Větrání, topení, nová okna. Školy v kraji dokončují opravy za miliony

  8:55aktualizováno  8:55
Především zateplení a moderní systémy větrání bez otevírání oken. Ale také opravené střechy, podlahy, topení nebo nově vybavené učebny. Žáci základních škol i děti v mateřských školách v kraji budou mít od září ve třídách větší komfort. Úpravy stály desítky milionů korun.

Po nových vstupních schodech půjdou v září žáci do 2. základní školy zvané „Americká“ v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Oproti loňskému roku je to citelné navýšení. Někde se však budou muset vypořádat s tím, že opravy potrvají déle a zasáhnou do školního roku.

Například Základní umělecká škola v Sokolově začne zčásti výuku v náhradních prostorách. „Z hlavní budovy jsme se přestěhovali do Hornického domu včetně nástrojů,“ potvrdil tamní ředitel Roman Švancar.

Na konci roku pak čeká učitele stěhování zpět. „V budově se v nejvyšším patře rekonstruují podlahy a zatepluje střecha. V prostoru půdy vznikne nový výtvarný ateliér,“ přiblížil ředitel důvod úprav. Celková cena investice dosáhne téměř devíti milionů korun.

V Sokolově se ale opravovalo také v dalších školách a školkách. Celkem rekonstrukce vyšly na bezmála 20 milionů korun. „V porovnání s loňským rokem je letos ta částka vyšší,“ řekla mluvčí sokolovské radnice Dagmar Mašková.

V Chebu při větrání nebudou muset otevírat okna

Modernizuje se také v Chebu. Velkými změnami prochází například základní škola na Skalce. „S kompletním zateplením se začalo již v loňském roce a během letošních prázdnin se vše dokončuje,“ uvedl starosta Zdeněk Hrkal.

Na akci za 35 milionů korun se městu podařilo získat evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši téměř čtrnácti milionů. „Kromě zateplování fasád, plochých střech nebo výměny oken došlo i na optimalizaci otopné soustavy. Novinkou bude systém větrání s rekuperací, který zajistí obměnu vzduchu v učebnách, aniž by bylo třeba otevírat okna,“ upřesnil místostarosta Michal Pospíšil s tím, že novinkami se chlubí i řada dalších chebských škol.

„Vybudovaly se nové odborné učebny a laboratoře nebo se zajistila bezbariérovost. Celkové náklady jsou přes 25 milionů korun, přičemž dotace, kterou jsme získali z Integrovaného regionálního operačního programu, pokryje 90 procent nákladů. Stavební úpravy jsou hotové, do konce letošního roku vybavíme zrekonstruované učebny a dílny novým nábytkem, přístroji nebo počítači,“ vysvětlil Pospíšil.

Rekonstrukci za bezmála 38 milionů hlásí také škola Krušnohorská v Karlových Varech. Tady v rámci I. etapy oprav kompletně zateplují střešní a obvodové pláště všech budov v areálu. Vymění se také původní prosklené plochy ve spojovacím koridoru a všechny učebny získají systém takzvaného nuceného větrání.

„Na akci se podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Hotovo bude do konce září. Začátek nového školního roku nebude stavbou nijak dotčen,“ ujistila mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

V krajském městě se opravovaly i další školy. Novou střechu za více než devět milionů má například škola v Truhlářské a téměř 750 tisíc korun stála rekonstrukce podlah v mateřské škole Emy Destinové.

Nejčtenější

Odvykli jsme pořádným zimám, říká starosta sněhem sevřeného Božího Daru

Zasněžené silnice na Božím Daru. (9. 1. 2019)

Kalamita, bílá tma, zavřené silnice, zapadlá auta, odříznutý od světa. To jsou slovní spojení, která se v posledních...

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Další z rubriky

Lidé z chebské čtvrti Háje se poprvé projdou po opravené lávce

Téměř po roce se ve čtvrtek po rekonstrukci otevírá lávka do chebské čtvrti...

Lávka do Hájů se po téměř po roce otevírá pro pěší. Obyvatelé chebské čtvrti se po několika měsících dostanou nejkratší...

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz