Lyžařský areál na Plešivci otevřou včas, ale bez dotací z Unie

  18:39aktualizováno  18:39
Zatímco všichni ostatní příjemci dotací už po odblokování operačního programu ROP Severozápad peníze na své projekty dostávají, investoři lyžařského areálu v krušnohorském Plešivci musejí výstavbu dál financovat jen ze svých zdrojů. Policie totiž řeší trestní oznámení související s projektem.

Podpěry pro všechny tři plánované lanovky na Plešivci letos v červenci instalovala helikoptéra. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zablokované dotace z Unie stavbu skiareálu v krušnohorském Plešivci komplikují. Prosincový termín otevření areálu ale musí firma dodržet. Chybějící stamiliony dá proto ze svého.

Plány stále počítají s tím, že se tři čtyřsedačkové lanovky u čtyř nových sjezdovek v trojúhelníku Plešivec - Abertamy - Pstruží rozjedou před koncem letošního roku.

O první část přidělených dotací ve výši 202 milionů korun na dokončení akce se chystal investor požádat v uplynulých dnech. "Protože na nás někdo loni podal anonymní trestní oznámení, dotaci teď nemůžeme dostat," řekl manažer investorské společnosti HR Agency Petr Voráček.

Lidé z Drážního úřadu v těchto dnech na Plešivci a okolí provádějí zátěžové a další zkoušky na lanovkách, které už fungují. Finišuje se také na odbavovacím systému lanovek a zasněžování.

"Žádné zpoždění si nemůžeme dovolit. Pokud areál včas neotevřeme a nezafinancujeme všechny náklady, tak nesplníme podmínky pro čerpání dotací z Regionálního operačního programu. Tím pádem bychom nesplnili jeho podmínky a nedostali žádné peníze. Všechno nyní financujeme z vlastních zdrojů," sdělil Petr Voráček.

Je to likvidace konkurence, myslí si starosta

Všichni ostatní příjemci dotací už po odblokování operačního programu finance na své projekty dostávají. "Na účet přišly první peníze - 1,58 miliardy korun - od doby, kdy byl program zablokovaný," oznámil v úterý předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Petr Navrátil.

Potvrdil, že pokud je příjemce dotací vyšetřovaný policií, je proplácení dotací pozastaveno. Nejhorší je podle Petra Navrátila čekání na rozhodnutí policie. Jestliže by zjistila nějaké provinění, mohou být společnosti dotace odebrány a peníze má šanci získat někdo jiný.

"Jakmile se ale věc táhne léta, tak se příjemce dotací může dostat do existenčních problémů, i když je nevinný. Ale své miliony už neuvidí, protože je nebude z čeho dát."

Starosta Abertam Zdeněk Lakatoš si myslí, že anonymy slouží k likvidaci konkurence. "Udání někdo neustále posílá. Kvůli skiareálu je jich spousta a stále se stupňují. Jeden nepodložený anonym kvůli Plešivci nedávno šetřilo i ministerstvo životního prostředí. Úřady či ministerstvo věc uzavřou do dvou měsíců a je klid. Jenže s HR Agency se všechno táhne. Policii jsem předával podklady o pronájmech pozemků, protože si nějaký anonym vymyslel, že město dává své pozemky zadarmo," sdělil starosta.

Karlovarské státní zastupitelství podle informací MF DNES zmíněné trestní oznámení na firmu HR Agency odložilo. Náměstkyně okresního zástupce však ve čtvrtek neměla k dispozici příslušný spis. Slíbila, že vše prověří později.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Malé průmyslové zóně v Karlových Varech překážejí rozpadlé garáže

Komplex zrušených a polorozbořených garáží v Jabloňové ulici čeká demolice.

Jen pomalu se daří naplňovat dlouholetý záměr Karlových Varů vybudovat v areálu garáží v Jabloňové ulici jakousi...

Další z rubriky

Vary nemají páku na hlučné kluby v centru, nadějí je pražská vyhláška

Třída T. G. Masaryka v Karlových Varech.

Omezovat provozní dobu nočních podniků v Karlových Varech není za současného stavu legislativy možné. Tak zní ve...

Lidé mohou na internetu hlasovat pro nejlepší stavbu Karlovarského kraje

Oprava Goethovy vyhlídky v Karlových Varech

Úprava Karlovarského městského divadla, rekonstrukce historických prostor jáchymovské radnice a koridoru ostrovského...

Památným stromem se v Sokolově stal dub letní, který roste u chemičky

Novým památným stromem se stal dub letní rostoucí u sokolovské chemičky.

Už dlouhé desítky let tvoří zajímavý kontrast mezi přírodou a průmyslem. Dub letní, který se letos stal dalším památným...

Najdete na iDNES.cz