Nemocný Honzík je malý bojovník. Čeká ho už druhá operace srdce

  20:20aktualizováno  20:20
Na první pohled je Honzík Effenberger z Velkého Rybníka na Karlovarsku kluk jako každý jiný. Je živý a stále mluví. Takže by nezasvěcený člověk řekl, že vidí zdravé dítě. Na druhý pohled to má dvouletý chlapec vzhledem k srdečním potížím o dost složitější.

Jen několik dní po svém narození podstoupil Honzík Effenberger kvůli komplexní srdeční vadě náročnou operaci. Trvala devět hodin. Nyní jsou mu dva roky a potřebuje vyměnit umělé tepny za prasečí. Aby po této operaci nenastaly kvůli infekci komplikace, musí mít doma čističku vzduchu s regulací teploty. Honzíkovi rodiče doufají, že čističku koupí z výtěžku sbírky na víčka a z benefice.

Chlapci se rychle mění tlak, takže zejména ve vedru omdlívá. Nesmí do kolektivu. Kdyby tam chytil třeba silnější angínu nebo chřipku, mohla by jej nemoc zabít. A hlavně, na rozdíl od zdravých dětí jej čeká zhruba do roka náročná operace.

„Kluk může na operaci jít, až bude vážit patnáct kilogramů. Pak jej čeká tříměsíční pobyt v nemocnici. Bez operace by nemocné srdce neutáhlo okysličování mozku a došlo by k retardaci a demenci. Lékaři při operaci vyndají umělé tepny a nahradí je prasečími, které budou s dítětem růst,“ vysvětlila Honzíkova maminka Eva Melicharová.

Podruhé musel Honzík znovu pod nůž, když mu byly tři měsíce. Operace trvala pět hodin. Lékaři při ní diagnostikovali srdeční vadu podrobně takto: koartace aorty, velký komorový defekt, menší pravá komora, aortální stenóza subvalvární, hypoplazie aortálního oblouku. A popsali ještě další problémy.

Doma zjednodušeně říkají, že má půlku srdce propojenou tepnami přes plíce přímo s mozkem. A co je hlavní, transplantace srdce je kvůli této anomálii vyloučená. Honzík také nemůže jen tak jít k zubaři, protože při zákroku hrozí vykrvácení. Musí mít připravenou krev na transplantaci. Vykrvácení hrozí i při větší tržné ráně.

Potřeba bude také specializovaná pedagožka

Čistička vzduchu přijde na dvacet tisíc korun. Další finanční položkou je pooperační ozdravný pobyt v lázních a náklady na specializovanou pedagožku, která by za Honzíkem docházela. „Já třeba můžu získat kvalifikaci asistenta - pedagoga. Ale ministerstvo školství to nedovolí z morálního hlediska, protože jsem matka a vše bych neviděla objektivně,“ vysvětlila maminka Eva Melicharová.

Spolu s Honzíkovým otcem Janem Effenbergerem přišli o šedesát tisíc korun na injekci, která zabraňuje infekci v srdci. Pojišťovna totiž tuto částku hradí jen do dvou let věku dítěte. V tomto případě to bylo do 3. března 2015. Jenže Honzík měl kvůli infekci naordinovaná antibiotika. A termín 4. března, kdy už byl kluk zdravý, pojišťovna neakceptovala. Takže se rodiče pomalu připravují, že injekci zaplatí ze svého.

Ke splnění rodinného snu - udělat synovi pokojíček se speciální čističkou vzduchu - chce pomoci i Michaela Moisesová z Ostrova. Organizuje už čtvrtou sbírku na víčka od PET lahví, džusů a máchadel. Jde i o kovová víčka od piva, limonád a přesnídávek. Víčka mohou lidé posílat na adresu Michaela Moisesová, Družební 1323, 363 01 Ostrov. Anebo je donést přímo do hroznětínské knihovny. Jedinou podmínkou je, aby nebyla kovová a plastová víčka pohromadě.

„Pani Moisesová umí překlopit víčka na peníze. Dobrou duší při organizování sbírky víček je i naše knihovnice Vendula Zábelová,“ vysvětlil Zdeněk Janský. Je místostarostou Hroznětína, pod který patří Velký Rybník. O Honzíkovi říká, že je bojovník, který však potřebuje pomoc. Nabídlo ji také město. Na finanční výpomoc pod svojí záštitou zřídilo přímo pro Honzíka transparentní bankovní účet. Vítána je každá koruna.

A další peníze by mohl přinést Benefiční den s Honzíkem. Dne 13. června jej pořádá Město Hroznětín a Osadní výbor Velký Rybník. Program začne na pláži rybníka v půl jedenácté dopoledne a skončí půl hodiny před půlnocí. První akcí je mistrovství republiky v triatlonu. Předjednaná je účast Lukáše Bauera, odpoledne přijedou dobrovolní hasiči z nedaleké Staré Role i klub motorkářů. V půl třetí začne autogramiáda hokejistů Energie Karlovy Vary.

„Navíc šikovní lidé v Hroznětíně vyrobí, co umí. Dárkové předměty prodají při benefici ve stánku za symbolické ceny,“ uvedl místostarosta Zdeněk Janský.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Městští architekti chtějí manuál pro veřejná karlovarská prostranství

Petr Kropp, hlavní architekt Karlových Varů.

První rok existence má za sebou Kancelář architektury města Karlovy Vary. V jejím čele stojí architekt Petr Kropp,...

Krušné hory se loučí se sezonou, přesto stále lákají na sjezdovky i běžky

Na Plešivci zůstává díky dobrým podmínkám v provozu sjezdovka Milena, Aida i...

Skiareály v Krušných horách mají před sebou poslední dny až týdny provozu, přestože některé stále lákají na skvělé...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Najdete na iDNES.cz