Zbili ho a přidusili. Podle znalce mohou za smrt podivína policisté

  16:08aktualizováno  16:08
Lékařští znalci mají jasno, proč po policejním zákroku v květnu 2012 v Kynšperku zemřel otec tří dětí Ludovít K. Rváče a podivína policisté Pavel Herink a Vítězslav Novák při divokém zatýkání zbili a na zemi spoutaného přidusili tak, že zkolaboval a nepomohla mu ani trojí resuscitace.

Podpraporčík Vítězslav Novák (vpravo) a praporčík Pavel Herink (uprostřed) se svým obhájcem u sokolovského soudu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V pondělí v Sokolově pokračoval soud s dvojicí policistů obžalovaných z usmrcení z nedbalosti. Pozůstalí v této kauze požadují odškodnění 1 milion korun.

Ludovít K. zemřel po převozu do sokolovské nemocnice na otok mozku. Nebyl opilý ani zdrogovaný, ačkoliv si to policejní hlídka myslela. "Bezprostřední příčinou smrti byl důsledek služebního zákroku," uvedl znalec v oboru lékařství Jan Šturma.

Krizový moment podle něj nastal, když Herink s Novákem po vyčerpávajícím dvacetiminutovém boji položili muže na břicho, spoutali mu ruce za zády, tlačili na něj vahou svých těl a bolestivě mu vyvraceli lokty teleskopickými obušky.

"V této poloze je člověk v trvalém výdechu, což ho ohrožuje. Došlo k omezení pohybu bránice a k dušení," řekl Šturma. Dodal, že mohutný Ludovít K. vážil 113 kilogramů, byl obézní a to ke kolapsu přispělo.

Další lékařský odborník Jiří Hladík se v pondělí dostal do rozepře s advokátem obžalovaných. "Za těchto okolností by zfialověli i obžalovaní," neudržel se doktor.

Není jasné, jak mohl Ludovít K. podle některých svědků těsně před incidentem vypít litr krabicového vína, když pak měl v krvi jen nicotných 0,06 promile alkoholu. "Tuto hodnotu máme fyziologicky všichni. Alkohol nepožil," řekl Hladík.

Doktoři na oddělení ARO v Sokolově už neměli podle znalců šanci zmláceného zachránit. Navíc utrpěl spoustu zranění - krevní výrony na rukou, nohou, zádech po ranách obuškem. "Byl bit po celém těle," konstatoval soudce Milan Tomeš.

Ludovít K. měl bohatou trestní minulost. Byl desetkrát soudně trestán, například za loupež, vydíraní, ublížení na zdraví. Policisté ho znali. Jako důkaz předložili video, na kterém si křikem a rozcvičkou zjednává respekt na ulici.

V onu noc 5. května 2012 podezírali Herink s Novákem psychicky vyšinutého Ludovíta K., že někoho napadl. Neuměli si vysvětlit, proč muž odmítl říct, co v noci u lávky přes Ohři dělá a proč s nimi nechce jít k autu, aby mu mohli dát dýchnout.

Místo toho blábolil nesmysly o Alláhovi, Ježíšovi, modlil se. Zřejmě ani nerozuměl, co se od něho žádá. Napětí začalo stoupat, zatýkaný muž začal klást odpor, vyhrožovat policistům likvidací a vše vygradovalo ve rvačku, když se ho snažili zpacifikovat.

Neshodli se ani specialisté na policejní zákroky

Při hlavním líčení v pondělí vypovídali a kupodivu se vůbec neshodli dva specialisté na policejní přípravu a zákroky. Znalec Zdeněk Náchodský tvrdil, že hlídka se neměla s podezřelým rvát.

"Nikoho nenapadal, neohrožoval, nebyl ozbrojen. Myslím si, že veřejný pořádek nenarušoval. Policisté ho měli uklidnit a třeba i doprovodit domů. Nebo volat záchranku, která by dotyčného odvezla na psychiatrii. Pochybili, když zvolili špatnou taktiku násilí," míní Náchodský.

Podle něho nejsou muži v uniformě na takové situace cvičeni. "Dívají se v televizi na seriál Kobra 11." Téměř posměšně Náchodský o obžalovaných policistech pronesl: "Neměli na něj, nezvládli ho ve dvou lidech."

Naopak druhý znalec Robert First, bývalý šéf katedry profesní přípravy na Policejní akademii v Praze, trval na tom, že zákrok byl profesionální, v souladu se zákonem a přiměřený.

"Postupovali oprávněně. Přikleknutí na podezřelého nemělo vliv na dýchání. Je třeba překonat jeho odpor, oslabit ho a zákrok dokončit," líčil First.

"Proč tedy nemáme robotické policisty?" položil soudce Milan Tomeš spíše řečnickou otázku, jestli policisté přemýšlejí o důsledcích svého zásahu.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechy dalších svědků v dubnu.

Autor:

Nejčtenější

Chyby bankomatu využili i další lidé, jeden vybral 170 tisíc

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté obvinili dalších pět lidí, kteří využili chyby jednoho z bankomatů. Ten namísto tisícikorun...

Česko - Německo 5:4, hokejisté ustáli dramatický závěr

Český útočník David Tomášek se tlačí do zakončení v utkání proti Německu.

Hokejová reprezentace zvládla dramatickou přetahovanou s Německem a svůj třetí zápas série Euro Hockey Challenge...

Česko - Německo 5:4, národní tým ztrácel, skóre ale otočil

Český útočník Tomáš Zohorna (v bílém) bojuje u mantinelu s obráncem Německa...

Vydřené vítězství. Hokejová reprezentace porazila Německo 5:4, a zvládla tak i čtvrtý zápas série Euro Hockey...

Agresor dvakrát vybrzdil jiné auto, řidiče pak ztloukl gumovým obuškem

Ilustrační snímek

Policisté na Sokolovsku stíhají muže, který nejprve dvakrát vybrzdil na silnici jiného řidiče a pak ho ztloukl gumovým...

Za vraždu nepohodlného svědka v septiku soud potvrdil 28 let vězení

Za vraždu Dominika P. a pohlavní zneužití nezletilé dívky si Jaromír Šmídek...

Odvolací pražský vrchní soud potvrdil trest 28 let vězení pro Jaromíra Šmídka. Zneužil dítě a později zavraždil muže,...

Další z rubriky

Chebští chtějí pátrat v archivech, kdo žil v domech s unikátními krovy

Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu na chebské...

V celé Evropě je málo měst, jež mají na svém území tak jedinečný historický unikát, kterým jsou krovy měšťanských domů...

Nevidomí si nakrájí cibuli i přišijí knoflík. Projdou slepeckou maturitou

Emil Miklóš předvádí, že i nevidomí si mohou zahrát Člověče, nezlob se nebo...

Lidé s poruchami zraku zábavnou formou porovnají svoje dovednosti a zdokonalí se v nejrůznějších činnostech. Zdraví...

VIDEO: Po zloději oblečení zbyly v kabince jen obnošené tenisky

Zloděj utekl z obchodu v novém oblečení

Karlovarští policisté pátrají po zloději, který se v jednom z obchodních domů převlékl do nového oblečení za pět tisíc...

Najdete na iDNES.cz