Kontroly u lékaře lidé často podceňují, mohou ale zachránit život

  15:22aktualizováno  15:22
Většina lidí v Karlovarském kraji ignoruje pravidelné kontroly u lékaře. Cestu na preventivní prohlídku si v uplynulých dvou letech udělali jen čtyři pacienti z deseti. Nejčastější výmluva pacientů zní: nemáme čas. Připravují se o vyšetření, které může zachránit život.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nejen chirurgové nebo lékaři ARO mohou zachraňovat životy, umějí to i praktičtí lékaři. Jenže lidé se k nim v Karlovarském kraji příliš nehrnou.

Na co máte nárok

Preventivní prohlídka u praktického lékaře by měla mimo jiné zahrnovat:

  • změření krevního tlaku
  • zjištění indexu tělesné hmotnosti
  • orientační vyšetření zraku a sluchu
  • vyšetření moči diagnostickým papírkem
  • zhodnocení onkologických rizik (vyšetření kůže, případně vyšetření per rectum; u mužů při zvýšeném riziku klinické vyšetření varlat, u rizikových žen od 25 let klinické vyšetření prsů)
  • laboratorní vyšetření koncentrace cholesterolu (při první všeobecné preventivní prohlídce a pak ve 30, 40, 50 a 60 letech)
  • laboratorní vyšetření glykémie (při první všeobecné preventivní prohlídce a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech)
  • EKG (ve věku 40 let a dále ve čtyřletých intervalech)

„Na pravidelné preventivní prohlídky k praktickému lékaři tam chodí méně než 40 procent lidí,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Vycházel z analýzy pojišťovny, která registruje bezmála šest milionů obyvatel republiky.

Velké rozdíly jsou přitom mezi jednotlivými kraji. Ten náš, Karlovarský, se dělí o 6. až 7. místo s krajem Pardubickým. O zdraví nejvíce dbají v Olomouckém kraji. Na předposledním 13. místě je Plzeňský kraj, kde si s preventivními prohlídkami nedělají hlavu celé 2 třetiny lidí. Neuznávají tak svůj zákonný nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u praktického lékaře.

Podle praktické lékařky Libuše Kuželové, která má ordinaci v Dalovicích u Karlových Varů, se pacienti nejvíce vymlouvají na nedostatek času. „Lidé jsou příliš zaměstnaní a ne vždy dostanou v práci na preventivní prohlídku volno. Musejí přijít ráno na lačno. Dělají se i odběry krve. Takže je těžké pacienty do ordinace dostat. Vidím to například na profesionálních řidičích, kteří jezdí i do zahraničí,“ řekla lékařka.

Nechce ale házet všechny své pacienty do jednoho pytle. Má totiž pacienty, kteří jsou za pozvání na preventivní prohlídku rádi. Pojišťovna ji platí jednou za dva roky.

V ordinaci Libuše Kuželové čeká příchozí také vyšetření prostaty. Tak se u mužů zhruba jednou až dvakrát za rok přijde při preventivní prohlídce na rakovinu. Platí to i o nově zjištěné cukrovce anebo o onemocnění jater. Ty se příliš klinicky neprojevují.

„Pak se dozvím, že pacient prodělal v dětství žloutenku a potom už nebyl kontrolovaný. Takže periodické prohlídky mají určitě smysl,“ upozorňuje lékařka. A její kolegové ze západních Čech přidávají další případy z praxe. Pacientovi například při vyšetření EKG zjistili jizvu po infarktu, o kterém nevěděl. A po kardiologickém vyšetření pacient zamířil rovnou na operaci srdce, při které dostal bypass.

Někteří zaměstnavatelé posílají své pracovníky na preventivní prohlídky. Byl to i případ muže v aktivními věku. Přišel do ordinace s tím, že jenom potřebuje potvrzení. Lékařka mu ale řekla, že u ní dlouho nebyl, a tak ho podrobně vyšetří. Nahmatala mu při vyšetření konečníku karcinom tlustého střeva.

Praktický lékař Josef Košťál z karlovarské čtvrti Stará Role má systém dvakrát a dost. „Aktivně si pacienty zvu. Když nepřijdou, tak je ještě jednou zkontaktuji. Ale potřetí už ne. Každý je svého zdraví strůjcem,“ vysvětlil lékař.

Preventivní prohlídku s úsměvnou nadsázkou přirovnal k technické prohlídce automobilu. Jen místo závad se zjišťují skryté nemoci.

Autoři: ,

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Řidička vrazila s autem do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon

Řidička vjela s fabií do vchodu domu v Karlových Varech.

Do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon, nabourala řidička v Karlových Varech. Žena nejprve vjela s fabií na...

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Násilník zaútočil na muže nožem, bodal jej do hrudníku a pořezal na hlavě

Ilustrační snímek

Kriminalisté vyšetřují pokus o vraždu v Dolním Žandově na Chebsku. Jeden muž tam po hádce zaútočil nožem na druhého a...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ MANAŽER – AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz