Dnes je u dolního nádraží špinavá zóna, za čas to může být nová čtvrť

  12:05aktualizováno  12:05
Už pouze několik budov zbylo v zadní části karlovarského dolního nádraží. Investor Gamma Property, který je součástí britské developerské společnosti Lordship, se opřel do čištění tamního území, na kterém chce v budoucnu postavit zcela novou část města - Central Park Karlovy Vary za osm miliard.

Na území bývalého depa v areálu karlovarského dolního nádraží pokračují práce na odstranění znečištěné zeminy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

První etapu dekontaminace zvládla firma už před rokem, ta druhá další rok potrvá. „Se společností Lordship máme uzavřenou smlouvu, jejíž součástí je i to, jakým způsobem bude dekontaminovaná zemina odvážená. Preferenci dostala železniční doprava, aby nebyla zatížená ta silniční,“ uvedl primátor Petr Kulhánek.

Central Park

Karlovy Vary

Developerský projekt vyhrál v roce 2011 cenu veřejnosti v internetovém hlasování soutěže Stavba Karlovarského kraje. Zatímco předchozí vedení města tvořené ODS a ČSSD jej podporovalo, nová koalice v čele s primátorem Petrem Kulhánkem ale tolik nadšená nebyla. Moderní čtvrť nebyla v souladu s územním plánem. Investor vizi přepracoval, zástavbu naplánoval řidší a ustoupil tak od záměru vybudovat na břehu Ohře monolitickou stěnu. Kvůli výhradám k výšce staveb pak radní vypsali architektonickou soutěž. Studie, která z ní vzejde, má dát závazné parametry k zástavbě i dopravnímu řešení.

Části dolního nádraží jsou už mnoho let zamořené ropou a arsenem. Investor postupně strhává zchátralé železniční budovy a chystá se odtěžovat různě silné vrstvy zeminy zhruba do metrové hloubky.

„Do plánu na dekontaminaci spadá i část autobusového terminálu a samozřejmě jeho čištění se musí konat tak, aby dál fungoval. Společnost by měla pokračovat až k jeho vjezdu,“ popsal Petr Kulhánek.

Gamma Property za práce zaplatí zhruba 300 milionů korun, z čehož ovšem velkou část tvoří dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Společně se svými pozemky vyčistí investor i některé městské. Podle primátora jde však pouze o střípky z celkové rozlohy území. Kromě Karlových Varů a developera patří další parcely pod dolním nádražím také Českým drahám a firmě ČSAD autobusy Plzeň.

Pozemky si město nechá, chce mít nad areálem kontrolu

Město o prodeji svých pozemků společnosti Gamma Property neuvažuje, a to i z toho důvodu, aby mělo kontrolu nad tím, co se v areálu bude dít. Se stavbou Central Parku to ale zatím nebude mít Lordship úplně jednoduché. Radní minulý rok vyhlásili architektonickou soutěž, ze které měl vzejít návrh na budoucí nejlepší podobu tamního území. Pořízení studie vyhrál tým uznávaného českého ateliéru A69 - architekti s.r.o. Hotová by měla být počátkem příštího roku.

„Studie dá Lordshipu parametry k dalšímu projektování. Předpokládám, že až skončí dekontaminace, bude hotový i upravený záměr společnosti týkající se zástavby tohoto území, který prodiskutují zástupci společnosti a města,“ uvedl primátor.

Zástupci developera však nejsou z postupu radnice nadšeni. Podle Martina Pilky ze společnosti Lordship s nimi zatím město dokument řádně nekonzultovalo. „Nevíme tedy, jak budou upraveny územně plánovací podklady pro tuto lokalitu a jaký vliv to bude mít na náš projekt,“ uvedl.

Zástupci developera z tohoto důvodu nedokážou odhadnout, kdy projekt Central Parku spustí. Martin Pilka pouze konstatoval, že se plány na stavbu moderní čtvrti po uplynulé čtyři roky zcela zastavily. Věří, že v tomto funkčním období bude situace jiná a vývoj Central Parku pokročí.

Vedení magistrátu mělo dříve k projektu Central Parku Karlovy Vary značné výhrady. Nelíbila se mu výška a objemnost některých budov. Proto radní vyhlásili architektonickou soutěž a pořizují studii. Ta by měla dohlédnout, aby plány developera nenarušily vstup lázeňského města do UNESCO.

„Soutěž samozřejmě přihlížela k tomu, že jde o dotykové území městské památkové zóny a počítá i s jejím rozšířením v budoucnu, takže by nic nemělo být v rozporu s naší ambicí vstoupit na prestižní seznam,“ uvedl primátorův náměstek Jiří Klsák. Po dekontaminaci bude za areálem dolního nádraží zatravněná plocha.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Voda z řadu je drahá, přírodní ale nesmějí v lyžařském areálu Háj čerpat

V areálu Háj vyjde jedno zasněžování sjezdovky vodou z vodovodu na 350 tisíc...

Lyžařský areál v Aši stojí před zásadním problémem. Tím je zasněžování. Až dosud brala tamní sněžná děla pitnou vodu...

Na výměnu kotlů mohou lidé dostat až 70 milionů, zažádají elektronicky

Ilustrační snímek

Další desítky domácností můžou letos požádat o kotlíkové dotace, prostřednictvím kterých si mohou vyměnit staré kotle...

Kopie relikviáře sv. Maura se podívá do rodiště památky v Belgii

Letos uplynulo 30 let od nalezení unikátního relikviáře svatého Maura v zámku...

V belgickém Florennes se chystá výstava mapující historii jedné z nejvzácnějších památek na území České republiky,...

Najdete na iDNES.cz