Lidé v Karlovarském kraji patří k nejzadluženějším, i ti ze střední třídy

  15:29aktualizováno  15:29
Typickým dlužníkem už dávno není jen člověk ze sociálně slabého prostředí. Odborníky z dluhových poraden v kraji čím dál častěji vyhledávají lidé ze střední třídy, mezi nimi i vysokoškoláci. Stačí smutná náhoda - úraz, rozchod s partnerem nebo výpověď v práci a jejich ekonomická situace se zcela obrátí.

Obrovské dluhy trápí v kraji i takzvanou střední třídu.Vysokoškoláky nevyjímaje. Ilustrační foto.

"Vždy záleží na tom, jak rychle se dokáže člověk s takovou situací vyrovnat a začne věci řešit. Spousta z nich je ovšem ve stavu, kdy přednost dostanou úplně jiné problémy, které je tíží," uvedl Martin Kindl, který vede chebskou dluhovou poradnu v Havlíčkově ulici.

Dlužníci z této skupiny jsou podle něj navíc lidé, kteří byli zvyklí na slušné příjmy, nabrali si půjčky a vždy je dokázali velice rychle vyřešit. Najednou ale zjistili, že už to tak lehce nejde.

"Důležité je komunikovat s věřiteli. Slušné firmy posílají dlužníkovi návrhy splátkových kalendářů. Nejhorší věcí, kterou může člověk udělat, je jejich pokusy ignorovat a myslet si, že dluh zmizí. Z tisícikoruny se pak rázem stávají statisíce,“ řekl vedoucí chebské poradny.

Do jak svízelné situace se mohou doposud spořádaní lidé dostat, dobře vědí v Sokolově, kde rok provozuje poradnu obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi.

Zájem o její služby je tak veliký, že nemůže všechny dlužníky uspokojit. Služby přitom nabídla zhruba třicítce měst v kraji, nakonec funguje pouze v Sokolově a v Lubech. Klienti se na ni však obrací nejen odsud.

Nejsme byrokrati, proto pomůžeme

"Mnozí starostové a starostky, které jsme oslovili, se nám ani neozvali. Teď stojíme před rozhodnutím, zda pomáhat i dlužníkům z jiných obcí. Kdybychom byli důslední a byrokratičtí, tak to neuděláme, ale my však pomáhat chceme," řekl manažer poradny Petr Beránek, který pracoval v karlovarské bance, a to také jako její ředitel. Nyní se potkává se smutnými osudy dlužníků, kteří často říkají, že neví kudy kam, a poslední možnost vidí ve skoku z okna či pod vlak.

"Lidé z vyšší třídy si dokázali alespoň zajistit podnikání do domácnosti. Velice špatně je na tom ovšem ta nejnižší třída, těžce pak třída střední, a to bez ohledu na vzdělání," popsal Petr Beránek.

Dlužníci, kteří pocházejí z takzvané střední vrstvy obyvatelstva, mohou svou situaci zachránit vyhlášením osobního bankrotu. Podle Petra Beránka je však obrovským problémem, že mnohým lidem není schválen.

V takovém případě musí žít s tím, že budou zadluženi až do smrti. "O tomto problému se ale nemluví a konkrétní čísla nejsou," upozornil.

Podle statistiky společnosti CCB -Czech Credit Bureau bylo v Karlovarském kraji během letošního října vyhlášeno 96 osobních bankrotů, což je šest procent z jejich celkového počtu.

"Od ledna do října letošního roku bylo v Karlovarském kraji vyhlášeno 1 039 osobních bankrotů, což je o 53 procent více než ve stejném období roku 2011," uvedla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti.

Karlovarský kraj byl podle ní letos typický nejvyšším počtem osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel a poměrně rychlým růstem bankrotů obchodních společností.

Jak to vypadá s českou platební morálkou, sleduje také sdružení SOLUS. Podle údajů, které zpracovalo za 3. čtvrtletí letošního roku, se v Karlovarském kraji situace stále zhoršuje. Podíl dlužníků je tady druhý nejvyšší v republice, prvenství patří Ústeckému kraji.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Malé průmyslové zóně v Karlových Varech překážejí rozpadlé garáže

Komplex zrušených a polorozbořených garáží v Jabloňové ulici čeká demolice.

Jen pomalu se daří naplňovat dlouholetý záměr Karlových Varů vybudovat v areálu garáží v Jabloňové ulici jakousi...

Další z rubriky

Vary nemají páku na hlučné kluby v centru, nadějí je pražská vyhláška

Třída T. G. Masaryka v Karlových Varech.

Omezovat provozní dobu nočních podniků v Karlových Varech není za současného stavu legislativy možné. Tak zní ve...

Lidé mohou na internetu hlasovat pro nejlepší stavbu Karlovarského kraje

Oprava Goethovy vyhlídky v Karlových Varech

Úprava Karlovarského městského divadla, rekonstrukce historických prostor jáchymovské radnice a koridoru ostrovského...

Památným stromem se v Sokolově stal dub letní, který roste u chemičky

Novým památným stromem se stal dub letní rostoucí u sokolovské chemičky.

Už dlouhé desítky let tvoří zajímavý kontrast mezi přírodou a průmyslem. Dub letní, který se letos stal dalším památným...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz