Záchranáře na Chebsku uvěznila ledovka, holčička se narodila v sanitce

  10:26aktualizováno  10:26
Dramatické chvíle prožili záchranáři, kteří při páteční ledovce na Chebsku vezli do porodnice rodičku. Zatímco obvykle stíhají nastávající maminku dopravit do nemocnice včas, tentokrát jim plány zkřížilo počasí a děťátko přišlo na svět v sanitce.

Záchranáři to kvůli ledovce nestihli do porodnice, v jejich sanitce přišla na svět zdravá holčička. | foto: ZZS Karlovarského kraje

Vše začalo v půl osmé ráno, kdy Karlovarský kraj pokryla ledovka. Záchranáři měli stejně jako hasiči a policisté spoustu práce s dopravními nehodami i zraněnými chodci.

„Takové dny jsou i pro záchranku velice náročné. Operační středisko přijímalo na tísňové lince 155 jeden hovor za druhým, a pokud se nejednalo o dopravní nehodu, hlásili lidé pády chodců mnohdy i s komplikovaným zraněním,“ popsala páteční ráno mluvčí krajské záchranné služby Petra Bakurová.

Výjezdy se podle ní oproti jiným dnům zdvojnásobily. Všichni měli napilno a navíc se záchranáři museli potýkat se stejným problémem jako většina řidičů, i jim to na ledě klouzalo, museli jet pomaleji, zůstávali uvězněni v kolonách nebo na neprůjezdné silnici.

„A tehdy se mezi ostatními tísňovými výzvami ozvalo další zvonění. Operátorka Naďa přijala hovor a na druhém konci se ozval mužský hlas: ‚Dobrý den, žena mi asi začala rodit, má kontrakce‘,“ pokračovala ve vyprávění Bakurová.

Porod není pro záchranáře nikdy jednoduchý. Ve většině případů ale stihnou rodičku dovézt do nemocnice a dítě přijde na svět až tam.

„Kontrakce byly po pěti minutách a plodová voda neodtekla. Řidič-záchranář Rosťa a záchranářka Jana na místo dorazili po pěti minutách od volání. Zdálo se, že maminku opět do nemocnice stihneme dovézt, byla to necelá půlhodinka. Počasí tento plán ale překazilo. V půlce cesty do chebské nemocnice zůstala sanita zablokovaná na nesjízdné silnici. Miminko však trvalo na tom, že už chce na svět, a tak se porod rozjel,“ popsala mluvčí.

A tak dvacetiletá maminka začala rodit na křižovatce u odbočky na Milíkov nedaleko Dolního Žandova. Na oba záchranáře ale čekala ještě jedna, tentokrát už poslední komplikace.

Operátorka záchranky sháněla sypač, aby sanitce ošetřil silnici

„Když už je porod v běhu, přivolávají si vždy na místo lékaře, což udělali i tentokrát. Lékařka s řidičem jim vyjeli pomoci, ale i oni zůstali zablokováni, tentokrát na sjezdu z dálnice. Maminka začala rodit a záchranářům tak nezbylo nic jiného, než miminko porodit v sanitním voze,“ uvedla Bakurová a doplnila, že zdravotníci jsou pro tyto případy vyškoleni.

Porod nebyl nijak problémový a na svět přišla zdravá holčička. Poté bylo nutné maminku i miminko co nejrychleji dopravit do nemocnice.

Přestože bylo o obě postaráno a holčička byla zabalená do termofolie, nikdo nechtěl nic riskovat. Zatímco posádka vozu pečovala o maminku a dítě, operátorka linky 155 sháněla sypač, který přijede ošetřit nesjízdnou silnici.

„Čekání se i přes rychlou odezvu silničářů protáhlo, ale holčičku i maminku jsme zdravé a v pořádku předali personálu chebské nemocnice,“ uzavřela mluvčí záchranářů.

Ledovka záchranáře uvěznila u odbočky na Milíkov nedaleko Dolního Žandova.

Ledovka záchranáře uvěznila u odbočky na Milíkov nedaleko Dolního Žandova.

Autor:

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Lidé z chebské čtvrti Háje se poprvé projdou po opravené lávce

Téměř po roce se ve čtvrtek po rekonstrukci otevírá lávka do chebské čtvrti...

Lávka do Hájů se po téměř po roce otevírá pro pěší. Obyvatelé chebské čtvrti se po několika měsících dostanou nejkratší...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Najdete na iDNES.cz