Tomáš Pospíchal, stavař a ekonom, společně s dalšími třemi lidmi založil občanské sdružení, které má v plánu opravit kostel svatého Urbana. Ten patří k nejstarším památkám v Karlových Varech.
Ke kostelu jezdí každý den po práci, aby zjistil, jak se rekonstrukce vyvíjí. "Mám funkci koordinátora stavebních prací, které na kostele provádíme druhým rokem. Rádi bychom mu vrátili podobu, kterou měl v polovině 19. století," uvedl.
Tomáš Pospíchal na střeše opravovaného kostela svatého Urbana v Rybářích.
Sen o budoucnosti kostela členům sdružení ukradl spousty hodin volného času. "Podle různých kreseb pátráme po tom, jaké udělat římsy a další doplňky. A musím říct, že to jde dost pomalu," přiznal Pospíchal.
Rekonstrukci kostela dlouho bránily složité vlastnické vztahy. Od doby, co památku koupilo občanské sdružení, se s kdysi chátrajícím kostelem dějí zázraky.
"Největší radost mám z toho, že se nám podařilo zakrýt věž a že v dohledné době bude zakrytá i část kostela," řekl Pospíchal. Ne všechno tu ale má hladký průběh. Několikrát se stalo, že veškerou práci vandalové přes noc zničili.
V současné době zde bojují s rozkradači schodů, které podle Pospíchala končí s největší pravděpodobností na karlovarských zahrádkách. "To mě mrzí asi ze všeho nejvíc. Zrovna teď nám zase kus zmizel," zlobí se.
Podle odhadů by kostel mohl být opraven nejdříve za pět let. Členové sdružení by v něm rádi viděli původní keramický zvon, který vypátrali v březovské porcelánce.