Končící politici se z radnic vracejí k práci ve firmách i ve škole

  9:11aktualizováno  9:11
Zpět do běžného života se po volbách vracejí politici, kteří místa na radnicích musejí uvolnit jiným. V krajském městě jsou to čtyři lidé, v Chebu tři. V Sokolově si jen vymění místa.

Primátor Petr Kulhánek končí po dvou volebních obdobích na karlovarské radnici. Co přesně bude dělat, ještě neprozradil. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Osm let. Tak dlouho byli ve vedení krajského města primátor Petr Kulhánek a jeho náměstek Jiří Klsák z Karlovarské občanské alternativy (KOA). Ve volbách se jí ale podařilo získat jen pět mandátů a KOA odchází do opozice. Spolu s ní opouštějí radnici i oba politici.

Co přesně bude končící primátor dělat, ještě neprozradil. Do politiky přišel z rodinného vydavatelství, které ale coby primátor prodal.

„Zatím se soustředím na rozpočet a předání agendy. V mezidobí ke mně putují nějaké možnosti, ale řešit to budu až v listopadu. Určitě bych rád zůstal v Karlových Varech,“ uvedl Petr Kulhánek.

V jiné situaci je archeolog Jiří Klsák, který do funkce přišel z karlovarského muzea. Od prvního prosince se do něj zase vrací. „Budu tam působit na poloviční úvazek na dobu určitou, zatím do roku 2020. Hodlám se věnovat občanským aktivitám,“ uvedl.

Zároveň podotkl, že poloviční úvazek vítá, neboť zůstává stejně jako primátor nejen karlovarským, ale také krajským zastupitelem. Očekává, že díky tomu dostane časový prostor na plnění povinností souvisejících s angažmá v obou zastupitelstvech.

Konec s politikou a zpátky do firmy

Ani zastupitelské křeslo už ovšem nepatří náměstkovi Čestmíru Bruštíkovi, který do politiky vstoupil původně za ANO, poté působil v klubu Volných. Před volbami se stal lídrem uskupení PRO zdraví a sport, které ovšem voliče nijak nenadchlo. „Vracím se do své firmy a budu sledovat politické dění. Uvidíme, co bude do budoucna,“ řekl.

Stejně jako on končí s politickým angažmá také náměstek Michal Riško z ČSSD. Ani sociální demokracie se do karlovarského zastupitelstva neprobojovala.

„Co se týče mého soukromého života, vracím se do firmy, ve které pracuji už deset let,“ oznámil.

Společnost se podle něj zabývá oblastí realit a účetnictví. Ve veřejném životě chce působit coby člen Červeného kříže.

Výsledky voleb v Karlových Varech najdete zde

Politici ale neodejdou z radnice s prázdnou. Čeká na ně odchodné v celkové hodnotě 1,3 milionu korun. „Rozpočet města samozřejmě s touto částkou počítá, musel zahrnovat rezervu pro případ, že volbami nového zastupitelstva a následným zvolením nových členů vedení mohou jejich funkce skončit,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Podle zákona o obcích náleží primátorovi Karlových Varů odměna 79 tisíc korun, náměstkovi 69 tisíc korun. Zákon přihlíží též k počtu let, po které své funkce vykonávali.

„Maximálně se však započítává pět let, plus jedna,“ přiblížil Jan Kopál. V případě primátora a Jiřího Klsáka tak půjde o šest měsíčních odměn, u Michala Riška o dvě a Čestmíra Bruštíka o pět, pokud mu funkce zanikne po 5. listopadu.

Zpět do ředitelny

V Chebu se bývalý starosta Zdeněk Hrkal (ANO) vrací na post ředitele Střední zdravotnické a vyšší odborné školy v Chebu. Zkušenosti s vedením školy má už od roku 1997, kdy nastoupil jako zástupce tehdejší ředitelky. V roce 2000 pak vedení školy převzal a vytrval zde až do listopadu 2016, kdy nahradil chebskou místostarostku Danielu Seifertovou z ANO, která uspěla ve volbách do krajského zastupitelstva a ze svého postu odstoupila.

Ustál i zemětřesení na radnici na začátku roku 2017, kdy zastupitelé odvolali v souvislosti s kauzou ROP Severozápad dosavadního starostu Petra Navrátila (ČSSD), kterého nahradil Antonín Jalovec z Volby pro město (VPM).

Na svém místě vydržel i během loňského prosince, kdy přišly další změny a zastupitelé starostu Antonína Jalovce a místostarostku Gabrielu Lickovou odvolali. V zápětí se volil nový starosta, kterým se stal právě Zdeněk Hrkal. V roli místostarostů jej doplnili Eva Horná (ČSSD) a Michal Pospíšil (ODS). Oba teď rovněž čeká odchod.

Místostarostka Eva Horná má v plánu zamířit do okresní kanceláře ČSSD, kde pracovala jako administrativní pracovnice předtím, než ji zastupitelé poslali na radnici. V průběhu svého působení v nejužším vedení města Chebu se věnovala zejména problémům v sociální oblasti.

V Sokolově si dosluhující starosta Jan Picka (ČSSD) novou práci hledat nemusí. Na radnici totiž zůstane na postu místostarosty. Do jím uvolněného křesla usedne stávající místostarostka Renata Oulehlová (ANO). Karel Jakobec (Hnutí pro město Sokolov) zůstane i pro další čtyři roky místostarostou. Zároveň působí coby krajský radní pro životní prostředí.

Autoři: , ,

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Za internaci dostal důchodce odškodnění 72 korun měsíčně. Je za ně rád

Dvaadevadesátiletý Joseph Peterson (vlevo) s advokátem Lubomírem Müllerem,...

Dvaadevadesátiletému Josephu Petersonovi z Chebska se podařilo jako prvnímu dosáhnout spravedlivějšího odškodnění za...

Další z rubriky

Benefity pohodlnosti nemáme, budova je stará, říká šéf Alžbětiných lázní

Václav Benedikt, předseda představenstva akciové společnosti Alžbětiny Lázně

Alžbětiny lázně, neboli Lázně V, jsou jednou z dominant centra Karlových Varů. Bohužel dominantou, na kterou nemůže být...

Za internaci dostal důchodce odškodnění 72 korun měsíčně. Je za ně rád

Dvaadevadesátiletý Joseph Peterson (vlevo) s advokátem Lubomírem Müllerem,...

Dvaadevadesátiletému Josephu Petersonovi z Chebska se podařilo jako prvnímu dosáhnout spravedlivějšího odškodnění za...

Sokolovsko hledá vize pro dobu pouhelnou, potřebuje hlavně pracovní místa

Sokolovská uhelná - lom Jiří.

Karlovarský kraj chce získat přednostní péči státu a Evropské komise. Rád by nabídl přeměnu Sokolovska související s...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz