Ostrov má neuvolněného starostu. Město si to nezaslouží, říká opozice

  9:02aktualizováno  9:02
S neuvolněným starostou vstupuje do dalšího čtyřletého volebního období radnice v Ostrově na Karlovarsku. Její staronový první muž Jan Bureš z ODS totiž primárně zůstane krajským radním pro zdravotnictví. Ostrov je tak po Aši druhým větším sídlem v kraji, kde bude vládnout neuvolněný starosta.

Město Ostrov na Karlovarsku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V Ostrově zůstává v podobné pozici i Jitka Samáková (ANO), která se na ustavujícím zasedání stala neuvolněnou místostarostkou. Ta i nadále povede z funkce předsedkyně představenstva Karlovarskou krajskou nemocnici. Jediným uvolněným představitelem Ostrova tak bude na pozici prvního místostarosty Marek Poledníček (Ostrováci.cz).

Neuvolněný starosta přitom není nic neobvyklého. Ale spíše v menších obcích. Ostrov bude po Aši druhým z větších sídel, kde nebude starosta trvale vázaný na radnici. A to vadí opozici.

„Je to kompromisní řešení,“ komentoval fakt, že se stal neuvolněným starostou, Jan Bureš. „Nechtěl jsem, aby mě někdo osočoval z toho, že mám dva velké platy,“ vysvětlil.

Fakt, že zůstává na postu krajského radního pro zdravotnictví, podle něj vyplývá z úkolů, které na kraji má.

„Nevylučuji ale, a v tomto duchu jsem informoval i kolegy v ostrovském zastupitelstvu, že pokud po příštích krajských volbách mé angažmá na kraji skončí, stanu se uvolněným starostou. To ale budeme řešit, až pokud tato situace nastane,“ doplnil novopečený starosta Ostrova.

Výsledky voleb v Ostrově najdete zde

S tímto způsobem vedení města ovšem nesouhlasí opozice v ostrovském zastupitelstvu. „Ostrov si to nezaslouží,“ řekl Pavel Čekan, který s Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst sice vyhrál komunální volby, ale následná koaliční jednání jej postavila do role opozice.

„To, co se děje v krajském zdravotnictví, je jedním z důvodů, proč nesouhlasím s tím, aby Jan Bureš vedle funkce krajského radního zastával i post neuvolněného starosty,“ vysvětlil svůj postoj Čekan.

Navíc podle něj absence „stálého“ starosty není dobrá ani pro komfort úředníků radnice a obyvatel města. „Vždyť většina z těch, kteří přijdou na radnici, chtějí mluvit právě se starostou,“ zdůraznil Pavel Čekan, který si touto rolí rovněž prošel.

Že ovšem podobný mechanismus fungovat může, dokazuje zkušenost z Aše. Tam je už dva roky starosta Dalibor Blažek (HNHRM) neuvolněný. Jak ale sám zdůrazňuje, v Aši je situace poněkud jiná. „Začínám šesté volební období a je vidět, že důvěru lidí mám,“ řekl Blažek.

To ostatně dokazuje výsledek hnutí, které v Aši získalo téměř 44 procent. „Lidé mě znají a vědí, že to, jestli jsem uvolněný či neuvolněný, nemá vliv na mou práci,“ uvedl ašský starosta. Připustil ale, že před volbami mu jeho neuvolněnost moc nenahrála. „Opozice to vzala jako jedno z témat,“ podotkl.

„Mezi uvolněným a neuvolněným starostou je rozdíl pouze v tom, že ten neuvolněný má zhruba na polovinu krácenou odměnu. Odpovědnost a povinnosti ovšem zůstávají stoprocentní,“ dodal Dalibor Blažek.

„Když vidím, jak Dalibor Blažek zvládá obě funkce, říkám si, že to určitě zvládnu také,“ dodal nový starosta Ostrova Jan Bureš.

Nejčtenější

Režisér byl po inhalaci u pramene 40 minut bez kyslíku. Je v kritickém stavu

Záchrana muže, který se v Mariánských Lázních otrávil v šachtě, když inhaloval...

Režisér Jan Kačena (37) skončil po inhalaci výparů z Ferdinandova pramene v Mariánských Lázních ve velice vážném stavu...

Bereme tři tisíce a Startky stojí čtyři koruny, zapsali dělníci roce 1978

Otec Vít Metoděj Kout ukazuje obsah časové schránky nalezené v nejvyšší kupoli...

Překvapení čekalo na tesaře při opravách nejstaršího pravoslavného svatostánku v republice. Cibule nejvyšší věže chrámu...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Za pobodání domnělého milence vdané přítelkyně dostal muž pět let vězení

Františku Bourovi hrozí za pokus o vraždu až 18 let vězení. Poškozeného podle...

Na pět let poslal Krajský soud v Plzni do vězení invalidního důchodce Františka Bouru z Mariánskolázeňska. Ten je...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

Další z rubriky

VIDEO: Třetihory si děti osahají díky modelu prehistorického zvířete

V chebské muzejní dílně vzniká model pravěkého zvířete - deinotheria.

Nejen nedávnou, ale i velmi vzdálenou historii regionu budou moci zábavnou formou poznávat děti v Muzeu Cheb. Poté, co...

Při opravě Pivovarské ulice v Chebu se objevil další problém, havárie vody

Zatímco se v Pivovarské ulici stále pracuje, byla  otevřena křižovatka...

Už to vypadalo, že komplikovaná objížďka opravovaného úseku Pivovarské bude jednodušší. Podařilo se totiž dočasně...

Děti si hrají na žalobce i obhájce. Práva se nemusejí bát, říká advokát

Karlovarský advokát Ronald Němec.

Jak funguje právo? Takovou věc přibližuje dětem projekt Advokáti do škol, jehož duchovním otcem je Ronald Němec z...

Najdete na iDNES.cz