutnat například kávu či čaj. To je náš cíl. Pokud zájemce nenajdeme, budeme skleník provozovat sami. Pak by však byla ta otevírací doba o něco kratší,“ naznačil.

Fotogalerie

Díky původním záznamům, které se zachovaly, mají památkáři k dispozici přesné údaje o tom, jaké rostliny se dříve ve skleníku pěstovaly. Podle těchto archivních údajů je zpracován i nový plán vegetace. Rostla v něm také obrovská 200 let stará palma Chamaerops nebo ohromný pětimetrový kaktus Cereus giganteus. Všechny rostliny však v zimě roku 1943 umrzly, protože tamní zahradník zemřel a nebyl nikdo, kdo by jej včas nahradil.

  • Nejčtenější

Lyžaře vyveze na Klínovec nová lanovka, bude rychlejší a vyhřívaná

Největší investice nadcházející lyžařské sezony v Krušných horách jde do finále. Zdejší nejvýše položený skiareál na...

Bezdoplatkové zóny mohou roztočit kolotoč dluhů, varuje Člověk v tísni

Už pět měst v Karlovarském kraji vyhlásilo, nebo se chystá vyhlásit takzvané bezdoplatkové zóny, tedy lokality, kde se...

Soud rozplétá rozsáhlé pojistné podvody, obžalobě čelí devět lidí

Krajský soud v Plzni začal v pondělí rozplétat rozsáhlé pojistné podvody z Karlovarského kraje. Zpovídá se z nich hned...

František už se převlékl do zimního, háčkované oblečky zdobí celé lázně

Háčkovanou výzdobu dostala opět po roce Národní třída ve Františkových Lázních. Stromy i oblíbená socha Františka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkoviště v centru Varů jsou zavřená, dostanou závory i kamery

S akutním nedostatkem parkovacích míst se od pondělního rána musejí potýkat řidiči v centru Karlových Varů. Kvůli...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Karlovarský kraj od ledna povede Petr Kubis, zastupitelé schválili výměnu

Hejtmanem Karlovarského kraje se stane od 1. ledna Petr Kubis. Nahradí svou stranickou kolegyni z ANO Janu Mračkovou...

Bývalý vychovatel stojí před soudem za pašování mobilů do věznice

Ze zneužití pravomoci úřední osoby se před karlovarským soudem zpovídá bývalý vychovatel věznice v Ostrově Lukáš...

Seniorka se vzbudila vedle cizího opilce, který vlezl k ní do postele

Pořádný šok zažila jednadevadesátiletá žena ze Sokolovska, která se probudila ve své posteli vedle cizího muže. Opilec...

Karlovarské vánoční trhy se ponesou ve znamení místních umělců i firem

Přípravy vánočních trhů v Karlových Varech vrcholí. Už je jasné, co vše nabídnou. Radnice zkouší spolupráci s místními...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obsluha bagru / rypadla, Olomouc, 25 - 35 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz