Diskuse k článku

Ředitelé se v Chodově postavili proti slučování škol, přišli o funkce

Oba ředitelé, kteří se v březnu v Chodově veřejně postavili proti plánu radních na slučování škol, přišli o funkce. Ředitelka ZUŠ Ilona Juhásová ani šéf ZŠ v Husově ulici Ladislav Stojan své posty v konkursu neobhájili.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

karlovarska.pravda

vizitka Mgr. Dočkala

Vážení o kvalitách Mgr. Dočkala svědčí jeho působení na Krajském úřadě. Tam

to došlo tak daleko, že byl odejít z funkce protože pod ním nikdo nechtěl peacovat. Je to obyčejný hulvát.

0/0
27.6.2012 9:31

František Dobrý

Socialismus

- vladne v Chodove, co si hloupy radni Pizinger vymysli, tak to proste bude. A basta.

+3/0
27.6.2012 8:56

Andros

Loutky

Současný ředitel školy, aby se udržel na své pozici, musí žonglovat mezi zájmy zřizovatele často nekompetentního v oblasti školství, ale zato s obrovskými ambicemi, rodičů  a pedagogů s dobrými kamarádíčky na obci, zájmy rozvoje školy jsou to poslední. Pokud tomuhle systému se odmítá přizpůsobit, jde od válu. A těmto podpásovým praktikám současné zákony  nahrávají.

0/0
26.6.2012 18:15

schonfeld

Re: Loutky

Na druhé straně řada zřizovatelů se potýká s naprosto nekompetentními řediteli, kteří jsou spíše brzdou než přínosem pro rozvoj školy. A to, že je bude možné po šesti letech vyměnit? Každého normálního zaměstnance lze propustit, jmenovaného odvolat z funkce, politika nezvolit. Tak proč má být zrovna výjimkou ředitel školy? Je snad něco víc?

0/0
26.6.2012 18:36

Andros

Re: Loutky

Nekompetentního odvolat, ale nezneužívat proti schopným ředitelům, kteří nepoklonkují a otevřeně vyjadřují své nestranné názory.

0/0
26.6.2012 19:22

schonfeld

Re: Loutky

Víte, na kauzách odvolávání ředitelů škol nebo primářů nemocnic je odporná jedna věc. Hraje se vždy na city, a rukojmým jsou rodiče a děti, nebo pacienti. Jen v tom uniká podstata. Zaměstnanec (a to včetně zaměstnanců veřejných institucí) je od toho, aby realizoval to, co mu uloží zaměstnavatel, vlastník či zřizovatel. Jediné, co mu v tom může bránit je fakt, že požadavek zaměstnavatele je v rozporu se zákonem. Nebo mu v tom může brátnit jeho svědomí. Ale pak má pořád možnost dobrovolně odejít. A poslední verzí je přesvědčit zřizovatele o tom, že jeho pohled je chybný. Ovšem činí tak vždy s rizikem, že ho nepřesvědčí a poté bude následovat odvolání z funkce. Takový je zkrátka život. A taková byla i kauza se slučováním škol v Chodově. Kdyby to, co udělala paní Juhásová, udělal kdokoliv z mých zaměstnanců, byl by odvolán z funkce. To je prostě principielní otázka. Nebo snad vy byste si takového zaměstnance ve své firmě nechal?

0/0
26.6.2012 19:38

Andros

Re: Loutky

Ředitel školy není klasickým zaměstnancem a zřizovatel klasickým zaměstnavatelem ředitele, právní úprava je složitější. Zřizovatel neboli „ obec je  povinna zajistit podmínky pro plnění povinné školní docházky dětí“, zejména provoz školy, ale nemá kompetence zasahovat do vnitřních odborných rozhodnutí ředitele školy a vzdělávací práce, za kvalitu poskytovaného vzdělání ze zákona plně zodpovídá ředitel. A pokud jen otevřené vyjádření nesouhlasu se slučováním škol vedlo k  cílenému odstranění schopné ředitelky, pak někde něco skřípe. A zřizovatel tedy zneužil novou úpravu školského zákona .

0/0
26.6.2012 22:29

schonfeld

Re: Loutky

Nepřu se o odbornou způsobilost paní ředitelky, ale jinak si dovolím nesouhlasit. Slučování škol je skutečně věcí zřizovatele a v tomto případě nešlo o zásah do odborných kompetencí ředitele. Navíc slova o zneužití bych v daném případě vnímal jako příliš silná. Toto rozhodnutí zřizovatele bylo v souladu s právem, a v souladu s logikou. Zaměstnance, který odmítá činit to, co já mu jako zřizovatel nařizuji v rámci práva, by neměl býti nadále mým zaměstnancem.

Nicméně tato diskuse asi nemá příliš význam. Vy jste přesvědčen o zneužití situace ze strany města, já, jako zaměstnavatel, z vlastní zkušenosti říkám, že člověk který činí v rozporu se zájmy svého zaměstnavatele, nemá na svém místě co pohledávat. A v tomto směru nejsou výjimkou ani ředitelé škol. Není to totiž jejich škola, ale škola zřizovaná městem. Je na rozhodnutí zákonně volené samosprávy, zda ji zeštíhlí, rozšíří, sloučí anebo úplně zavřou. Ředitel do toho nemá co mluvit, tato rozhodnutí jsou mimo jeho kompetence.

0/0
26.6.2012 23:48

Najdete na iDNES.cz