Na zámku v Ostrově straší přízrak pokuty, audit kritizuje jeho opravy

  12:18aktualizováno  12:18
Víc než dvoumilionová pokuta hrozí městu Ostrov kvůli podezření, že výběrové řízení na letos dokončenou opravu zámku nebylo transparentní. Sankci navrhli auditoři ministerstva financí, kteří kontrolovali, jak radnice použila evropské dotace.

Auditoři ministerstva financí říkají, že zakázka na rekonstrukci nového sídla ostrovské radnice není transparentní. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Auditoři vytýkají ostrovské radnici, že v roce 2011 při soutěži na dodavatele stavebních prací nedodržela zásady rovného zacházení. Prověřili ale pouze jednu ze čtyř etap zámeckých rekonstrukcí a je tedy možné, že se pokuta ještě zvýší.

Město vyřadilo nejlevnější Unistav a vybralo až druhého v pořadí - firmu Jurica s nabídkovou cenou 129,9 milionu Kč. Problém je v tom, že firma Jurica zároveň zpracovávala pro Ostrov projektovou dokumentaci, jež byla součástí plánů, jak má oprava zámku vypadat.

Firma Jurica tak mohla mít v soutěži, která trvala 52 dnů, výhodu oproti konkurentům. „Vítězný uchazeč Jurica znal detaily stavebního díla, měl k dispozici projektovou dokumentaci podstatně déle než ostatní uchazeči. Měl tedy i více času na přípravu nabídky,“ uvedl tým auditorů ve zprávě, kterou má MF DNES k dispozici.

Radnice se hodlá bránit

Protokol dostalo vedení Ostrova před pár dny a hodlá se proti zjištění ministerstva bránit. „Naši právníci tvrdí, že lehce prokážou, že výběrové řízení nebylo ovlivněno. Budeme bojovat, aby pokuta, pokud vůbec nějaká padne, byla co nejnižší. Ničeho jsme se nedopustili,“ reagoval starosta Ostrova Pavel Čekan.

Evropská dotace podle něho činila 35 milionů, a pokud by město muselo za trest vrátit čtvrtinu, šlo by maximálně o 8 milionů korun.

Kontroloři jsou si ale jistí vážností situace. Podezření z netransparentnosti zakázky podpořili dalšími argumenty. Firmy během necelých dvou měsíců, jež dostaly na sepsání nabídky, adresovaly na ostrovskou radnici neobvykle velký počet dotazů. Celkem 65.

Někteří stavbaři si potřebovali ujasnit věci přímo z projektové dokumentace. Město jim odpovídalo ve spolupráci nebo po konzultaci s tvůrcem projektu, tedy s firmou Jurica. „To nelze považovat za projev zásady rovného zacházení,“ konstatovali auditoři.

Neprodloužení lhůty byla chyba, míní auditoři

Dvě stavební společnosti dokonce žádaly o prodloužení lhůty pro podávání nabídek. Město jim však nevyhovělo, což podle auditorů byla chyba. „Neprodloužení lhůty mohlo mít vliv na kvalitu zpracování nabídek a tím i na výběr uchazeče.“ Jako důsledek toho všeho kontrola shledala, že radnice vyřadila Unistav s jeho nejnižší nabídkou 124 milionů právě kvůli špatně zpracované nabídkové ceně.

Další neúspěšný zájemce o zakázku - firma Hochtief - podal proti výsledku soutěže námitku. Poukazoval na to, že zadávací dokumentace ke stavebnímu dílu byla neúplná, nejednoznačná a nesrozumitelná.

Starosta Pavel Čekan říká, že propojení projektanta a stavitele do jedné firmy zákon nezakazuje. Radnice si tento názor už dvakrát nechala potvrdit stanoviskem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Úřad ale zároveň uvedl, že město musí věnovat pozornost tomu, aby nedošlo ke zvýhodnění žádného z uchazečů. „Tedy aby zpracovatel projektové dokumentace ke stavbě nedisponoval informacemi rozhodnými pro zpracování nabídky, ke kterým by ostatní dodavatelé neměli přístup.“

Vícepráce bylo podle auditu možné předvídat

Auditoři ve zprávě kritizují také další okolnosti oprav ostrovského zámku. Tvrdí, že město nemuselo některé účtované vícepráce hradit. O problémech, které se údajně vyskytly až v průběhu stavby, se podle kontrolorů vědělo předem. „Změnu umístění výtahu nelze považovat za nepředvídatelnou okolnost.“ Totéž zmínili o změně typu střešní krytiny nebo o poškození trámů houbami.

Celková cena díla se vyšplhala (ze 154 na 177 milionů včetně DPH) kvůli vícepracím jen o 11,8 procenta (limit je 20 procent), což označil Čekan za úspěch. „U historické budovy je naopak zarážející, že vícenáklady byly tak nízké.“

Opoziční zastupitel a bývalý starosta Ostrova Jan Bureš považuje zjištění ministerstva financí za velmi závažné. „Dnes bude muset město vrátit 2,5 milionu korun, ale je jasné, že stejná kontrola přijde i na druhou dotaci, která je už ve výši 30 milionů korun. A můžeme čekat i návštěvu ÚOHS a z finančního úřadu,“ předpokládá Bureš.

Autor:

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

Těžba uhlí je zlatá slepice, tu bych nezabíjel, řekl Zeman na Karlovarsku

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní návštěvu Karlovarského kraje. U...

Za zachování těžby uhlí se při své již páté návštěvě Karlovarského kraje postavil prezident Miloš Zeman. Krajským...

Krušné hory se loučí se sezonou, přesto stále lákají na sjezdovky i běžky

Na Plešivci zůstává díky dobrým podmínkám v provozu sjezdovka Milena, Aida i...

Skiareály v Krušných horách mají před sebou poslední dny až týdny provozu, přestože některé stále lákají na skvělé...

Najdete na iDNES.cz