Sanace nebezpečného svahu nad karlovarským průtahem začne až na jaře

  11:45aktualizováno  11:45
Sanace nebezpečného svahu nad průtahem Karlovými Vary dál nabírá zpoždění. Nejdříve odstartuje až příští rok na jaře. Původní záměr přitom zněl, že by se mohlo začít už letos v dubnu.

Skalní masiv nad silničním průtahem Karlovými Vary v Táborské ulici | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Prodlení se zahájením prací způsobil jednak fakt, že se nepodařilo vysoutěžit dodavatele, ale také nejasnosti kolem příspěvku kraje na tuto akci. Peníze od ministerstva dopravy totiž nebude čerpat přímo město, ale půjdou přes kraj. Ten se je ovšem nyní podle primátora Karlových Varů zdráhá uvolnit.

„Město jsme požádali o doplňující informace. Zajímá nás například časový rámec realizace projektu a jeho finanční náročnost,“ uvedla Jana Pavlíková, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje. „Veškeré požadované informace jsme kraji obratem poskytli,“ oponuje primátor Petr Kulhánek. Jak ale zdůraznil, původní dohoda platí. „Jakmile záměr schválí krajské zastupitelstvo, začne se stavět,“ řekl primátor.

Peníze, přibližně osm milionů korun, jsou podle něj z prostředků, které ministerstvo dopravy každoročně poskytuje kraji. „Jde jen o to dohodnout, kdy je kraj uvolní,“ vysvětlil primátor. Na straně města, které se na sanaci svahu bude podílet patnáctiprocentní spoluúčastí, je celá věc vyřízená. „Rada města už schválila vypsání výběrového řízení na dodavatele, které vypíše Ředitelství silnic a dálnic. Teď už vše záleží na kraji,“ doplnil Kulhánek.

Rozhodnout, kdo opravu nebezpečného svahu zaplatí, zabralo několik let. V tomto úseku se totiž kříží zájmy a majetky hned několika subjektů. „Svah patří městu,“ připouští náměstek primátora Čestmír Bruštík.

Skalní masiv ovšem dost utrpěl při samotné stavbě průtahu Karlovými Vary. „Odstřely jej poškodily. A nyní padající kamení ohrožuje komunikaci, která je v majetku státu,“ zdůraznil náměstek. Majetkový propletenec ještě komplikuje železniční trať, která patří Správě železniční dopravní cesty.

Přelomové rozhodnutí padlo v prosinci 2016, kdy se na ministerstvu dopravy podařilo vyjednat, že sanaci nebezpečného svahu pomocí účelové dotace zaplatí z větší části stát. Práce se budou týkat úseku od železničního viaduktu až po lávku pro pěší v Bohaticích. Původně se mluvilo o částce 20 až 25 milionů korun, nyní je předpoklad, že se svah podaří zabezpečit za částku nepřesahující osm milionů korun.

Fotogalerie

Na nebezpečí spojené se skalním masivem nad frekventovanou komunikací v minulosti poukazovala celá řada odborníků. „Je tam spousta kamenů, které se mohou samovolně zřítit na vozovku,“ upozorňoval na možná rizika Stanislav Vonka, autor projektu sanace svahu.

Tyto obavy vedly k tomu, že se město rozhodlo zapojit do monitorování svahu i Akademii věd, respektive Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR. Čidla proto řadu měsíců měřila každý pohyb v masivu skály. A odborníci, kteří v rámci geologického průzkumu prořezali náletové dřeviny a odstranili ty části masivu, které akutně hrozily zhroucením, mají jasno: svah se může dát do pohybu.

Nejkritičtější je podle nich zima. „Snížení teplot povede ke zvětšování trhlin, které může vyvrcholit nevratným pohybem, a tím i zhoršením stabilitní situace,“ uvedl na sklonku roku 2016 ve zprávě Jan Blahůt, vedoucí oddělení inženýrské geologie ústavu.

  • Nejčtenější

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Stavba lávky pro cyklisty ve Svatošských skalách má začít ještě letos

Řeku Ohři překlene ve Svatošských skalách nová lávka, která se stane součástí krajské páteřní cyklostezky. Stavba by...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Školy lákají žáky na nové obory, nově se v kraji budou učit pivovarníci

Ze širší nabídky oborů budou pro příští rok vybírat žáci devátých tříd v Karlovarském kraji. Přibudou na čtyřech...

Místo turniketů hlídají vstupy do školy živí lidé, služba se osvědčila

Zavedení systému takzvané dohledové služby na základních školách v Sokolově se radnici osvědčilo. V praxi to znamená,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz