Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Kostel v Paliči už není ruina, opravený svatostánek může stát dalších sto let

  10:20
Opuštěný, rozkradený, pobořený a zralý na demolici. Tak před několika lety vypadal kostel sv. Anny v Paliči. Dnes už je situace jiná. Svatostánek do dálky svítí novou fasádou a střechou. Za opravami, které i nadále pokračují, stojí spolek Život na Dyleň.
Lidé ze spolku Život na Dyleň se starají o vzkříšení kostela sv. Anny v Paliči....

Lidé ze spolku Život na Dyleň se starají o vzkříšení kostela sv. Anny v Paliči. Na snímku jeden z jeho majitelů Boris Redčenkov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Opravená je i poničená věž, na níž nechybí ciferník s ručičkami. Na hodinový stroj si ale památka ještě musí počkat. Za opravami stojí spolek Život na Dyleň, který se snaží propagovat a oživovat okolí magické hory. Pečuje rovněž o němé svědky historie zapomenutého regionu. Nebo o to, co z nich zbylo.

„Chyběly nějaké dva roky, a střecha kostela by se zřítila. V Paliči by zůstalo jen torzo s obvodovými stěnami, podobně jako ve Vysoké. Spadla by i věž, protože jeden její roh už byl rozpadlý a pobořený. Kdyby se to samé stalo vedle, byl by to konec,“ vzpomíná Jiří Maliňak ze spolku Život na Dyleň. Teď už má kostel to nejhorší za sebou a podle odborníků může stát dalších sto let.

Opravy jdou ale pomalu. Na střeše se pracovalo tři roky, další tři roky trvalo, než se podařilo po částech obnovit fasádu.

„Spolek, to je nevýdělečná záležitost. I když získáme dotaci, část peněz musíme do projektu dosypat. Někdy polovinu, jindy třeba čtvrtinu. A kdo dá v této době nějaké peníze na kostel,“ pokládá Maliňak řečnickou otázku a dodává, že spolek památku opravuje od roku 2015.

Opravovaný kostel se stal místem setkávání

Naposledy přišly na řadu výplně otvorů. Kostel nově zdobí vysoké dvoukřídlé dveře z tvrdého dřeva, nová jsou i dvě okna. Následně bude rekonstrukce pokračovat uvnitř. Ale až poté, co se zde uskuteční památkový průzkum.

„Měl by odhalit, zda na zdech nejsou fresky nebo jestli se v interiérech neskrývají nějaké cenné stavební prvky. Vzhledem k tomu, že se chystáme obnovit izolace, budeme odhalovat podlahy kolem stěn. I tady se musí nejprve rozhlédnout památkáři a archeolog. Teprve až bude průzkum hotový, otevře se cesta k dalším opravám,“ konstatuje Maliňak.

Přestože paličský kostel během let přišel o veškeré své vybavení, už nyní slouží jako místo k setkávání. Konají se tu třeba obnovené anenské poutě, rozsvěcení vánočního stromu, koncerty či výstavy. Není výjimkou, že se tu lidé sejdou i bez důvodu, prostě jen tak. „Život se tu začíná měnit k lepšímu,“ dodává Jiří Maliňak.

Díky nadšencům má stavba naději na záchranu

Pozdně barokní kostel sv. Anny vznikl v letech 1751-1756 přestavbou starší kaple nad zámeckým areálem v severní části vsi Palič. Roku 1840 byl klasicistně upraven a rozšířen.

Později začal sloužit řádu milosrdných sester, které v Chebu provozovaly rozlehlý klášterní komplex a v Paliči vlastnily hospodářství. Po válce připadl majetek státu.

Během 2. poloviny 20. století neudržovaný svatostánek postupně zchátral. Na jaře 2007 byl bezplatně převeden do vlastnictví pražského nadačního fondu Light-House. Plánované záchranné práce se však neuskutečnily.

V říjnu 2014 kostel v aukci změnil vlastníka, od listopadu téhož roku pracuje spolek Život na Dyleň společně s majiteli a řadou nadšenců na jeho záchraně.

  • Nejčtenější

Extraliga zná čtvrtfinalisty. Liberec otočil v prodloužení, Olomouc zdolala Vary

Úterní večer zakončil extraligové předkolo a dokonal seznam čtvrtfinalistů. Hokejisté Liberce po bláznivém vývoji...

Na hlavním tahu z Karlových Varů do Prahy se srazilo 13 aut, tři lidé se zranili

Všechny složky IZS zasahovaly u hromadné dopravy v Bochově na Karlovarsku. Podle prvních informací zde krátce před 17....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

GIBS viní policistu z úmyslného zapálení lesa, muž je zároveň hasičem

Kvůli úmyslnému zapálení lesa nad přehradou Březová u Karlových Varů z loňského srpna je vyšetřován policista, který je...

Stavba nových úseků dálnice D6 pokračuje, blíží se ke Karlovarskému kraji

Podle harmonogramu pokračuje výstavba dálničního spojení D6 mezi Karlovými Vary a Prahou. Živo je aktuálně především v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak kdysi vypadal Cheb obehnaný hradbami představuje expozice v muzeu

Výstavu Martina Plevného nazvanou Městské brány a opevnění je možné navštívit v Muzeu Cheb. Expozice představuje...

Karlovarský kraj si bude vybírat stavbu roku, loni putovalo ocenění do Lokte

Obnovený prostor vývěru Vřídla, nový Festivalový most či náplavka Ohře. To jsou některé realizované projekty, které...

Koalice v Ostrově je v krizi, musí najít náhradu za tři odcházející radní

Mimořádné jednání zastupitelstva svolal na pátek starosta Ostrova David Hanakovič (zvolený za ANO). Důvodem je krize ve...

Stavba nových úseků dálnice D6 pokračuje, blíží se ke Karlovarskému kraji

Podle harmonogramu pokračuje výstavba dálničního spojení D6 mezi Karlovými Vary a Prahou. Živo je aktuálně především v...

V mariánskolázeňském městském muzeu pro budoucnost sbírají současnost

Už téměř dvě desetiletí působí Jaromír Bartoš ve funkci ředitele Městského muzea Mariánské Lázně. Dobře ví, jaké...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...