Studenti si vyzkoušeli policejní přijímačky, neodradil je ani běh v mrazu

  • 0
Více než padesát studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol z Karlovarského kraje si vyzkoušelo, zda by měli šanci dostat se k policii. V rámci workshopu přímo v sídle krajského policejního ředitelství si vyzkoušeli testy pro uchazeče.

Aby uspěli, museli prokázat i rychlost v člunkovém běhu a motorickou zdatnost ve dvouminutovém cvičení, udělat minimálně 18 poctivých kliků a uběhnout kilometr pod 5,15 minuty. Výsledky bude policie nyní vyhodnocovat.

„Bylo to hodně náročné. Pracovat u policie ale byl vždy můj sen,“ svěřil se zadýchaně po absolvování fyzické části přijímaček nanečisto Petr Muck z Klášterce nad Ohří.

Jeho sen je na hony vzdálený oboru, který studuje na ostrovské průmyslovce. „Budu ajťák,“ potvrdil student. I když se podle svých slov bude hned po střední škole k policii hlásit, řady strážců zákona v regionu nedoplní. Chystá se totiž přestěhovat na Moravu.

„Dnešní workshop je propagační a náborovou akcí. Naši personalisté objížděli střední školy v celém Karlovarském kraji, kde studenty seznamovali s možností uplatnění u policie. Ti, kteří projevili zájem z Karlovarska a Sokolovska, si mohli vyzkoušet nanečisto přijímací řízení dnes v Karlových Varech. Pro chebské školy bude připravena podobná akce na 27. březen na ISŠT Cheb a v květnu pak na Gymnázium v Chebu,“ uvedl policejní mluvčí Michal Žáček.

Kdo se upíše policii na šest let, dostane přes sto tisíc

Na zájemce čekaly fyzické testy, zkrácená verze psychotestů i prohlídka výzbroje a výstroje policistů.

„Ti, kteří uspějí ve fyzických testech, získají osvědčení o absolvování testů tělesné zdatnosti. Toto osvědčení bude platné pro zahájení přijímajícího řízení až do konce letošního roku a jejich držitelé již nebudou muset znovu testy fyzické zdatnosti absolvovat,“ upřesnil mluvčí.

V Karlovarském kraji v současné době chybí 110 uniformovaných strážců zákona. Tuto „díru“ by mohli vyplnit právě čerství absolventi středních škol. O tom, že ti, kteří v úterý dorazili, to myslí vážně, svědčí i fakt, že je neodradilo ani mrazivé počasí, v němž museli absolvovat kilometrový běh.

„Ohlas byl nad očekávaní dobrý. Je vidět, že mladé netáhnou pouze počítače,“ zhodnotil účast Michal Žáček.

Policie se snaží nepříznivý trend zvrátit všemi možnými způsoby. Jedním z nich je i náborový příspěvek, který v Karlovarském kraji činí 110 tisíc korun. Nárok na něj má ovšem pouze ten, kdo se policii „upíše“ minimálně na šest let.

„Vyplacený jej dostane jednorázově po šestiměsíční zkušební době,“ dodal policejní mluvčí.