Sociální demokraté dostanou na cestu do krajské opozice odměnu

  8:54aktualizováno  8:54
Osm let byli součástí karlovarské krajské koalice sociální demokraté. Nyní je čeká opoziční role. Ze své kanceláře na krajském úřadu se odstěhuje hejtman Martin Havel, jeho první náměstek Jakub Pánik, radní pro školství Edmund Janisch a náměstek pro sociální oblast Miloslav Čermák. A neodejdou s prázdnou.

Hejtman Martin Havel je jedním z čtyř politiků ČSSD, kteří na krajském úřadu končí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Právě posledně jmenovaný politik byl v křesle ze všech svých kolegů nejdéle.

„Osm let jsem dělal náměstka pro sociální oblast, dva roky jsem k tomu měl ještě zdravotnictví. Ve funkci jsem od 13. listopadu 2008 a vypadá to, že zhruba ke stejnému datu také skončím,“ řekl Miloslav Čermák.

Nezaměstnaným ale určitě nezůstane. Dostal už několik pracovních nabídek. „Budu všechny zvažovat, postupně si je vyhodnocuji,“ řekl.

Kdo končí na krajském úřadě

Martin Havel - hejtman
V čele kraje stojí od loňského března. Vystřídal bývalého hejtmana za ČSSD Josefa Novotného. Předtím působil jako jeho náměstek. Je advokátem.

Jakub Pánik - hejtmanův náměstek pro dopravu a zdravotnictví
Ve funkci je rovněž od loňského března. Předtím byl krajským zastupitelem, věnoval se stavebnictví.

Miloslav Čermák - hejtmanův náměstek pro sociální oblast
Ve funkci je od roku 2008, předtím působil jako stavební technik a specialista v oboru bezpečnosti.

Edmund Janisch - krajský radní pro školství
Je dlouholetým členem ČSSD, vykonával již řadu politických funkcí. Pracoval jako středoškolský učitel, později jako ředitel obchodní akademie.

Ostatní tři politici na rozdíl od něj nic vyhodnocovat nemusejí. O tom, co budou dělat, mají jasno.

„Mám velmi konkrétní plán, čím se budu zabývat po ukončení svého angažmá uvolněného politika. Jsem ale bývalý muzikant a muzikanti vždycky říkají, že něco nechtějí zakřiknout,“ naznačil Martin Havel.

Víc neprozradil kromě toho, že hrou na bicí ani klavír se živit nehodlá. Pokud by budoucí zaměstnání uvedl, nebylo by to podle něj seriózní vůči jeho budoucímu spolupracovníkovi. „Není na tom ale nic tajemného, jedná se jednoznačně o soukromý sektor,“ řekl.

Martin Havel působil v krajské radě ještě během předchozí koalice mezi ČSSD a KSČM. Po koaliční roztržce ale funkci složil a vrátil se ke své původní profesi, což je advokacie. Že se k ní vrátí znovu, nevyloučil.

Vicehejtman Jakub Pánik se z krajského úřadu vrhne rovněž do soukromého sektoru a vrátí se k podnikání ve stavebnictví. „Svým způsobem jsem rád, že budu moci rozvíjet své aktivity i na území Karlovarského kraje,“ prozradil. Do doby, než se stal náměstkem, prý nikdy nepředpokládal, že někdy bude v uvolněné politické funkci.

„Chtěl jsem si to vyzkoušet. Je to super zážitek na celý život a jsem strašně rád, že jsem s těmi všemi lidmi na kraji mohl spolupracovat,“ zhodnotil.

Plány má i končící radní pro školství Edmund Janisch. „Chtěl bych být ve školské komisi a rozvíjet své vztahy s michiganskou univerzitou,“ řekl. Spolupracoval s ní, když organizoval výměnné pobytu studentů.

Na zvolení nové vlády kraj už několik dní čeká. Zatím totiž není vypořádaná poslední námitka na neplatnost voleb. „Slibuji, že jakmile obdržím usnesení soudu, respektive zjistím, že soud rozhodl a byla zamítnutá stížnost na neplatnost voleb, svolám v prvním možném termínu ustavující zastupitelstvo,“ řekl hejtman. Nejzazším termínem je 25. listopad.

Všem čtyřem politikům náleží podle zákona odměna po skončení funkčního období, a to ve výši dosavadní měsíční odměny. Vyplácí se tři měsíce od konání krajských voleb, neboť nikdo z nich nebyl znovu zvolen do uvolněné funkce.

V případě hejtmana to je 86 467 korun, náměstci Jakub Pánik a Miloslav Čermák dostanou 78 515 korun a radní Edmund Janisch 63 100 korun.

Z devítičlenné rady vykonávali kromě sociálních demokratů všichni své funkce jako „neplacení“. Na svém místě - nyní ale již na plný úvazek, zůstane jediný politik, a to Dalibor Blažek z Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM). Ponechá si resort majetku.

Jeho kolegové Petr Zahradníček z TOP 09 a Jiří Červenka z ODS budou nadále ve vedení svých měst, tedy Lokte a Aše.

Radní pro životní prostředí Josef Hora z HNHRM se z 15. místa kandidátky do zastupitelstva neprobojoval a radní pro vnitřní záležitosti a management Petr Šindelář z ODS již nekandidoval.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Architekti chtějí u Tržnice náměstí. Už je pozdě, vzkazují Vary

Do plánované rekonstrukce terminálu Tržnice v Karlových Varech promluvila Kancelář architektury města. Zástupci radnice...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Mariánskolázeňský dům Mercur nemá vlastní kuchyň, nejspíš skončí

Ministerstvo vnitra chce závěrem letošního roku ukončit provoz lázeňského domu Mercur na dohled od kolonády v...

Alžbětiny lázně jsou v krizi, nemají na výplaty. Město jim pošle peníze

Do ekonomické krize se dostala akciová společnost Alžbětiny lázně, které jsou posledním lázeňským městským zařízením v...

Zadlužená Bublava už má na účtu ze sbírky dost peněz na první splátku

Důvod k radosti má zadlužená Bublava na Sokolovsku. Kraj letos v dubnu vyhlásil ve prospěch této krušnohorské obce...

Kdo nabídne víc, bydlí. Sokolov přidělí byty seniorům obálkovou metodou

Více než tři stovky sociálních malometrážních bytů pro seniory a nově i 17 nadstandardních jednotek v objektu bývalých...

Najdete na iDNES.cz