Nic na něj nezabíralo, hájí se policisté obžalovaní z usmrcení Roma

  17:04aktualizováno  17:04
Měl to být běžný výjezd policejní hlídky, když 5. května 2012 před půlnocí dostala hlášení, že v Kynšperku nad Ohří u lávky kdosi napadá kolemjdoucí. Jenže akce skončila tragédií, kterou v pondělí začal rozplétat Okresní soud v Sokolově.

Praporčík Pavel Herink (vlevo) a podpraporčík Vítězslav Novák (vpravo) se svým obhájcem na chodbě sokolovského soudu. | foto: MAFRA

Tělo spoutaného agresora Ludovíta K. totiž zůstalo po divokém zásahu dvojice kynšperských policistů Pavla Herinka a Vítězslava Nováka bezvládně ležet na zemi. Otec tří dětí, ale údajně i opilec, z něhož měli mnozí místní strach, o dva dny později zemřel kvůli otoku mozku v sokolovské nemocnici.

Policisté jsou obžalováni z usmrcení z nedbalosti. Podle žalobkyně Ireny Kondrové použili nepřiměřené násilí, aby podezřelého zpacifikovali, když se začal vzpouzet a odmítl se podrobit dechové zkoušce.

"Použili teleskopický obušek nedovoleným způsobem. Ke zvolenému postupu nebyli školeni ani cvičeni. Porušili důležité povinnosti, spolu způsobili smrt," četla obžalobu státní zástupkyně.

Smrt Roma po policejním zásahu vyvolala předloni v této komunitě vlnu vášní. Dokonce se plánovala v Sokolově demonstrace za to, aby případ byl řádně vyšetřen.

Oba policisté vinu odmítají. V pondělí u soudu jim nahráli i dva policejní instruktoři, kteří v roli svědků řekli, že nasazení páky s pomocí teleskopického obušku se sice ve sboru netrénuje, ale není to nic zakázaného.

Bil hlavou do stromu a poléval se mlékem

Oné noci šel Ludovít K. poblíž lávky v Kynšperku hlídce naproti. Choval se údajně jako opilý nebo zfetovaný. Blábolil cosi nesouvisle o Alláhovi a Ježíšovi, klekal si a zase vstával. Vyhrožoval, že muže v uniformě zlikviduje a že má nůž.

Policisté dotyčného dobře znali. Popisují ho jako alkoholika, gamblera, potížistu a rváče, který nešel pro ránu daleko. K policii měl dosud respekt, bál se, aby se nedostal do vězení.

Během onoho dne s ním byly už jednou problémy. Běhal po domě nahý, mlátil hlavou do stromu a poléval se mlékem. K případu vyjížděla policie i záchranka. Lékař mu však dal raději podepsat revers, než aby ho sanitka musela vézt na psychiatrii.

O pár hodin později - kolem půlnoci - bylo hůř. Nejdřív rozlícenému muži policista Novák stříkl do obličeje kasr - oranžovou tekutou střelu. Útočník měl být bolestí ochromen, aby přestal klást odpor. To se ale k překvapení hlídky nestalo. Strhl se dlouhý zápas a policisté ho nevedli v rukavičkách.

Snažili se Ludovíta K. (vážil asi 115 kilo) dostat na zem a spoutat. On prý ale stál pevně jako strom a nic na něj nezabíralo. Mlátili ho teleskopickými obušky do stehen a do nadloktí, ale nezdálo se, že by cítil nějakou bolest.

I když na zadrženém muži klečeli, nedařilo se jim ho udržet na zemi, natož spoutat. U soudu o něm vyprávěli jako o člověku téměř s vlastnostmi supermana.

"Neúčinkovalo to na něj. Práh bolesti měl asi posunutý. Rány, hmaty, chvaty ani páky na něj nepůsobily. Byl jako gumový. Neustále se zvedal, kopal a mlátil kolem sebe. Házel s námi jako medvěd, něco takového jsem viděl poprvé v životě. Neskutečný boj," divil se Vítězslav Novák.

"Projevoval nadlidskou sílu," líčil policista Pavel Herink. Sám měří 197 centimetrů a váží 125 kilo. Podle něho musel brát Ludovít K. nějaká anabolika, protože viditelně nabral svalovou hmotu, aniž by chodil do posilovny.

Pákou z obušků mu vyvraceli loket

Nakonec policisté muže přemohli. Ležel na břiše se spoutanýma rukama za zády, ale stále se prý mrskal, jako by chtěl pouta roztrhnout. Každý ze své strany provlékli obušek pod mužovýma rukama. Obušky zapřeli o jeho hrudník a pákou mu bolestivě vyvraceli loket.

"Tlačili vlastní vahou proti hrudnímu koši poškozeného, takže došlo k omezení a znemožnění dýchání. To vedlo k přidušení, následnému otoku mozku a smrti," řekla žalobkyně.

Mezitím policista Herink dvakrát odběhl do auta k vysílačce. Nejdřív zavolal operačnímu důstojníkovi, aby poslal na místo lékaře ze záchranky, který by píchl agresorovi něco na uklidnění. Podruhé, když tělo muže ztěžklo a přestal dýchat. Zahájili resuscitaci, masáž srdce a dýchání z úst do úst.

Vyprávění policistů potvrzují svědci. Třeba příslušník Vězeňské služby, který z domu viděl světlo, šel se podívat a ptal hlídky, jestli potřebuje pomoci. "Na obušky při páce nenaléhali celým tělem," míní svědek.

K soudu se přišlo podívat několik známých Ludovíta K. Dávali najevo nespokojenost s tím, jak policisté událost líčili.

Nataša Siváková byla devět let družkou Ludovíta K., několik měsíců před tragédií se rozešli. "Uhodil mě, tak jsem zavolala policii a vyhodila ho. Psychické problémy neměl, bral jen mastičky na lupénku. Byl nervozní z toho, že nemá práci. Alkohol si někdy dal. Žádné drogy nebral, tím jsem si jistá," uvedla Siváková.

Ludovít K. zřejmě jen pár minut před policejním zákrokem potkal u lávky dvojici popíjejících mladíků. Jeden z nich vyprávěl, že jim sebral litr krabicového vína a před nimi ho vypil. Zajímavé je, že žádný alkohol v krvi mrtvého se nenašel. Obhajoba proto požaduje svědectví někoho z nemocnice, zda nemohlo dojít k záměně krevních vzorků.

Kuriozní je, že druhý mladík sice jako svědek k soud v pondělí přišel, ale nadýchal 2,42 promile a soudce Milan Tomeš ho nechal z budovy vyvést. Hlavní líčení pokračuje příští týden.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

V Ohři je spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká autor knihy

Jan Matějů, geolog, botanik a zoolog karlovarského muzea, s novou knihou Ryby a...

I v místních vodách existuje pod hladinou rozmanitý život, který stojí za prozkoumání. Tvrdí to Jan Matějů, odborník v...

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Personální audit na krajském úřadě má ukázat, zda jsou úředníci přetíženi

Ilustrační snímek

Jak jsou vytížení jednotliví úředníci? I takovou věc má zjistit personální audit, který chce na svém úřadu v dubnu...

Najdete na iDNES.cz