Hasiči pomáhají stěhovat chebské seniory raději v civilu, aby je neděsili

  17:47aktualizováno  17:47
Hasiči, kteří pomáhají se stěhováním seniorů z domova v karlovarské Dragounské ulici, vyměnili zásahové uniformy za běžný pracovní oděv. To aby lidé, kteří mnohdy zažili druhou světovou válku nebo nedávný požár, zbytečně netrpěli úzkostí či nepropadali panice.

Stěhování chebského Domova pro seniory z ulice Dragounská. (4. 2. 2019) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Před domovem pro seniory  stojí sanita a nákladní automobil hasičů. Opodál blokuje silnici vůz strážníků. „Snad tam znovu nehoří?“ ptají se lidé v narážce na nedávný požár, zvědavě se zastavují a čekají, co bude.

Kdepak, to se jen tamní klienti stěhují do nově zrekonstruovaného domova na Skalce. A přeje jim i počasí, v pondělí se na Cheb od časného rána směje sluníčko. Stejné úsměvy na všechny strany rozdávají zaměstnanci domova, hasiči, záchranáři a strážníci, kteří se na stěhování podílejí.

„Jde to výborně,“ shodují se hasiči, kteří nosí ze schodů do připraveného auta krabice, do nichž si obyvatelé domova sbalili svůj majetek. „Kolikrát jsem šel nahoru? Ani nevím. Zatím je stále co nosit,“ směje se jeden z mužů, kteří protentokrát zásahové uniformy vyměnili za běžný pracovní oděv. To aby lidé, kteří mnohdy zažili druhou světovou válku nebo nedávný požár, zbytečně netrpěli úzkostí či nepropadali panice.

Fotogalerie

„Všechno klape nad očekávání dobře. Klienti jsou v pohodě, v klidu. Hasiči i záchranka perfektně spolupracují. My nyní budeme mít celé úterý na to, abychom klienty s novým domovem seznámili,“ chválí manažerka domova Skalka Vendula Jüptnerová dosavadní průběh akce.

A trpělivě odpovídá na otázky nových obyvatel domova. Jedna z klientek ji zastavuje přímo na chodbě před svým pokojem. Zajímá ji, kdy na Skalku dorazí všechny krabice. „Mám tam spoustu svých věcí, bojím se, aby se neztratily,“ svěřuje se. Po několikerém ujištění, že hasiči všechny balíky co nevidět rozvezou až do pokojů, se odchází dívat na televizi.

To osmaosmdesátiletá Vlasta Landštoflová se v novém domově uvelebila v pohodlném ušáku, pustila si televizi a cvrkotem na chodbě se nenechá rušit. „Zatím nemohu říct, jestli se mi tu líbí. Jsem tu pár minut. Pokoj je malinký, v Dragounské jsem měla větší,“ rozhlíží se kolem.

Také velikost skříní jí radost nedělá. „Koukám, že tu je jen jedna vysoká skříň. To se mi sem toho moc nevejde. Víte, co mám věcí? Osm balíků,“ odpovídá pečovatelce, která ji ujišťuje, že jí přijde vše do skříně pečlivě vyskládat. A pokud by se něco skutečně nevešlo, slibuje, že se poohlédne po další skříňce.

Sousední pokoj patří dvaaosmdesátileté Margitě Potzlové, za kterou denně chodí její manžel Jiří. „Právě jsme o tom mluvili. Ženu jako ležícího pacienta přepravovala sanitka. Byla teple oblečená, převoz i všechno ostatní bych ocenil na jedničku,“ oznamuje třiaosmdesátiletý Jiří Potzl, který domov Skalka i jeho okolí zná.

Byl si to tu prohlédnout na podzim, kdy se začal přesun klientů připravovat. Podle jeho mínění je pokojík pro jednoho člověka dostatečný. „Já myslím, že by se sem vešla i druhá postel. Třeba je to přichystané pro mne,“ vtipkuje a hladí ruku své ženě, o kterou se doma sám staral tři roky. „Když jsem si ale zlomil nohu, už to nebylo možné. Žena byla na Amice a poté v Dragounské. Tady se mi to zdá nejlepší. Záleží samozřejmě na personálu, ale slyšel jsem, že ošetřovatelky jsou tu taky bezvadné. Přijdou sem i z Dragounské, což je dobře, protože ty už klienty dobře znají,“ usmívá se.

Pomáhá i psycholog. Hlavně vysvětluje, co se děje

Pomoci v případě potřeby je připraven také psycholog Jakub Onder. Ten zde podle svých slov působí hlavně preventivně. Dosud žádné problémy v souvislosti s přesunem nezaznamenal ani neřešil. „Především lidem vysvětlujeme, co se děje, a ujišťujeme se, zda jim nic nechybí. Vše je ze strany kraje velmi dobře naplánované a zorganizované. Klienti jsou na přesun připraveni, personál ví, co má dělat, nejsou žádné zmatky,“ chválí nasazení všech, kteří se na stěhování podílejí.

Jak řekl, akce je náročná zejména s ohledem na věk klientů. „Každý potřebuje nějaký čas, aby tu novou situaci vstřebal, aby ji začlenil do svého života,“ vysvětluje.

Celkem se má z Dragounské přestěhovat devětapadesát lidí. Prvních patnáct už je v novém. Další čeká stěhování ve středu, v pátek a v pondělí.

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Mladík se málem utopil ve vaně, policisté vyrazili dveře a oživili ho

Mladíka, který se málem utopil ve vaně, zachránila policejní hlídka z obvodního...

Pořádnou dávku štěstí měl třiadvacetiletý mladík, který se v jednom z karlovarských bytů nešťastnou náhodou málem...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Další z rubriky

Masa tajícího sněhu strhla lešení ze střechy kostela v Božím Daru

Sníh ze střechy kostela svaté Anny na Božím Daru strhl lešení.

S dalšími komplikacemi se kvůli počasí potýkají na Božím Daru. Masa sněhu, která se uvolnila při oteplení, strhla o...

Dětem v kraji začínají prázdniny, hory slibují hodně sněhu a sluníčka

Lyžaři na lanovce LD Modesgrund v novém lyžařském středisku na krušnohorském

Týden volna mají před sebou školáci v Karlovarském kraji, kterým od pondělí začínají jarní prázdniny. Počasí slibuje...

Cheb omezí rychlost v centru na třicítku, těžkým autům zakáže vjezd úplně

Systém parkování v Chebu projde některými změnami. Celoroční parkovací karta...

Radnice v Chebu omezí rychlost v centru na 30 kilometrů v hodině. Zároveň zakáže automobilům těžším než šest tun vjezd...

Najdete na iDNES.cz