Větrání, topení, nová okna. Školy v kraji dokončují opravy za miliony

  8:55aktualizováno  8:55
Především zateplení a moderní systémy větrání bez otevírání oken. Ale také opravené střechy, podlahy, topení nebo nově vybavené učebny. Žáci základních škol i děti v mateřských školách v kraji budou mít od září ve třídách větší komfort. Úpravy stály desítky milionů korun.

Po nových vstupních schodech půjdou v září žáci do 2. základní školy zvané „Americká“ v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Oproti loňskému roku je to citelné navýšení. Někde se však budou muset vypořádat s tím, že opravy potrvají déle a zasáhnou do školního roku.

Například Základní umělecká škola v Sokolově začne zčásti výuku v náhradních prostorách. „Z hlavní budovy jsme se přestěhovali do Hornického domu včetně nástrojů,“ potvrdil tamní ředitel Roman Švancar.

Na konci roku pak čeká učitele stěhování zpět. „V budově se v nejvyšším patře rekonstruují podlahy a zatepluje střecha. V prostoru půdy vznikne nový výtvarný ateliér,“ přiblížil ředitel důvod úprav. Celková cena investice dosáhne téměř devíti milionů korun.

V Sokolově se ale opravovalo také v dalších školách a školkách. Celkem rekonstrukce vyšly na bezmála 20 milionů korun. „V porovnání s loňským rokem je letos ta částka vyšší,“ řekla mluvčí sokolovské radnice Dagmar Mašková.

V Chebu při větrání nebudou muset otevírat okna

Modernizuje se také v Chebu. Velkými změnami prochází například základní škola na Skalce. „S kompletním zateplením se začalo již v loňském roce a během letošních prázdnin se vše dokončuje,“ uvedl starosta Zdeněk Hrkal.

Na akci za 35 milionů korun se městu podařilo získat evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši téměř čtrnácti milionů. „Kromě zateplování fasád, plochých střech nebo výměny oken došlo i na optimalizaci otopné soustavy. Novinkou bude systém větrání s rekuperací, který zajistí obměnu vzduchu v učebnách, aniž by bylo třeba otevírat okna,“ upřesnil místostarosta Michal Pospíšil s tím, že novinkami se chlubí i řada dalších chebských škol.

„Vybudovaly se nové odborné učebny a laboratoře nebo se zajistila bezbariérovost. Celkové náklady jsou přes 25 milionů korun, přičemž dotace, kterou jsme získali z Integrovaného regionálního operačního programu, pokryje 90 procent nákladů. Stavební úpravy jsou hotové, do konce letošního roku vybavíme zrekonstruované učebny a dílny novým nábytkem, přístroji nebo počítači,“ vysvětlil Pospíšil.

Rekonstrukci za bezmála 38 milionů hlásí také škola Krušnohorská v Karlových Varech. Tady v rámci I. etapy oprav kompletně zateplují střešní a obvodové pláště všech budov v areálu. Vymění se také původní prosklené plochy ve spojovacím koridoru a všechny učebny získají systém takzvaného nuceného větrání.

„Na akci se podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Hotovo bude do konce září. Začátek nového školního roku nebude stavbou nijak dotčen,“ ujistila mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

V krajském městě se opravovaly i další školy. Novou střechu za více než devět milionů má například škola v Truhlářské a téměř 750 tisíc korun stála rekonstrukce podlah v mateřské škole Emy Destinové.

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Kilometry oplocení podél D6 přinesly výsledky, ubylo srážek se zvěří

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Oplocení, které od loňského roku chrání D6 na trase od Karlových Varů do Chebu, přináší výsledky. Díky plotu ubylo...

Areál letního kina dostane šanci, s promítáním se ale nepočítá

Magistrátem města pořádaná veřejná inspekce technického stavu karlovarského...

Areál karlovarského letního kina dostává další šanci. Iniciativy se nově chopili autoři zatím poslední petice za jeho...

Nevidomí si nakrájí cibuli i přišijí knoflík. Projdou slepeckou maturitou

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo...

Lidé s poruchami zraku zábavnou formou porovnají svoje dovednosti a zdokonalí se v nejrůznějších činnostech. Zdraví...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Pečovatel/ka - moderní zařízení v Praze, 20-22 000 Kč, velice zajímavé

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 22 000 Kč

Najdete na iDNES.cz