Záchranáře na Chebsku uvěznila ledovka, holčička se narodila v sanitce

  10:26aktualizováno  10:26
Dramatické chvíle prožili záchranáři, kteří při páteční ledovce na Chebsku vezli do porodnice rodičku. Zatímco obvykle stíhají nastávající maminku dopravit do nemocnice včas, tentokrát jim plány zkřížilo počasí a děťátko přišlo na svět v sanitce.

Záchranáři to kvůli ledovce nestihli do porodnice, v jejich sanitce přišla na svět zdravá holčička. | foto: ZZS Karlovarského kraje

Vše začalo v půl osmé ráno, kdy Karlovarský kraj pokryla ledovka. Záchranáři měli stejně jako hasiči a policisté spoustu práce s dopravními nehodami i zraněnými chodci.

„Takové dny jsou i pro záchranku velice náročné. Operační středisko přijímalo na tísňové lince 155 jeden hovor za druhým, a pokud se nejednalo o dopravní nehodu, hlásili lidé pády chodců mnohdy i s komplikovaným zraněním,“ popsala páteční ráno mluvčí krajské záchranné služby Petra Bakurová.

Výjezdy se podle ní oproti jiným dnům zdvojnásobily. Všichni měli napilno a navíc se záchranáři museli potýkat se stejným problémem jako většina řidičů, i jim to na ledě klouzalo, museli jet pomaleji, zůstávali uvězněni v kolonách nebo na neprůjezdné silnici.

„A tehdy se mezi ostatními tísňovými výzvami ozvalo další zvonění. Operátorka Naďa přijala hovor a na druhém konci se ozval mužský hlas: ‚Dobrý den, žena mi asi začala rodit, má kontrakce‘,“ pokračovala ve vyprávění Bakurová.

Porod není pro záchranáře nikdy jednoduchý. Ve většině případů ale stihnou rodičku dovézt do nemocnice a dítě přijde na svět až tam.

„Kontrakce byly po pěti minutách a plodová voda neodtekla. Řidič-záchranář Rosťa a záchranářka Jana na místo dorazili po pěti minutách od volání. Zdálo se, že maminku opět do nemocnice stihneme dovézt, byla to necelá půlhodinka. Počasí tento plán ale překazilo. V půlce cesty do chebské nemocnice zůstala sanita zablokovaná na nesjízdné silnici. Miminko však trvalo na tom, že už chce na svět, a tak se porod rozjel,“ popsala mluvčí.

A tak dvacetiletá maminka začala rodit na křižovatce u odbočky na Milíkov nedaleko Dolního Žandova. Na oba záchranáře ale čekala ještě jedna, tentokrát už poslední komplikace.

Operátorka záchranky sháněla sypač, aby sanitce ošetřil silnici

„Když už je porod v běhu, přivolávají si vždy na místo lékaře, což udělali i tentokrát. Lékařka s řidičem jim vyjeli pomoci, ale i oni zůstali zablokováni, tentokrát na sjezdu z dálnice. Maminka začala rodit a záchranářům tak nezbylo nic jiného, než miminko porodit v sanitním voze,“ uvedla Bakurová a doplnila, že zdravotníci jsou pro tyto případy vyškoleni.

Porod nebyl nijak problémový a na svět přišla zdravá holčička. Poté bylo nutné maminku i miminko co nejrychleji dopravit do nemocnice.

Přestože bylo o obě postaráno a holčička byla zabalená do termofolie, nikdo nechtěl nic riskovat. Zatímco posádka vozu pečovala o maminku a dítě, operátorka linky 155 sháněla sypač, který přijede ošetřit nesjízdnou silnici.

„Čekání se i přes rychlou odezvu silničářů protáhlo, ale holčičku i maminku jsme zdravé a v pořádku předali personálu chebské nemocnice,“ uzavřela mluvčí záchranářů.

Ledovka záchranáře uvěznila u odbočky na Milíkov nedaleko Dolního Žandova.

Ledovka záchranáře uvěznila u odbočky na Milíkov nedaleko Dolního Žandova.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Vyběhli z trabantu k hranici, ale neuspěli. První nyní dosáhl rehabilitace

Peter Pietruschinski, Joachim Ernst a Jürgen Seifert u chebského okresního...

Před chebským soudem zazněl další příběh Němců, kteří se přes bývalé Československo snažili utéct na Západ. Cesta tří...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Najdete na iDNES.cz