Zbili ho a přidusili. Podle znalce mohou za smrt podivína policisté

  16:08aktualizováno  16:08
Lékařští znalci mají jasno, proč po policejním zákroku v květnu 2012 v Kynšperku zemřel otec tří dětí Ludovít K. Rváče a podivína policisté Pavel Herink a Vítězslav Novák při divokém zatýkání zbili a na zemi spoutaného přidusili tak, že zkolaboval a nepomohla mu ani trojí resuscitace.

Podpraporčík Vítězslav Novák (vpravo) a praporčík Pavel Herink (uprostřed) se svým obhájcem u sokolovského soudu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V pondělí v Sokolově pokračoval soud s dvojicí policistů obžalovaných z usmrcení z nedbalosti. Pozůstalí v této kauze požadují odškodnění 1 milion korun.

Ludovít K. zemřel po převozu do sokolovské nemocnice na otok mozku. Nebyl opilý ani zdrogovaný, ačkoliv si to policejní hlídka myslela. "Bezprostřední příčinou smrti byl důsledek služebního zákroku," uvedl znalec v oboru lékařství Jan Šturma.

Krizový moment podle něj nastal, když Herink s Novákem po vyčerpávajícím dvacetiminutovém boji položili muže na břicho, spoutali mu ruce za zády, tlačili na něj vahou svých těl a bolestivě mu vyvraceli lokty teleskopickými obušky.

"V této poloze je člověk v trvalém výdechu, což ho ohrožuje. Došlo k omezení pohybu bránice a k dušení," řekl Šturma. Dodal, že mohutný Ludovít K. vážil 113 kilogramů, byl obézní a to ke kolapsu přispělo.

Další lékařský odborník Jiří Hladík se v pondělí dostal do rozepře s advokátem obžalovaných. "Za těchto okolností by zfialověli i obžalovaní," neudržel se doktor.

Není jasné, jak mohl Ludovít K. podle některých svědků těsně před incidentem vypít litr krabicového vína, když pak měl v krvi jen nicotných 0,06 promile alkoholu. "Tuto hodnotu máme fyziologicky všichni. Alkohol nepožil," řekl Hladík.

Doktoři na oddělení ARO v Sokolově už neměli podle znalců šanci zmláceného zachránit. Navíc utrpěl spoustu zranění - krevní výrony na rukou, nohou, zádech po ranách obuškem. "Byl bit po celém těle," konstatoval soudce Milan Tomeš.

Ludovít K. měl bohatou trestní minulost. Byl desetkrát soudně trestán, například za loupež, vydíraní, ublížení na zdraví. Policisté ho znali. Jako důkaz předložili video, na kterém si křikem a rozcvičkou zjednává respekt na ulici.

V onu noc 5. května 2012 podezírali Herink s Novákem psychicky vyšinutého Ludovíta K., že někoho napadl. Neuměli si vysvětlit, proč muž odmítl říct, co v noci u lávky přes Ohři dělá a proč s nimi nechce jít k autu, aby mu mohli dát dýchnout.

Místo toho blábolil nesmysly o Alláhovi, Ježíšovi, modlil se. Zřejmě ani nerozuměl, co se od něho žádá. Napětí začalo stoupat, zatýkaný muž začal klást odpor, vyhrožovat policistům likvidací a vše vygradovalo ve rvačku, když se ho snažili zpacifikovat.

Neshodli se ani specialisté na policejní zákroky

Při hlavním líčení v pondělí vypovídali a kupodivu se vůbec neshodli dva specialisté na policejní přípravu a zákroky. Znalec Zdeněk Náchodský tvrdil, že hlídka se neměla s podezřelým rvát.

"Nikoho nenapadal, neohrožoval, nebyl ozbrojen. Myslím si, že veřejný pořádek nenarušoval. Policisté ho měli uklidnit a třeba i doprovodit domů. Nebo volat záchranku, která by dotyčného odvezla na psychiatrii. Pochybili, když zvolili špatnou taktiku násilí," míní Náchodský.

Podle něho nejsou muži v uniformě na takové situace cvičeni. "Dívají se v televizi na seriál Kobra 11." Téměř posměšně Náchodský o obžalovaných policistech pronesl: "Neměli na něj, nezvládli ho ve dvou lidech."

Naopak druhý znalec Robert First, bývalý šéf katedry profesní přípravy na Policejní akademii v Praze, trval na tom, že zákrok byl profesionální, v souladu se zákonem a přiměřený.

"Postupovali oprávněně. Přikleknutí na podezřelého nemělo vliv na dýchání. Je třeba překonat jeho odpor, oslabit ho a zákrok dokončit," líčil First.

"Proč tedy nemáme robotické policisty?" položil soudce Milan Tomeš spíše řečnickou otázku, jestli policisté přemýšlejí o důsledcích svého zásahu.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechy dalších svědků v dubnu.

Autor:

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Boží Dar vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, dálnici D6 zavřela nehoda

Zasněžený Boží Dar. (11. 1. 2019)

Město Boží Dar odpoledne vyhlásilo kalamitní stav kvůli sněžení. Do města pustí jen auta se zajištěným parkováním....

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Další z rubriky

Karlovy Vary prodaly rybník, jehož voda před časem vyplavila prodejnu

Hasiči odčerpávají vodu z rybníka v Rosnicích na Karlovarsku. Rybník je...

Nevyužívané vodní plochy se zbavily Karlovy Vary. Soukromému zájemci město prodalo rybník u odbočky ze čtvrti Stará...

Do štol pod Komorní hůrkou se lidé poprvé podívají snad už v srpnu

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do  štoly v sopce...

Do Goethovy štoly pod Komorní hůrkou se co nevidět vrátí výzkumníci. Letos mají v plánu prokopat zbylou část chodby až...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Najdete na iDNES.cz