Obžalovaní policisté mluvili o zatýkaném Romovi vulgárně do vysílačky

  19:27aktualizováno  19:27
Po drsném policejním zákroku zemřel v roce 2012 v Kynšperku na Sokolovsku Rom Ludovít K. Policisté ho mlátili, spoutali, klečeli na něm a vyvraceli mu obuškem ruce, než přestal dýchat. U soudu s obžalovanou hlídkou teď vyšlo najevo, že o něm muži v uniformě mluvili do vysílačky dost nevybíravě.

Podpraporčík Vítězslav Novák (vpravo) a praporčík Pavel Herink (uprostřed) se svým obhájcem u sokolovského soudu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kynšperští policisté Pavel Herink a Vítězslav Novák volali 5. května 2012 před půlnocí vysílačkou na operační středisko.

Vzpouzejícího se podivína nazývali „stodvacetikilovým ožralým cikánem“ a operačnímu důstojníkovi líčili, že se jim ho stále nedaří přemoci. „Mlátí sebou jako blázen. Máme co dělat udržet ho. Už jsme ho zpacifikovali. Ležíme na něm, je to cikán jako hovado,“ hlásil do vysílačky jeden z policistů.

Přitom hovory se zaznamenávají. Nahrávky v pátek sloužily jako důkaz u sokolovského soudu, kde Herink s Novákem jsou v pozici obžalovaných. Státní zástupkyně je viní, že zběsilým zákrokem zavinili smrt Ludovíta K. Otec tří dětí zemřel o několik hodin později na otok mozku v Nemocnici Sokolov.

S Romem, který odmítl jít s policisty k autu a choval se bláznivě, se policisté dlouho prali. Přitom vůbec nebylo jasné, jestli něco provedl. Hlídka ho potkala, když jela k lávce u řeky, kde kdosi údajně napadl ženu. Na místě ale nebyl oznamovatel události, ani napadená žena. Jen Ludovít K., který blábolil nesmysly, modlil se, vyhrožoval a odmítal muže v uniformě poslechnout.

„Přestal reagovat. Vypadá to, že dýchá, ale puls má nehmatný. Je nafetovanej nebo ožralej,“ volala hlídka po zákroku na operační středisko a dožadovala se rychlé sanitky. „Rozumím, vydrž,“ zněla odpověď. Později se ukázalo, že muž alkohol ani drogy v sobě neměl.

Policisté by měli být nestranní, říká šéf romského sdružení

Předseda romského občanského sdružení Khamoro Emil Voráč považuje mluvu policistů za urážlivou. „Dokresluje to, jak se vůči zadržovanému zachovali. Svědčí to o jejich charakteru. Policisté a třeba i lékaři by si měli dávat na taková slova pozor a měli by být nestranní,“ míní Emil Voráč, který nahrávky slyšel z lavice, na kterých u soudu sedává přihlížející veřejnost.

Zároveň existuje vážné podezření, že se rodina zesnulého pokoušela ovlivňovat svědka celé události. Ve hře je totiž požadavek na odškodnění pro rodinu ve výši jednoho milionu korun. Obžalován je ale i bratr družky Ludovíta K. Dušan Sivák. Zbil svědka Jakuba S., aby ho přiměl vypovídat u soudu v neprospěch stíhaných policistů.

„Uhodil jsem S., protože mi začal nadávat do cikánů. Nenaváděl jsem ho. Jen jsem mu řekl: Ať už soud skončí, nemá cenu lhát,“ líčil při hlavním líčení Sivák. Nešikovně se při tom zamotal do protichůdných tvrzení. Nakonec přiznal, že udělal chybu a litoval, že svědka S. kontaktoval. Na soud kvůli vydírání Sivák ještě čeká.

Případ obžalovaných policistů bude výslechem znalců a dalších svědků pokračovat v listopadu. Znalci, kteří už u soudu vypovídali, se rozcházejí v názoru, jestli hlídka zásah nepřehnala. A zda vůbec mohla vzpurného Ludovíta K. obuškem a zalehnutím přidusit natolik, že pak na otok mozku v nemocnici skonal.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

V Karlových Varech se srazila tři auta, na místě je šest raněných

Při nehodě tří osobních aut v Karlových Varech se zranilo šest lidí (23. 3....

Na průtahu Karlovými Vary, na hlavním tahu I/6, se v sobotu před polednem srazila tři auta. Při havárii se zranilo šest...

Najdete na iDNES.cz